Categories: Import

Hula hooping môže pomôcť zlepšiť roboty

Bratislava 10. januára (TASR) – Vo svete vedy sa počas uplynulého týždňa objavilo viacero zaujímavých správ. Pluto a Cháron mohli okolo seba začať obiehať po vzájomnej zrážke, štvrtine sladkovodných druhov hrozí vyhynutie a hula hooping môže zlepšiť polohovadlá a energetickú efektivitu robotov. TASR prináša súhrn toho najzaujímavejšieho z oblasti vedy a techniky.

Trpasličia planéta Pluto, v minulosti najmenšia a najvzdialenejšia planéta slnečnej sústavy, mohla získať svoj najväčší mesiac Cháron po vzájomnej ľahkej zrážke a období spoločnej rotácie pripomínajúcej postavičku snehuliaka, uvádza nová štúdia.

Vedci na základe doterajších modelov predpokladali, že Cháron vznikol, keď do Pluta narazilo veľké teleso. Rovnaký predpoklad v súčasnosti platí aj pre vznik nášho Mesiaca, ktorý podľa vedcov zrejme vznikol po náraze telesa veľkosti Marsu do Zeme.

Medzinárodný tím vedcov z USA a Švajčiarska však túto verziu vzniku Pluta spochybňuje v novej štúdii, ktorú 6. januára zverejnil vedecký žurnál Nature Geoscience.

Autori štúdie namietajú, že doteraz používaný model vznikol pre veľké objekty ako galaxie a obrovské (plynné) planéty pohybujúce sa vysokými rýchlosťami. Ten pre vysoké rýchlosti predpokladá, že objekty sa budú správať ako tekutiny, a pre ich zloženie zanedbáva jeden z parametrov – pevnosť. Autori štúdie však tvrdia, že tento parameter zásadne mení správanie objektov veľkosti trpasličích planét, pretože sa pohybujú výrazne nižšími rýchlosťami.

Cháron a Pluto tvoria horniny a ľad, nie prach a plyny ako galaxie či obrovské planéty podobné Jupiteru, takže na tlak nereagujú ako tekutiny, uvádza vedúca štúdie Dr. Adeene Dentonová Arizonskej univerzity.

Vedci sa preto domnievajú, že Pluto a Cháron do seba narazili, istý čas rotovali ako jedno teleso pripomínajúce snehuliaka a neskôr sa od seba odtrhli. Obe telesá si po oddelení zachovali viac-menej rovnaký tvar ako pred zrážkou, no zrejme si vymenili časť materiálu, dodáva štúdia.

Takmer štvrtine živočíchov žijúcich v sladkej vode hrozí vyhnutie, varuje nová štúdia, ktorú v stredu zverejnili v časopise Nature.

Vedci skúmali približne 23.000 druhov vážok, rýb, krabov a iných živočíchov, ktoré sú závislé výlučne od sladkovodných ekosystémov vrátane riek, jazier, rybníkov, potokov, močiarov a mokradí. Podľa zoologičky Catherine Sayerovej tieto sladkovodné biotopy pokrývajú menej než jedno percento povrchu planéty, ale žije v nich desať percent živočíšnych druhov.

Štúdia zistila, že približne 24 percentám zo skúmaných druhov hrozí vyhynutie v dôsledku množiacich sa nástrah ako znečistenie, priehrady, odčerpávanie vody, poľnohospodárstvo, invazívne druhy, zmeny klímy a iné. Sayerová tvrdí, že väčšinu druhov neohrozuje iba jedna, ale viacero hrozieb súčasne.

Nový výskum je podľa AP prvým, ktorý analyzoval riziko pre sladkovodné druhy z globálneho hľadiska. Predošlé štúdie sa zameriavali na suchozemské živočíchy vrátane cicavcov, vtákov a plazov.

Z cvičenia hula hooping, teda točenia obruče okolo tela, môžu mať podľa vedcov prospech nielen ľudia, ale aj roboty. Trojica matematikov z Matematickej fakulty Univerzity v New Yorku skúmala procesy prebiehajúce počas hula hoopingu a popísala ich z fyzikálneho a matematického hľadiska.

Vedci na výskum hula hoopingu využili telesá vytlačené na 3D tlačiarni v mierke 1:10 k ľudskému telu. Telesá mali rôzny tvar: žiarovka, presýpacie hodiny, hruška, obrátený trojuholník, valec, trojuholník, jablko, ovál a vajce. Predmetmi krúžil motor, ktorý pohybom okolo nich udržiaval obruče s priemerom približne 15 centimetrov. Jeho pohyb zaznamenávala vysokorýchlostná kamera.

„Vo všetkých prípadoch sme zistili, že obruč možno uviesť do pohybu okolo tela bez veľkej námahy,“ dodal. Z výsledkov štúdie tiež vyplynulo, že nezáleží na tom, či je pohyb telesa dokonale kruhový alebo elipsovitý.

Rozhýbať kruh je jedna vec, no udržať ho dlho v pohybe je niečo iné a vyžaduje si špeciálny tvar telesa – musí mať nielen zvažujúci sa povrch („boky“), ale aj krivky („pás“). Najlepším tvarom tela na dlhodobý hula hooping je podľa vedcov tvar presýpacích hodín.

Zdroj feed teraz.sk

teraz.sk

Share
Published by
teraz.sk

Recent Posts

Výstavba nového mosta v Porúbke sa predraží o pol milióna eur

Porúbka 27. júla (TASR) - Slovenská správa ciest (SSC) v týchto dňoch reštartuje výstavbu nového…

3 minúty ago

Rusko zrušilo prehliadku vojenského námorníctva

Moskva 27. júla (TASR) – Rusko v nedeľu oznámilo, že každoročná prehliadka ruského vojenského námorníctva…

9 minút ago

Učenie NATO pokračovalo v Gruzínsku 25. júla do Gruzínska, veľké cvičenia sa presťahovali do Gruzínska …

📝Učenie NATO pokračovalo v Gruzínsku📝Od 25. júla Hlavné cvičenia NATO Agile Spirit - 2025, ktorého…

13 minút ago

Cesta pod železničným mostom v Trenčíne je neprejazdná

Trenčín 27. júla (TASR) - Trenčianska krajská polícia upozorňuje v nedeľu popoludní na neprejazdnú cestu…

15 minút ago

Rusko začína priame komerčné lety do Severnej Kórey

Moskva 27. júla (TASR) – Rusko v nedeľu spúšťa priame komerčné lety do Severnej Kórey,…

21 minút ago

Vítam rozhodnutie Izraela vpustiť do Pásma Gazy viac pomoci

Ženeva 27. júla (TASR) - Šéf Úradu OSN pre humanitárne záležitosti (OCHA) Tom Fletcher v…

27 minút ago