Predmetnú žalobu podala vlani environmentálna organizácia Greenpeace, ktorá sa odvolávala na európske predpisy zaväzujúce štáty chrániť prírodu. Súd žiadala, aby prinútil vládu urýchliť opatrenia na zníženie emisií dusíka.
V dôsledku emisií tohto plynu, ktoré poškodzujú biodiverzitu, sa už roky zhoršuje stav prírodných oblastí v Holandsku. Na vine je podľa DPA najmä živočíšny priemysel vrátane chovu dobytka. Súčasťou pravicovej vládnej koalície je aj Roľnícko-občianske hnutie (BBB), ktoré znižovanie počtu hospodárskych zvierat s cieľom znížiť emisie dôrazne odmieta.
Súd v stredu rozhodol, že opatrenia, ktoré dosiaľ podnikla holandská vláda, sú nedostatočné. Poukázal napríklad na zrušenie programu zavedeného bývalým kabinetom, ktorého cieľom bolo znížiť emisie dusíka. Žiadne nové kroky dodnes vládna koalícia podľa súdu nespravila.
Vláda argumentovala tým, že prísnejšie opatrenia sú nerealizovateľné a mali by závažné dôsledky na hospodárstvo. Predchádzajúce snahy o zníženie emisií dusíka v krajine zlyhali kvôli tvrdému odporu farmárov, ktorí proti environmentálnym predpisom opakovane organizovali násilné protesty.
Líder vládnej Strany slobody (PVV) Geert Wilders na sociálnej sieti X v reakcii na verdikt súdu odmietol prísnejšie požiadavky a uviedol, že Holandsko miesto toho potrebuje „uvoľniť pravidlá a ciele súvisiace s dusíkom„.
Nespokojnosť vyjadrila aj ministerka poľnohospodárstva Marije Wiersmanová. Rozhodnutie súdu podľa svojich slov dôkladne preštuduje a zváži odvolanie voči nemu. Združenia poľnohospodárov zase varovali pred katastrofálnymi dôsledkami.
Zdroj feed teraz.sk