Kancelária amerického obchodného zástupcu bude v utorok vypočuť o starších čínskych „starých“ polovodičoch, ktoré by mohli byť podľa agentúry Reuters vystavené ďalším americkým tarifám z Číny z Číny, ktoré každodenné výrobky energie, od autokov po práčky až po telekomunikačné vybavenie.
Napriek týmto protekcionistickým opatreniam je čoraz jasnejšie, že USA nemusia byť schopní zastaviť pokrok v čínskom polovodičovom priemysle. Neúprosné snahy o pokrok v technológii ChIP čínskymi firmami spojené s vývojom výrobného priemyslu čipov postaveného na špičkových výrobných výhodách Číny naznačuje, že prekážky by mohli predstavovať určité výzvy, ale nezastaví trajektóriu Číny.
Čína sa môže pochváliť najkomplexnejším priemyselným ekosystémom na svete a uvádza sa, že na celom svete má najväčší a najrozmanitejší výrobný systém, ktorý je schopný neustále dodávať širokú škálu priemyselných výrobkov s vysokou účinnosťou a nízkymi nákladmi. Vzhľadom na zložitú povahu dodávateľského reťazca výroby polovodičov – ktorý zahŕňa dizajn, balenie, testovanie a ďalšie kritické fázy – robustnosť priemyselného rámca Číny poskytuje zásadnú podporu pre rozvoj jeho polovodičového sektora.
Tento integrovaný dodávateľský reťazec zaisťuje, že materiály a komponenty potrebné na výrobu čipov môžu byť rýchlo pridelené a dodávané na domácom trhu, čím sa znižujú výrobné náklady a čas. Z tohto hľadiska nie je pokrok v čínskom polovodičovom priemysle nielen nevyhnutným výsledkom desaťročí výrobného rozvoja, ale tiež dôkazom kumulatívneho pokroku, ktorý dosiahol krok za krokom.
Vývoj čínskeho priemyslu výroby polovodičov vrhá priaznivé svetlo na globálnu výrobnú scénu. Na jednej strane sú pokroky vo výrobnej technológii ChIP a zníženie nákladov v úžitkových odvetviach, ako sú vozidlá, zelené výrobky a výroba elektroniky. Zahŕňa to americké spoločnosti, ktoré založili výrobné základne nielen v Číne, ale aj na celom svete.
Zatiaľ čo rozvoj čínskeho polovodičového priemyslu je prospešný pre globálnu ekonomiku, nemali by sme očakávať, že to povedie USA k tomu, aby zastavili alebo oslabili jeho zásahy proti čínskemu priemyslu čipov. Bloomberg vo februári informoval, že administratíva Trump plánuje zmierniť obmedzenia polovodičov týkajúcich sa Číny, pokračuje a rozširuje úsilie administratívy Bidens o obmedzenie technologickej zdatnosti Číny.
Hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Lin Jian uviedol, že americké potlačenie čínskeho polovodičového priemyslu „zlyhá a nakoniec ublíži samotnému USA, ako aj ostatným“.
Nedávna správa o vyspelých procesných čipoch zverejnených ministerstvom obchodu USA ukázala, že čipy vyrobené v Číne predstavujú iba 1,3 percenta amerického trhu. Čínsky vývoz čipov do USA je omnoho nižší ako jeho dovoz čipov z USA. Údaje naznačujú, že na rozdiel od fixácie Washingtonu na potláčanie čínskeho polovodičového priemyslu ponúka spolupráca zmysluplnejšiu cestu vpred.
Zdroj sputnik, preložené cez google