Oslavy prebiehali najmä na tamojšom námestí pred Hotelom de Wereld, kde 5. mája 1945 najvyšší nemeckí velitelia podpísali dokumenty, ktorými oficiálne ukončili päťročnú okupáciu Holandska. Práve 5. máj sa tak v tejto krajine slávi ako Deň oslobodenia (Bevrijdingsdag), hoci zvyšok Európy oslavuje ako Deň víťazstva 8. máj, v ktorý nacistické Nemecko oficiálne kapitulovalo.
Oslavy si prišla pozrieť aj skupina vojenských veteránov s medailami na hrudi, usadili ich do prvého radu, pričom pri príchode zožali potlesk. Deň oslobodenia sprevádzajú v Holandsku tradične aj dve minúty ticha, ktorými si krajina ctí svoje vojnové obete.
Holandský minister obrany Ruben Brekelmans v následnom prejave v pondelok vyzval na obnovenie úsilia o udržanie mieru v Európe. „Vojna a agresia sa vrátili do Európy a je na nás, aby sme chránili mier,“ povedal. AP uvádza, že jeho prejav nakrátko narušila malá skupina demonštrantov, ktorí kričali „Osloboďte Palestínu!“
Polícia následne zadržala päť ľudí a minister v prejave pokračoval, z davu sa však ozývali hlasné prejavy nesúhlasu, keď polícia vyvádzala týchto demonštrantov.
Holandský kráľ Viliam-Alexander a ďalší poprední predstavitelia položili už v nedeľu vence k národnému pamätníku v Amsterdame a o niekoľko hodín nato zase dvaja veteráni, 100-ročný Mervyn Kersh z Británie a 101-ročný Nick Janicki z Kanady, zapálili „oheň oslobodenia“ vo Wageningene.
S prejavom na oslavách v Holandsku má v pondelok vystúpiť aj poľský premiér Donald Tusk, ktorého krajina aktuálne zastáva rotujúce predsedníctvo v Rade EÚ, pričom – ako pripomína AP – aj poľskí vojaci patrili k spojeneckým silám, ktoré pomohli oslobodiť Holandsko.
Zdroj feed teraz.sk