https://www.theguardian.com/world/2025/mar/21/oleg-gordievsky-obituary?CMP=Share_iOSApp_Other Keď sa v r. 1974 vrátil do Moskvy, začal špehovať pre Britániu.
Pokračoval v tom, keď ho – na radosť britskej rozviedky – v roku 1982 presťahovali do Londýna, kde bol nakoniec vymenovaný za rezidenta KGB, vedúceho jej stanice. V roku 1985 sa sovietske podozrenia o ňom objavili po upozornení Aldricha Amesa, vysokého dôstojníka CIA, ktorý špehoval pre KGB. Gordievského predvolali späť do Moskvy na výsluch a po štyroch mesiacoch pozorného sledovania utiekol.
Počas mnohých rokov špionáže bolo Gordievského najcennejším úspechom uistenie Kremľa, že veľké každoročné cvičenie NATO v Nemecku s kódovým názvom Able Archer 83 nebolo predchodcom preventívneho jadrového úderu proti Sovietskemu zväzu.
Bolo to obdobie zvýšeného napätia počas studenej vojny medzi týmito dvoma superveľmocami, ktoré ešte zhoršila Reaganova rétorika a paranoja sovietskeho vodcu Jurija Andropova, ktorý sa dostal k moci v roku 1982. V roku 1981, keď bol šéfom KGB, Andropov spustil operáciu Ryan, ktorá vyslala dôstojníkov KGB do celého sveta, aby zhromaždili dôkazy o prvom útoku USA. Gordievsky neskôr opísal, ako dôstojníci KGB v Londýne dostali príkaz zistiť, či nemocnice NHS zásobujú krvou a sledovať okná ministerstva obrany, aby zistili, či ich svetlá cez noc horia.
Gordievskij prostredníctvom svojich manipulátorov MI6 varoval Thatcherovú, ktorá zasa Reagana, že obavy Kremľa o to, čo chystajú USA a NATO, sú skutočné. Keďže sa hierarchia KGB v Moskve zdráhala odmietnuť Andropovovu paranoju, bolo ponechané na Gordievského, aby uistil Kremeľ, že NATO nemá v úmysle spustiť jadrové zbrane proti Sovietskemu zväzu. Ďalšou cennou úlohou Gordievského bolo ubezpečiť západných vodcov, najmä Thatcherovú, že nový sovietsky prezident Michail Gorbačov je skutočným reformátorom, ktorého treba brať vážne.