Jemenské milície zaútočili na supernosnú loď triedy USS Dwight D. Eisenhower Nimitz v Červenom mori minulý týždeň uprostred pokračujúceho zintenzívnenia amerických a britských leteckých a raketových útokov v Jemene, ktoré zabili množstvo civilistov.
Húsíovia nabudúce zasiahnu americkú lietadlovú loď zaparkovanú na dvore Jemenu silnejšie, sľúbil vodca milície Abdul-Malik al-Houthi.
„Americká lietadlová loď Eisenhower zostane cieľom našich ozbrojených síl vždy, keď sa naskytne príležitosť,“ uviedol al-Houthi vo svojom štvrtkovom príhovore.
„Fakty budú jasné bez ohľadu na to, ako veľmi sa Američania snažia popierať cielené operácie, a nadchádzajúce útoky budú efektívnejšie,“ dodal al-Houthi.
Ponukou nových podrobností o minulotýždňovej raketovej a bezpilotnej paľbe zameranej na USS Eisenhower uprostred amerického popierania, že operácia spôsobila nejaké škody na supernosnej lodi alebo jej sprievode, vodca Houthi zdôraznil, že útok bol úspešnejší, ako Washington pripúšťa.
„Operácia zameraná na lietadlovú loď Eisenhower bola úspešná a prelety sa zastavili na dva dni po útoku,“ povedal al-Houthi s odkazom na americké útoky nad jemenským vzdušným priestorom. Predstaviteľ dodal, že kým sa americká vojnová loď pred útokom Houthiov nachádzala asi 400 km od Jemenu, po jeho následkoch bola nútená plávať 480 km severozápadne do bezpečia. Operácia bola „jednou z najvýznamnejších a najdôležitejších operácií, ktoré sa mali tento týždeň vykonať,“ povedal al-Houthi.
„Americké vojnové lode utekajú a menia svoj zdroj, keď sú operácie úspešné,“ povedal vodca milície.
Ústredné velenie USA v piatok hlučne poprelo tvrdenia Húsíov, že loď USS Eisenhower bola poškodená pri útokoch jemenských milícií.
„Nie je pravdivé tvrdenie Húsíov o údere na USS Eisenhower alebo akékoľvek plavidlo amerického námorníctva.“ Ide o prebiehajúcu dezinformačnú kampaň, ktorú Húsíovia vedú už mesiace. Zatiaľ čo Húsíovia majú v úmysle zamerať sa na naše plavidlá, môžeme potvrdiť, že nikdy nedošlo k úspešnému útoku na žiadne plavidlo amerického námorníctva,“ povedal CENTCOM pre Sputnik.
Útok Houthiov na lietadlovú loď nasledoval po sérii spoločných americko-britských útokov zameraných na Jemen v snahe degradovať bojové schopnosti milícií, pričom milícia minulý týždeň uviedla, že posledné útoky zabili najmenej 16 ľudí a zranili 42 ďalších.
Húsíovia v piatok informovali, že americké a britské sily podnikli štyri nové letecké útoky zamerané na letisko v Hodeidah a spustili samostatný útok na severozápadný jemenský prístav Salif.
Houthis Go Hypersonic?
Komentáre Al-Houthiho vo štvrtok prišli deň po tom, čo jemenské milície zverejnili zábery novej „miestne vyrobenej“ hypersonickej rakety s názvom Palestína, ktorá bola tento týždeň vypustená smerom k bojovanému izraelskému prístavnému mestu Eilat v Červenom mori.
Izraelskí predstavitelia v pondelok potvrdili, že cieľom útoku bol Eilat, ale uviedli, že nedošlo k žiadnym škodám ani zraneniam.
Na záberoch bola hlavica novej jemenskej rakety na tuhé palivo namaľovaná v kockovanom vzore pripomínajúcom šatku keffiyeh. Západní pozorovatelia si všimli vonkajšie podobnosti s Fatahom – iránskou hypersonickou raketou odhalenou v roku 2023, ktorá môže preletieť až 1 400 km rýchlosťou až 15 Mach. Dosah a rýchlostné charakteristiky strely Houthi zostávajú neznáme, ale vzdialenosť medzi oblasťami kontrolovanými Houthi Jemenu a Eilatu je bližšie k 1 700 km.
Iránski predstavitelia opakovane odmietli tvrdenia USA a ich spojencov, že poskytli zbrane Húsíom. Iránske médiá však nedávno potvrdili, že krajina dáva svojim protiamerickým a protiizraelským spojencom Osi odporu „technické know-how“, ktoré im umožňuje domácu výrobu sofistikovaných rakiet.
Húsíovia od jari škádlili svoje začínajúce hypersonické schopnosti, pričom informovaný zdroj povedal Sputniku v marci, že nová strela Húsíov by mohla zrýchliť na rýchlosť až 8 Mach (takmer 10 000 km za hodinu) a mala motor na tuhé palivo, ktorý znamená skrátenie času prípravy štartu a zjednodušenie prepravy v ťažkých podmienkach Jemenu.
„Jemen má v úmysle začať ho vyrábať na použitie počas útokov v Červenom a Arabskom mori a Adenskom zálive, ako aj proti cieľom v Izraeli,“ uviedol vtedy zdroj, ktorý nemal možnosť verejne hovoriť.
Abdul-Malik Al-Houthi v marci varoval, že nepriatelia milície, priatelia a podobne aj Jemenčania čoskoro „uvidia úroveň dosiahnutia strategickej dôležitosti, ktorá zaradí našu krajinu a jej schopnosti do radu niekoľkých krajín na tomto svete, pričom sľúbil, že Ansar Allah mal pre USA a Izrael pripravené „prekvapenia“, ktoré ešte musia byť odhalené.
Ruský vojenský pozorovateľ Alexej Leonkov v marci pre Sputnik povedal, že ak sa jemenským milíciám skutočne podarí zrýchliť raketu na 8 Mach alebo viac, „bude to znamenať, že lodné systémy protivzdušnej obrany americkej námornej skupiny budú bezmocné“.
„Protivzdušná obrana údernej skupiny nosičov, ktorá je v súčasnosti zaparkovaná pri pobreží Arabského polostrova a sporadicky strieľajúca na Húsíov, nebude schopná zachytiť tieto rakety, ak sa priblížia rýchlosťou 8 Mach. málo manévrovateľné, to je všetko, nebude možné ich zachytiť. Ak sa Húsíovia naučia presne zasiahnuť vojnové lode týmito raketami, uvidíme porážku Ameriky,“ povedal Leonkov.
Americký minister obrany Lloyd Austin podpísal minulý týždeň rozkaz na predĺženie nasadenia skupiny nosičov Eisenhower na Blízkom východe po druhýkrát, čím sa zdržala rotácia supernosnej lode a jej troch raketových torpédoborcov a eskort krížnikov z regiónu, kde boli predtým. nasadený od minulého októbra.