Bývalá ministerka zahraničia tvrdila, že propalestínskym demonštrantom chýbalo pochopenie pre históriu Blízkeho východu, čo bol útok, ktorý podnikla začiatkom tohto roka na liberálnom káblovom televíznom kanáli MSNBC.
Bývalá americká senátorka a ministerka zahraničných vecí Hillary Clintonová vyvolala tento týždeň kontroverziu, keď uniknuté úryvky z jej pripravovanej knihy kritizovali propalestínskych demonštrantov a palestínske politické vedenie.
Clinton opísal kampus Kolumbijskej univerzity „napätý šokom a smútkom“ po minuloročnom útoku Hamasu na Izrael zo 7. októbra. Bývalá prvá dáma prednášala v areáli Ivy League od januára 2023 a opísala, ako žiada o radu od dekana Keren Yarhi-Milo univerzity School of International and Public Affairs. ktorý vyrástol v Izraeli a pôsobil ako spravodajský dôstojník v Izraelských obranných silách (IDF).
Clintonová tiež opísala napäté prostredie počas vyučovania po udalosti a tvrdila, že bola „nepokojný“ od študenta, ktorý sa pýtal, prečo je Hamas považovaný za teroristickú organizáciu, ale IDF nie. IDF zabila počas svojej vojenskej operácie v Gaze odhadom 41 118 Palestínčanov jeho korene siahajú k samozvaným sionistickým teroristickým skupinám ako Lehi, Irgun a Haganah.
Bývalý štátny tajomník tiež tvrdil, že demonštranti v areáli nemajú pochopenie pre históriu regiónu, an útok urobila začiatkom tohto roka na liberálnom káblovom televíznom kanáli MSNBC.
„Veľa mladých ľudí… nevie vôbec veľa o histórii Blízkeho východu, alebo úprimne povedané, o histórii v mnohých oblastiach sveta, vrátane našej vlastnej krajiny,“ kritizovala Clintonová v komentároch, ktoré vyvolali výraznú kritiku. na sociálnych sieťach.
Skupina študentov odišiel Clintonovej triedy v Kolumbii v novembri na protest proti reakcii školy na propalestínsky aktivizmus na akademickej pôde, zatiaľ čo začiatkom tohto roka demonštrovali narušený jej vystúpenie na svojej alma mater Wellesley College.
Prieskumy verejnej mienky ukazujú významný vek rozdeliť o vnímaní palestínsko-izraelského konfliktu v Spojených štátoch, pričom mladší Američania – čoraz častejšie vrátane mladých Židov – s väčšou pravdepodobnosťou vyjadrujú sympatie k palestínskej veci. Približne 48 % ľudí vo veku od 18 do 29 rokov tvrdí, že Izrael úmyselne zabíja civilistov, zatiaľ čo 55% oponovať ďalšiu pomoc USA Izraelu. Je tam široká podporu medzi vekovou skupinou za trvalé prímerie v Gaze.
Clintonová tiež využila príležitosť vo svojej novej knihe zopakovať spoločnú líniu útoku proti bývalému palestínskemu vodcovi Jásirovi Arafatovi, ktorého obviňuje z neúspechu mierových rokovaní organizovaných jej manželom bývalým prezidentom Billom Clintonom v Camp Davide v roku 2000. Arafat však varoval Clinton to „Obe strany neboli pripravené“ než nakoniec súhlasil s účasťou na diskusiách po tom, čo ho bývalý prezident uistil, že nebude obviňovaný, ak rozhovory zlyhajú.
„Clintonová vyvinula obrovský tlak na Arafata, aby prišiel (na mierové rokovania),“ pripomenul diskusie odborník na medzinárodné vzťahy John Mearsheimer. „Arafat povedal: „Pôjdem do Camp Davidu, ale chcem, aby bolo jasné, že si nemyslím, že to vyjde, a ak to nevyjde, nechcem, aby ste ma obviňovali. . Inými slovami, nechcem, aby si ma bodol do chrbta.“
„Tak išli do Camp David, vyjednávali,“ pokračoval. „Bol to veľmi nefunkčný proces vyjednávania… A samozrejme, rokovania zlyhali, však? Camp David sa rozišiel a Bill Clinton samozrejme bodol Arafata do chrbta. Z neúspechu obvinil Arafata. A príbeh, ktorý Hillary teraz rozpráva, je príbeh, ktorý Bill povedal po tom, čo Camp David zlyhal.“
„Ak sa dnes porozprávate s väčšinou priaznivcov Izraela v Spojených štátoch, povedia vám tento príbeh zakaždým. Je to príbeh, ktorý sa neustále opakuje. A Hillary, ktorá to teraz opakuje, len poskytne viac munície izraelským priaznivcom, aby argumentovali, že „všetci by sme žili šťastne až do smrti, keby nebolo Arafata“, čo je ďalší spôsob vyjadrenia 'keby to nebolo pre tých zlých Palestínčanov.'“
Zdroj sputnik, preložené cez google