HRW vo svojej novej správe zameranej najmä na vodu podrobne opisuje podľa nej zámerné úsilie izraelských orgánov „systematickej povahy“ pripraviť obyvateľov tejto palestínskej enklávy o vodu, čo „pravdepodobne spôsobilo tisíce úmrtí… a pravdepodobne bude naďalej spôsobovať úmrtia“. Nedostatok vody spôsobil, že obyvatelia Pásma Gazy sú vystavení chorobám prenášaným vodou a komplikáciám, ako sú infikované rany a neschopnosť hojenia v dôsledku dehydratácie, uviedla HRW.
„Izraelskí predstavitelia od októbra 2023 zámerne bránia Palestínčanom v prístupe k dostatočnému množstvu vody potrebnom na prežitie v Pásme Gazy,“ uvádza HRW v správe založenej na rozhovoroch s tamojšími obyvateľmi, zamestnancami vodných a sanitárnych zariadení, lekármi a humanitárnymi pracovníkmi, ako aj na satelitných snímkach, fotografiách, videách a analýze údajov. HWR v správe tvrdí, že izraelské orgány neodpovedali na žiadosti o informácie.
Izrael odmietol predošlé podobné obvinenia ľudskoprávnych skupín a vyhlásil, že akcie v Pásme Gazy sú legitímnymi vojenskými operáciami.
V správe skupina opisuje podľa jej slov úmyselné poškodzovanie vodárenskej a sanitárnej infraštruktúry vrátane solárnych panelov, ktoré poháňajú čističky, nádrže a skladov náhradných dielov, ako aj blokovanie paliva pre generátory.
Izrael taktiež prerušil dodávky elektrickej energie, útočil na opravárov a zablokoval dovoz materiálu na opravu, píše sa ďalej v správe.
Podľa záverov správy „izraelskí predstavitelia úmyselne vytvorili palestínskemu obyvateľstvu životné podmienky, ktoré boli zamýšľané tak, aby viedli k jeho úplnému alebo čiastočnému fyzickému zničeniu“. To sa podľa nej rovnalo vojnovému zločinu „vyhladzovania“ a „činom genocídy“. HRW však prestala tvrdiť, že Izrael páchal otvorenú „genocídu,“ podotýka AFP.
Na základe medzinárodného práva si dokázanie páchania genocídy vyžaduje dôkazy o konkrétnom úmysle, čo je podľa odborníkov veľmi náročné, vysvetľuje ďalej francúzska agentúra. „Vzor správania uvedený v tejto správe spolu s vyhláseniami, ktoré naznačujú, že niektorí izraelskí predstavitelia si želali zničiť Palestínčanov v Pásme Gazy, môže naznačovať takýto zámer,“ uviedla správa.
Južná Afrika minulý december podala na Medzinárodnom súdnom dvore žalobu proti Izraelu, v ktorej tvrdí, že vojna v palestínskej enkláve porušila Dohovor OSN o genocíde z roku 1948. Izrael toto obvinenie poprel.
Zdroj feed teraz.sk