36 C
Bratislava
štvrtok, 3 júla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

R. Raši sa s maďarským prezidentom stretol na Bratislavskom hrade

Bratislava 3. júla (TASR) - Na Bratislavskom hrade vo štvrtok privítal prezidenta Maďarska Tamása Sulyoka predseda Národnej rady (NR) SR Richard Raši (Hlas-SD). Ocenil...
HomeZahraničieHegseth podnecuje konfrontáciu a konflikt, nie dialóg, tvrdí Čína

Hegseth podnecuje konfrontáciu a konflikt, nie dialóg, tvrdí Čína

Peking 3. júla (TASR) – Vysokopostavený čínsky predstaviteľ vo štvrtok obvinil amerického ministra obrany Peta Hegsetha z „podnecovania konfrontácie a konfliktu“. Stalo sa tak po tom, ako šéf Pentagónu vyzval amerických spojencov, aby posilnili svoje armády s cieľom čeliť Pekingu. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

Pete Hegseth predtým varoval, že Čína sa pripravuje použiť vojenskú silu na narušenie rovnováhy síl v Ázii a vyzval amerických spojencov, aby dosiahli „mier prostredníctvom sily“.

Riaditeľ medzinárodného oddelenia čínskej vládnucej komunistickej strany Liou Ťien-čchao vo štvrtok vyhlásil, že Hegsethove poznámky predstavujú „hegemonistické myslenie“.

„To, čo skutočne chce, je sila, nie dialóg,“ povedal Liou na svetovom mierovom fóre v Pekingu. „To, čo podnecuje, je konfrontácia a konflikt, nie mier a harmónia,“ dodal.

Čína a Spojené štáty vedú spory pre expanzívne nároky Pekingu v strategicky kľúčovom Juhočínskom mori. Spory vedú aj v súvislosti s tým, že Čína odmieta vylúčiť násilné prostriedky na obsadenie Taiwanu, samosprávneho ostrova, na ktorý si však Peking nárokuje.

„Čínska vláda dala jasne najavo, že v týchto otázkach nikdy neustúpi,“ vyjadril sa Liou.

„Čínsky ľud urobí všetko pre to, aby sa usiloval o perspektívu mierového zjednotenia vlasti, ale nikdy nedovolíme nezávislosť Taiwanu,“ vyhlásil Liou a dodal, že Spojené štáty „musia v tejto otázke rešpektovať zvrchovanosť Číny“.

Čína a Spojené štáty v júni vyhlásili, že dosiahli prímerie v rámci obchodnej dohody po vzájomnom uvalení ciel na svoj tovar. Stále sa však rozchádzajú v otázkach technológií, bezpečnosti a geopolitiky vrátane konfliktov na Ukrajine a Blízkom východe, ako aj územných nárokov Pekingu v Ázii, dodáva AFP.

Zdroj feed teraz.sk

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno