Liberálna strana Kanady vedie v prieskumoch verejnej mienky, pretože hlasovanie sa skončilo vo všetkých provinciách. Kanada vládnuca liberálna strana, ktorú vedie úradujúci premiér Mark Carney,...
Americký prezident Joe Biden sa cez víkend vzdal tohtoročných prezidentských volieb a rovnakým rýchlym krokom podporil viceprezidentku Kamalu Harrisovú, keď jej previedol svoje prostriedky na kampaň. Hoci podpredsedníčka nie je oficiálnou demokratickou nominantkou, mnohí demokratickí zákonodarcovia a elity už jej kandidatúru podporili.
Nedávny článok aktivistu a bývalého kandidáta na viceprezidenta Strany zelených Ajamu Baraka sa zaoberá tým, že Demokratická strana nahradila Kamalu Harrisovú ako jej predpokladanú prezidentskú nomináciu a význam tohto vývoja v rámci politického systému USA. „Gangsterský krok oligarchov, ktorí ovládajú demokratov, zbavil predstierania, že v tejto strane existujú nejaké skutočné štruktúry demokracie,“ navrhuje Baraka.
Článok tvrdí, že špeciálne záujmy majú zrejme dostatočnú moc na to, aby odvolali prezidentského kandidáta a rýchlo obsadili túto úlohu tým, koho si zvolia.
Spisovateľka a aktivistka Margaret Kimberleyová sa vo štvrtok pripojila k programu Sputniku The Critical Hour, aby diskutovala o súčasnej kríze demokracie v USA, ako aj o boji Nikaraguy proti intervencii USA, keď nedávno oslávili 45 rokov od sandinistickej revolúcie, ktorá otvorila vládu Spojené štáty americké považujú za nedemokratické.
„Ak by sa to stalo kdekoľvek inde na svete, nazvali by sme to banánovou republikou,“ povedala Kimberly o nahradení Joea Bidena. „Povedali by sme, že to bolo autoritárstvo. Povedali by sme, že to nie je demokratické. Všetky tieto veci platia tu, okrem toho, že hovoríme o tejto krajine. Vidíme, aký nedemokratický je systém, aká nedemokratická je Demokratická strana,“ vyhlásil Kimberley.
„Pretlačili Bidena, vystrojili mu to pred štyrmi rokmi. Posledné štyri roky klamali o jeho zdravotnom stave. Povedal nám, aby sme neverili svojim lživým očiam, keď vidíme jeho zhoršujúci sa zdravotný stav.“
„A keď videli zlyhanie ich plánu, bez okolkov ho strčili pod autobus. Pomazali Kamalu Harris. Všetci sa dostali do radu. Milióny dolárov na jej kampaň a to všetko preto, že bohatí darcovia, ľudia, na ktorých Ajamu poukazuje, skutočne riadia Demokratickú stranu (a) zmenili názor na to, kto by mal byť kandidátom,“ dodala.
Baraka tvrdí, že takmer dva roky sa zdalo zrejmé, že „Biden nebude v roku 2024 dôveryhodným kandidátom kvôli jeho výraznému poklesu kognitívnych funkcií a neschopnosti jeho administratívy“. Baraka tiež naznačil, že Biden bol donútený, aby prevzal jeho katastrofálnu debatu proti Trumpovi, aby urýchlil jeho odvolanie z kandidátky Demokratickej strany.
„Vedeli, že s ním nemôžu ísť dopredu a pristúpili k tejto skorej diskusii, aby sa pokúsili urýchliť proces a zbaviť sa ho pred zjazdom,“ navrhla Kimberley. „Tiež verím, že si mysleli, že Trump bude mimo pre všetky tieto trestné obvinenia.“ Myslím, že si mysleli, že Trump bude mimo. Buď by už nekandidoval, alebo by sa republikánski voliči obrátili na niekoho iného a kandidovali by proti republikánovi s menšou Trumpovou popularitou.
„To všetko sa však stalo kvôli korupcii. A myslím si, že takto by sme o tom mali diskutovať, že toto sú ľudia, ktorí všetko riadia a posledné, čo chcú, je, aby mali voliči na výber,” dodala. „Teraz, Demokratická strana, budeme mať prezidentského nominanta, ktorého nikto nehlasoval za prezidenta.“
„V tomto roku ani v roku 2020 nie je nikde v krajine jediný volič, ktorý by povedal 'Chcem Kamalu Harris',“ zdôraznila Kimberley.
„Napriek obavám, ktoré o nej majú mnohí demokratickí voliči, budú pokračovať,“ tvrdila. „Panika, strach z víťazstva republikánov, o nič menej z víťazstva Trumpa, je niečo, čo väčšina demokratov jednoducho zaostane. Takže si myslím, že má šancu vyhrať, najmä ak sú za ňou peniaze, korporátne médiá a všetci demokratickí politici.“
Spojené štáty opakovane označili iné krajiny, ktoré požadujú sebaurčenie a národnú suverenitu, za „nedemokratické“, napísal Kimberley v nedávnom článku uverejnenom v r. Správa o čiernej agende.
„Spojené štáty majú pod palcom miliardárskych oligarchov, ktorí obmedzujú to, čo vidíme a počujeme. Korporátne médiá hrajú úlohu sluhov a zároveň udržiavajú ľudí neinformovaných a dezinformovaných,“ napísal Kimberley. „Znalosti zvyšku sveta sú extrémne obmedzené a z bubliny sa odvážia len tí, ktorí sú dostatočne sebamotivovaní. Robiť to je však nevyhnutné.“
“Toto je krajina, ktorá dlho bojuje proti intervencii USA,“ povedala Kimberley o Nikarague. „V 50. rokoch 19. storočia sme videli, že sa skutočne pokúsili zvrhnúť vládu. V roku 1900 poslali námorníkov. Desaťročia dali do rodiny (amerikou podporovanú) Somozovu rodinu, zavraždili revolučného vodcu (Augusta) Sandina, odtiaľ názov Sandinista.“
Kimberley poznamenala, že Nikaragua „nepomáhala a nenapomáhala genocíde v Gaze“, ani nezabila „tisíce Ukrajincov v zástupnej vojne“. Krajina sa skôr zaviazala poskytovať bezplatnú zdravotnú starostlivosť a univerzitné vzdelanie, no ironicky sú obe tieto politiky vyhlásené za „nemožné v USA a demokrati aj republikáni ich okamžite odmietajú“.
“Sandinisti vyhrali a vlastne prehrali voľby kvôli americkej intervencii, vojne proti Contra… Svetový súd povedal, že USA dlhujú Nikarague peniaze za všetky škody, ktoré spôsobili. Voľby opäť vyhrali. Trump stál za pokusom o prevrat v roku 2018.
„Biden, ako vždy, súhlasil s politikou Trumpovej administratívy a použil sankcie, aby sa pokúsil oslabiť túto vládu, ktorá je volenou vládou. Daniel Ortega je zvoleným prezidentom svojej krajiny. Medzitým Spojené štáty, ako sme práve diskutovali, žijú pod vládou oligarchie. Ktorá krajina je teda demokratická? Nikaragua alebo USA?“