Hotovosť je kráľ: Mnoho Nemcov zostáva znepokojených vyhliadkou na blížiace sa digitálne euro
Európska centrálna banka začala „prípravnú fázu“ na spustenie svojho systému digitálnej meny centrálnej banky (CBDC) „digitálneho eura“ v októbri minulého roka, ale jeho implementáciu odložila. V apríli prezident Deutsche Bundesbank Joachim Nagel ubezpečil, že „môže trvať ďalšie štyri alebo päť rokov, kým bude (CBDC) skutočne implementované.
Nemci milujúci hotovosť sú medzi Európanmi na čele obvinenia v opozícii voči digitálnemu euru, pričom len necelá polovica uviedla, že „pravdepodobne“ alebo „určite“ nový platobný systém nepoužije, ak alebo keď príde.
Prieskum Inštitútu Forsa pre sociálny výskum a štatistickú analýzu v mene Deutsche Bundesbank ukázal, že zatiaľ čo 15 % respondentov uviedlo, že by „určite“ použili digitálne euro, a 35 % je pripravených dať mu záblesk, 25 % „určite“ nepoužije“ a 24 % „pravdepodobne nepoužije“. Jedno percento opýtaných bolo nerozhodnutých. Reprezentatívny prieskum sa vlani v apríli pýtal 2 012 ľudí.
Nemci patria medzi lídrov v Európe, pokiaľ ide o mentalitu „cash-is-kráľ“ a držia 500 eurové bankovky dlho po tom, čo ich centrálne banky ostatných členských štátov EÚ zrušili. V roku 2019 prieskum Bundesbank zistil, že 88 % Nemcov by naďalej uprednostňovalo platbu v hotovosti aj po tom, čo už 500 eurová bankovka nebola vystavená, pričom bankovka je populárna pri veľkých nákupoch.
V EÚ bol v roku 2022 podiel hotovosti na P2P platbách v Nemecku, na Cypre, v Slovinsku, Grécku, Taliansku a Rakúsku nad 80 %. Estónsko, Fínsko a Holandsko sú na čele bezhotovostných platieb. V týchto krajinách tvorila hotovosť podľa údajov Európskej centrálnej banky menej ako polovicu P2P transakcií.
Nemci a iní Európania majú množstvo obáv týkajúcich sa CBDC, od súkromia a kontroly nad financiami až po obavy z nadmernej závislosti na technológii vo všeobecnosti. Zdá sa, že ubezpečenia Európskej centrálnej banky, že nová mena zostane súkromnou a zabezpečenou pomocou šifrovania a hashovania, nezmierňujú obavy, najmä medzi staršími generáciami.
Očakáva sa, že Európska centrálna banka prijme rozhodnutie o tom, či implementovať schému digitálneho eura alebo nie, do konca roka 2025, hoci niektorí z popredných bankárov v regióne naznačujú, že jej implementácia môže byť odložená, možno až na koniec dekády.
Na rozdiel od decentralizovaných digitálnych mien, ako je bitcoín (ktoré prichádzajú s vlastnými rizikami), CBDC získali svoj podiel kritiky súvisiacej s ich centralizáciou – konkrétne obavy z cenzúry súvisiacej s financiami, rastúcej centralizácie a spolitizovanej kontroly nad výdavkami a úsporami. Zástancovia tvrdia, že táto technológia podporí inovácie v platbách, centrálne banky udrží v centre menových systémov, podporí „sociálnu zodpovednosť“, a to aj prostredníctvom potenciálneho programovania mien, ktoré sa budú míňať iba na zoznam schválených tovarov alebo služieb, uľahčí rozdeľovanie vlád. pomoci a potenciálne dokonca zjednodušiť finančné transakcie medzi krajinami ako riešenie sankcií.
V USA, kde je odpor voči štátnej ekonomickej kontrole v niektorých štátoch ešte silnejší ako v európskych krajinách, nadobudol odpor voči CBDC politický rozmer, keď bývalý prezident a republikánsky nominant na prezidenta Donald Trump prijal Bitcoin a zaviazal sa blokovať vytváranie digitálny dolár na ceste kampane.
Doteraz boli CBDC spustené v troch krajinách (Bahamy, Jamajka a Nigéria), pričom 36 experimentovalo v pilotnom režime a tridsať ďalších ich rozvíjalo. Projekty boli neaktívne v 17 krajinách vrátane Dánska, Severnej Kórey, Venezuely a Zambie a dve krajiny – Ekvádor a Senegal ich zrušili.