Jemenské milície odštartovali v novembri minulého roka partizánsku kampaň útokov bezpilotných lietadiel a rakiet proti obchodnej lodnej doprave v Červenom a Arabskom mori, pričom kampaň sa zameriavala na podozrivé plavidlá vlastnené Izraelom, americké a britské vojnové lode a všetky lode, o ktorých sa predpokladá, že mieria do prístavu. v Izraeli, aby podporil pokračujúcu vojnu v Gaze.
Ropný tanker Delta Atlantica pod vlajkou Libérie a spravovaný Gréckom bol v utorok trikrát za sebou napadnutý, informovalo americko-britské Spoločné námorné informačné centrum. Prvé dva útoky boli údajne zamerané na tanker pri jemenskom prístavnom meste Hodeida (rovnaký prístav, na ktorý minulý mesiac zaútočil Izrael). Prinajmenšom jeden z útokov Houthi údajne zahŕňal dron s bombami, ktorý sa odohral po tom, čo malá „podozrivá“ loď „zablikala“ na tankeri, čo vyvolalo výbuch neďaleko.
Podľa JMIC bol terčom aj druhý tanker, loď Phoenix, plaviaca sa pod Panamou.
Obe plavidlá a ich posádka sú údajne „v bezpečí“ a pokračujú do svojich cieľov, pričom delta Atlantica údajne smeruje do Agioi Theodoroi v Grécku z Perzského zálivu. Hovorí sa, že On Phoenix je na ceste do Amsterdamu z Mina Saud Anchorage v Kuvajte.
Dôvod zjavnej posadnutosti Húsíov v Delte Atlantica nie je jasný, hoci je známe, že jemenské milície sa mimoriadne zaujímajú o ropné tankery, o ktorých je podozrenie, že mieria do izraelských prístavov, aby poháňali ekonomiku Tel Avivu a vojnovú mašinériu.
Delta Atlantica spravuje Marine Management Services, námorná spoločnosť so sídlom v Aténach, ktorú iracká vláda pred desiatimi rokmi zažalovala za údajný „ilegálny exportný program“ zahŕňajúci nezverejnenú prepravu kurdskej ropy z tureckého prístavu kupcom v Izraeli. a Európe. Schéma údajne zahŕňala transfery z lode na loď, ktorých cieľom bolo zamaskovať konečné destinácie ropy. Predstavitelia spoločnosti vo vládnej databáze Spojeného kráľovstva uvádzajú korešpondenčnú adresu v Londýne.
Húsíovia sa doteraz zamerali na viac ako 70 plavidiel s raketami, bezpilotnými lietadlami a bezpilotnými člnmi, pričom od minulého novembra poškodili najmenej 30 a potopili jedno britské a jedno grécke nákladné plavidlo.
USA a Británia spustili v januári rozsiahlu kampaň bombardovania v Jemene, aby sa pokúsili „degradovať“ schopnosti milícií, ale zatiaľ sa ukázali ako neschopné urobiť to, pričom milícia len zintenzívnila svoju kampaň do Indického oceánu a Stredozemné more a priame útoky na samotný Izrael. Americké námorníctvo vynaložilo viac ako miliardu dolárov na muníciu zameranú na Húsíov, pričom pre svetových námorných gigantov je málo čo ukázať, aby sa držali ďalej od Červeného mora, pričom izraelský prístav Eilat v Červenom mori minulý mesiac po takmer deviatich rokoch vyhlásil bankrot. mesiace prázdneho státia.
Blokáda Húsíov uzavrela odhadovanú 1 bilión dolárov ročne obchodnú tepnu pre izraelskú a západnú námornú dopravu, pričom k účtu za palivo každej veľkej lode pridala v priemere jeden milión dolárov a prinútila ich vydať sa na dlhú cestu okolo západnej Afriky. náklady na poistenie, pričom priepustnosť cez Červené more v niektorých kategóriách lodnej dopravy klesá až o 90 percent.
Kampaň sa údajne dotkla aj super jacht superbohatých, pričom majitelia sa médiám sťažovali, že súkromné jachty boli z veľkej časti nútené opustiť tranzit cez Červené more v dôsledku poistného a bezpečnostných požiadaviek, ktoré sú príliš drahé aj pre veľmi zámožných. robiť.