Čiastočná blokáda jemenských milícií vo vodách Červeného mora voči izraelskej, americkej a „izraelskej“ obchodnej lodnej doprave za posledný rok pokorila mocných amerických spojencov Izraela, pričom rozmiestnenie vojnových lodí zo Západu a pokusy o „degradáciu“ schopností milícií dokázali. doteraz bezvýsledné.
Americká armáda je vo svojej kampani proti Húsíom „zamknutá v nebezpečnej patovej situácii“, čo sa ukázalo ako „neschopné účinne zastaviť rebelov v útoku na lode“ a zároveň „nepravdepodobné“ dostať voľnú ruku na totálnu vojnu. proti tejto skupine navrhla popredná publikácia hlavného prúdu v USA.
„Americká armáda viedla západnú námornú koalíciu do boja proti Húsíom, aby potlačila ich neľútostné útoky, ale rok intenzívnych bojov nepriviedol USA bližšie k ukončeniu hrozby, ktorú predstavujú rebeli – a zatiaľ agresívnejšie. Zdá sa, že tento prístup nie je želaným smerom,“ naznačil Business Insider s odvolaním sa na názory amerických predstaviteľov a expertov vrátane najvyššieho vyslanca Bidenovej administratívy v Jemene.
„Zdržanlivý prístup k prebiehajúcej kríze Houthi necháva americkú armádu zapojenú do bojových operácií bez jasnej cesty k víťazstvu,“ povedal BI a poukázal na mýto, ktoré mali útoky Húsíov na námornú dopravu v Červenom mori, čo ešte pred rokom predstavovalo viac. na 15 % všetkého námorného obchodu.
Potom je tu vplyv na veľmi vychvaľovanú reputáciu americkej armády – limity, ktoré boli objasnené v priebehu minulého roka, v dôsledku jej neschopnosti degradovať potenciál skupiny vyzbrojenej bezpilotnými lietadlami za 20 000 dolárov, podomácky vyrobenými balistickými raketami a systémami protivzdušnej obrany zo sovietskej éry.
„Hrozba stále pretrváva a nezdá sa, že by sa to veľmi zmenšovalo,“ povedal bývalý šéf amerického ústredného velenia generál (v. v.) Joseph Votel. Namiesto toho sa operácie v USA „jasne zamerali na snahu brániť sa a ísť po štartovacích miestach, výrobných miestach, skladoch, možno po niektorých veliteľských a kontrolných miestach – ale nič z toho, zdá sa, Húsíovcov vôbec neodrádza,“ sťažoval sa Votel.
„Umožniť Húsíom naťahovať ich postupnú eskaláciu je pre USA z dlhodobého hľadiska oveľa nebezpečnejšou politickou voľbou, než by bolo rozhodnejšie vojenské úsilie,“ Brian Carter, analytik pre Blízky východ z neoconov American Enterprise Institute so sídlom v DC. think tank, tvrdil, zdôrazňujúc vplyv húsijskej vytrvalosti na vnímanú silu USA v zahraničí.
Generál Votel dodal, že čím viac prostriedkov USA nasadia proti Húsíom, tým menej bude mať Pentagon na ďalšie globálne priority, vrátane boja proti Číne v Tichomorí.
Nedávna správa projektu Brown University's Costs of War Project odhaduje, že USA minuli za posledný rok viac ako 2,5 miliardy dolárov na kampaň proti Houthiom – čo zahŕňa náklady na rozmiestnenie niekoľko miliárd dolárových štrajkových skupín nosičov v regióne a 4 doláre. viac ako milión rakiet za kus, ktoré USA vypálili, aby zostrelili drony Houthi.
Námestník ministra obrany USA pre akvizíciu a udržanie sa Bill LaPlante začiatkom tohto mesiaca na obrannom fóre povedal, že ako raketový expert bol „šokovaný“ čoraz vyspelejšími raketovými schopnosťami Húsíov, pričom uviedol, že milícia preukázala schopnosť chrliť nové zbrane, ktoré „môže robiť veci, ktoré sú jednoducho úžasné.“
Minulý mesiac článok v časopise Combating Terrorism Center Sentinel vojenskej akadémie West Point odhalil, že projektily Houthi takmer zasiahli americký supernosič a torpédoborec rakiet v priebehu operácií v Červenom mori začiatkom tohto roka.
Aj Izrael zaznamenal rastúcu silu rakiet a bezpilotných lietadiel Houthi, keď čelil útokom veľkých lietadiel typu UAV a novej hypersonickej balistickej rakete, ktorú Húsíovia nazvali „Palestína-2“.
Húsíovia spojili koniec svojej kampane pri Červenom mori so zastavením rok trvajúcej vojny v Gaze a nedávno naliehali na novozvoleného prezidenta Trumpa, aby „splnil svoj záväzok voči arabským voličom a podporovateľom Gazy“ a tlačil na Izrael, aby zastavil bojov v obkľúčenej enkláve a zastaviť americkú agresiu proti samotnému Jemenu, zdôrazňujúc, že USA „platili ekonomickú a vojenskú cenu“ za svoju úlohu izraelského lokaja.
„Otázka zostáva: bude Trump pokračovať v rovnakej politike a bude pokračovať americká agresia proti Jemenu? Ak to bude pokračovať, americká ekonomika utrpí ďalšie straty,“ povedal začiatkom mesiaca pre Newsweek zdroj z milície.
Napriek tomu, že Trumpova administratíva ich označila za teroristickú organizáciu, patria Húsíovia medzi tradičných medzinárodných protivníkov USA, ktorí vyjadrili opatrný optimizmus v súvislosti s vyhliadkami na Trumpov návrat do Bieleho domu.
Minulý týždeň Ali Larijani, hlavný poradca iránskeho najvyššieho vodcu, zopakoval pocity Húsíov a navrhol „otázkou je, či Amerika Trumpovej éry vidí svoje záujmy v pokračovaní správania demokratov – ktorí stiahli Ameriku nadol v a zničili jeho povesť… alebo chcú urobiť obrat v súlade s americkými národnými záujmami,“ vrátane ukončenia „vojnového štvánia v regióne“.
Zdroj sputnik, preložené cez google