
Keďže Washington zaostáva za Ruskom a Čínou, pokiaľ ide o vývoj hypersonických zbraní, spoločný americko-japonský plán na posilnenie obrany proti takýmto raketám bol prvýkrát odhalený počas trojstranného stretnutia, na ktorom sa vlani v auguste v Camp Davide podieľala aj Južná Kórea.
Spojené štáty a Japonsko pokračujú v plánoch spoločného vývoja zbraní, ktoré by boli schopné zostreliť prichádzajúce hypersonické rakety.
S Ruskom aj Čínou úspešne priekopnícka hypersonických zbraní v takom rozsahu, že v USA hryzú prach, bola v stredu podpísaná táto ambiciózna dohoda medzi Pentagonom a japonským ministerstvom obrany.
“Uskutočnením dohody o vývoji (záchytného lietadla v zostupovej fáze) USA a Japonsko posilnia regionálne odstrašenie a zároveň posilnia dlhodobú spoluprácu v oblasti protiraketovej obrany medzi týmito dvoma krajinami.“, uviedla tlačová správa DOD na svojej webovej stránke.
Vo vyhlásení japonského ministerstva obrany sa sťažovalo, že „Technológie súvisiace s raketami, ako sú hypersonické zbrane, sa v Japonsku dramaticky zlepšili,“ a dodal:
„Posilnenie schopnosti zachytiť tieto zbrane je naliehavým problémom.“
Dokončenie navrhovaného projektu je naplánované na 30. roky 20. storočia.
V oznámení sa uvádza, že Americká agentúra pre protiraketovú obranu (MDA) bude stáť na čele vytvárania stíhačiek určených na zameriavanie rakiet počas fázy kĺzania hypersonického letu. Podľa dohody Japonsko prevezme iniciatívu pri vývoji raketových motorov a pohonných komponentov pre navrhované stíhače hypersonických rakiet.
Obrana Spojených štátov proti hypersonickým zbraniam je nedostatočná, povedal námestník námestníka ministra obrany USA pre vesmír a protiraketovú obranu John Hill počas vypočutia Výboru pre ozbrojené sily Senátu.
„Máme nejaké systémy na obranu v terminálnom štádiu, ale potrebujeme… pic.twitter.com/C1pkoDMqne
— Sputnik (@SputnikInt) 9. mája 2024
Správy, ktoré majú USA a Japonsko v úmysle vyčleniť viac ako 3 miliardy dolárov aby spoločne vytvorili nový typ rakety schopnej zachytiť hypersonické zbrane, ktoré sa objavili začiatkom roka.
Bolo oznámené, že Zachytávač fázy kĺzania (GPI) Očakáva sa, že projekt bude dokončený do 30. rokov 20. storočia a očakáva sa, že Japonsko na projekt vyčlení 1 miliardu USD. Pôvodne sa na programe dohodli prezident Joe Biden a japonský premiér Fumio Kishida v auguste 2023 počas trojstranného summitu medzi USA, Japonskom a Južnou Kóreou.
Nová raketa bude navrhnutá tak, aby zostrelila prichádzajúce hypersonické strely počas ich najzraniteľnejšieho stavu kĺzavá fáza letu pred opätovným vstupom do atmosféry z vesmíru.
Predtým Pentagon uviedol, že v Japonsku bude GPI pravdepodobne nainštalovaný na „budúce lode ASEV – Aegis System Equipped Vessels – japonských námorných síl sebaobranyAegis je americký systém určený na obranu proti balistickým raketám krátkeho a stredného doletu.
Washington uznal naliehavú naliehavosť vývoja takýchto stíhacích zbraní vo svetle prebiehajúcej ukrajinskej krízy a stúpajúceho napätia na Blízkom východe. Nedávno predstavitelia Pentagonu odhalili, že obloha Severnej Ameriky je bezbranná nielen proti ruským, ale dokonca aj proti iránskym raketám.
Hypersonické klzné vozidlo Avangard
Na konferencii Sea Air Space 2024 bola odhalená nová americká raketa, údajne hypersonická, nazývaná Mako. Je navrhnutý tak, aby ho niesli stealth stíhačky F-35. Hodnotenia amerických vojenských pozorovateľov však boli opatrné a rezervované, zatiaľ čo ruskí experti vyjadrili vážne pochybnosti o akomkoľvek potenciálnom úspechu. V súčasnosti americkí dodávatelia obrany podnikajú množstvo hypersonických projektov, ktoré však nedosahujú rýchlosť, silu a manévrovateľnosť, ktorými sa pýšia ruské rakety Kinzhal, Zircon alebo Avangard, uviedli vojenskí experti pre Sputnik.
Medzitým je Rusko jadrové Avangard hypersonické kĺzavé vozidlá spôsobili, že také masívne investície USA do vytvorenia systému protiraketovej obrany boli zbytočné, poznamenal Vladimir Putin v marci, keď hovoril s riaditeľom Dmitrijom Kiselevom. Sputnik nadradenej mediálnej skupiny Rossiaya Segodnya.
Zdroj sputnik, preložené cez google