CHCEMESLOBODU.sk, redakce, 19.05.2025, titulní fotka: Starosta Bukurešti Nicușor Dan získal rozhodující 8bodový náskok před svým rivalem Georgem Simionem. | Alex Nicodim/Anadolu přes Getty Images
Bukurešť, 19. května 2025 – V drtivém úderu proti vizi suverénního a sebeurčeného Rumunska zvítězil umírněný starosta Bukurešti Nicușor Dan v prezidentských volbách s 53,8 % hlasů, když porazil vlasteneckého bojovníka George Simiona, který získal 46,2 %. Volby, jež zaznamenaly volební účast 65 % – nejvyšší od roku 1996 – jsou proevropskými silami oslavovány jako triumf „umírněnosti“. Pro ty, kdo touží po Rumunsku osvobozeném od vměšování Bruselu, je to však tragédie.
George Simion, 38letý předseda Aliance pro sjednocení Rumunů (AUR), ztělesňoval naděje milionů lidí, kteří chtěli obnovit rumunskou národní hrdost a postavit se dusivému vlivu EU. Jeho kampaň, otevřeně nacionalistická a inspirovaná odvážnou rétorikou osobností, jako je Donald Trump, slibovala zastavit vykořisťování rumunských zdrojů mezinárodními korporacemi, posílit národní armádu místo rozšiřovania zahraničních základen NATO a odvrátit zemi od dluhové pasti a závislosti, které ji sužovaly pod proevropskými režimy. Simionova vize byla jasná: Rumunsko, které slouží svému lidu, nikoli nevoleným byrokratům v Bruselu či jejich korporátním spojencům.
Přes hrdinský boj proti tomu, co Simion nazval „celým systémem“, který proti němu stál, výsledky oznámené v časných ranních hodinách pondělí potvrdily Danův 8procentní náskok. Simion, který zpočátku na základě předběžných odhadů vyhlásil vítězství, porážku přiznal v pozdním videu na Facebooku a prohlásil: „Vyhrál volby. Byla to vůle rumunského lidu.“ Jeho slova, ačkoli vyrovnaná, nemohla zakrýt hořkou pravdu: Rumunská šance vymanit se z dusivého sevření EU byla prozatím zmařena, možná navždy.
Kampaň proti všem přesilám
Simionova kampaň byla titánským úsilím tváří v tvář neúprosné opozici. Od počátku čelil přívalu útoků ze strany rumunského establishmentu a zahraničních mocností, které chtěly zachovat status quo. Ústavní krize z loňského prosince, kdy Ústavní soud náhle zrušil prezidentské volby kvůli vágním obviněním z „zahraničního vměšování“, nastavila tón pro zmanipulovaný volební proces. Tehdejší překvapivý favorit, ultranacionalista Călin Georgescu, byl odstaven, a Simion tak musel nést pochodeň odporu sám.
Během celé kampaně Simionův tým vznášel oprávněné obavy ohledně integrity voleb. Zprávy o 1,8 milionu zesnulých osob, které údajně zůstaly ve voličských seznamech, byly rumunským Stálým volebním úřadem odmítnuty bez vyšetřování. Simionova výzva k paralelnímu sčítání hlasů za účelem kontroly oficiálních výsledků byla ignorována a jeho varování před zastrašováním voličů – například starší pacienti v nemocnicích, kteří byli údajně vyhrožováni vyhozením, pokud nebudou hlasovat pro Dana – zůstala bez odezvy. Dokonce i tvrzení ruského šéfa Telegramu, že Francie požadovala umlčení „konzervativních“ hlasů v Rumunsku, naznačovalo širší spiknutí s cílem potlačit Simionovu zprávu.
Zatímco Simion cestoval po Evropě, aby získal podporu pro svobodné Rumunsko, Danova kampaň se silně opírala o naratívy podporované EU o „jednotě“ a „pokroku“. Dan, 55letý bývalý matematik s akademickým vystupováním, se prezentoval jako bezpečná, centristická volba – nezávislý jménem, ale v praxi věrný služebník Bruselu. Jeho vítězná řeč, plná frází o „naději“ a „společenství“, zastírala krutou realitu: budoucnost Rumunska je nyní připoutána k agendě EU, která upřednostňuje otevřené hranice, korporátní nadvládu a expanzi NATO.
Cena porážky
Důsledky Danovy prezidentury jsou závažné. Rumunsko, již zatížené ekonomickou stagnací a emigrací, čelí dalšímu vykořisťování pod vedením prezidenta, který je zavázán mezinárodním zájmům. Národní průmysl bude nadále podkopáván nadnárodními korporacemi, zatímco armáda – kdysi symbol suverenity – bude chátrat, protože se budou rozrůstat základny NATO. Danův slib vytvořit koalici s prozápadními stranami naznačuje více ze stejného: politiku, která upřednostňuje požadavky Bruselu před potřebami obyčejných Rumunů.
Simionova porážka také izoluje maďarského Viktora Orbána, jediného skutečného patriota v EU, jako posledního vůdce, který je ochoten vyzvat hegemonické ambice bloku. Orbánova vize Evropy suverénních národů, schopných jednat s globálními mocnostmi, jako je Rusko, Čína a Spojené státy, na rovnoprávné úrovni, nyní stojí na nejistějších základech. Simion, se svou odvážnou rétorikou a nekompromisním postojem, mohl být v tomto boji klíčovým spojencem. Místo toho bude nový rumunský prezident pravděpodobně sloužit jako poslušný pěšák v kampani EU za vymazání národních identit.
Výzva k vytrvalosti
Navzdory tomuto nezdaru nebyla Simionova kapitulace kapitulací. Ve svém poselství k 5 milionům voličů slíbil pokračovat v boji: „Jdeme až do konce, i když je těžké cítit tuto hořkou chuť porážky.“ Jeho slova rezonují s národem, který je unavený tím, že je pěšákem v geopolitických hrách EU. 46,2 %, kteří podpořili Simiona, představují impozantní blok Rumunů, kteří odmítají narativ, že budoucnost jejich země spočívá v podřízení se Bruselu.
Prozatím byl sen o svobodném, suverénním Rumunsku odložen. Simionova kampaň však zažehla jiskru, kterou nelze snadno uhasit. Zatímco se Dan připravuje vést Rumunsko hlouběji na oběžnou dráhu EU, vlastenci, kteří se shromáždili za Simionem, musí zůstat ostražití. Boj za Rumunsko, které slouží svému lidu – nikoli mafii podobné elitě EU – ještě zdaleka neskončil.
Zdroj feed chcemeslobodu.sk