Categories: Zahraničie

Havajské ostrovy sa pred 125 rokmi stali začleneným územím USA

Honolulu/Bratislava 29. apríla (TASR) – Základ pre Spojené štáty americké položilo vyhlásenie nezávislosti 13 pôvodných britských kolónií, ku ktorým pribúdali štáty na ďalších územiach získaných napríklad nákupom územia. Dva štáty boli pred vstupom do USA nezávislé – Texas a Havajské ostrovy. Havajské ostrovy sa najskôr stali organizovaným začleneným územím. Oficiálne sa to stalo pred 125 rokmi – 30. apríla 1900.

Havaj (v havajčine Hawaii) je ostrovný federálny štát na sopečnom súostroví v Tichom oceáne približne 3200 kilometrov juhozápadne od pevninskej časti Spojených štátov. Zároveň je jediným štátom USA v tropickom podnebnom pásme.

Prvými obyvateľmi Havaja boli Polynézania, počiatok ľudského osídlenia súostrovia však zostáva predmetom vedeckej diskusie.

V čase prvého zaznamenaného kontaktu európskych prieskumníkov s pôvodným obyvateľstvom v januári 1778 bola osídlená veľká časť súostrovia. Kapitán James Cook mal s Havajčanmi spočiatku dobré vzťahy, neskôr sa však zhoršili. Ozbrojený konflikt medzi miestnymi obyvateľmi a Britmi si vyžiadal obete vrátane samotného kapitána Cooka.

Počas 80. a na začiatku 90. rokov 18. storočia boli Havajské ostrovy rozdelené medzi niekoľko súperiacich náčelníkov. Boje v roku 1795 ukončil Kamehameha, náčelník ostrova Havaj, ktorý dobyl väčšinu hlavných ostrovov a založil Havajské kráľovstvo.

Poslednú vládnucu havajskú kráľovnú Liliuokalani 17. januára 1893 zosadila malá skupina pestovateľov cukrovej trstiny a ananásov podporovaná americkým ministrom pre Havaj a ťažko vyzbrojenými vojakmi a príslušníkmi námornej pechoty USA.

Kráľovnú nahradila dočasná vláda 13-člennej Bezpečnostnej komisie, ktorej cieľom bolo zrušenie monarchie a pripojenie Havajských ostrovov k USA. Z kráľovstva sa oficiálne stala Havajská republika 4. júla 1894. Kráľovná bola v domácom väzení, venovala sa tam tvorbe poézie a hudby.

Po vypuknutí americko-španielskej vojny Kongres USA prijal 7. júla 1898 Newlandskú rezolúciu, ktorou anektoval Havajskú republiku. Kongres 30. apríla 1900 vytvoril Havajské teritórium a zo súostrovia sa oficiálne stalo začlenené územie USA. Kráľovná Liliuokalani sa ako súkromná osoba neúspešne snažila právnymi prostriedkami zrušiť anexiu. Zomrela vo veku 79 rokov 11. novembra 1917 vo svojom sídle v Honolulu na ostrove Oahu.

V roku 1993 americký prezident Bill Clinton podpísal rezolúciu amerického Kongresu, ktorá pri príležitosti stého výročia anexie Havaja uznala jej protiprávnosť.

Zdroj feed teraz.sk

teraz.sk

Share
Published by
teraz.sk

Recent Posts

Letenay rozhodol o víťazstve Liberca nad Pardubicami 2:1

Praha 27. júla (TASR) - Slovenský futbalový útočník Lukáš Letenay sa postaral o prvé víťazstvo…

4 minúty ago

Dôležitá správa …

Dôležitá správa Zdroj telegram

5 minút ago

Von der Leyenová hovorila so Zelenským o nezávislosti orgánov

Brusel 27. júla (TASR) – Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová vyzvala v…

11 minút ago

Odkedy Tomáš presadil rozmrazenie dôchodkov, zvyšujú sa

Bratislava 27. júla (TASR) - Súčasný minister práce Erik Tomáš (Hlas-SD) ešte v opozícii v…

17 minút ago

Pre okresy na severe Slovenska platí tretí stupeň výstrahy pred dažďom

Bratislava 27. júla (TASR) - Pre okresy Považská Bystrica, Púchov, Bytča a Čadca platí výstraha…

29 minút ago

AI bojovník Kambodie na hranici Thajska a Kambodže už ide na štvrtý …

📝AI Fighter Kambodža📝Lyžiarska hranica Thajska a Kambodže sa konala štvrtý deň a miestna vlastenecká verejnosť…

33 minút ago