Categories: Zahraničie

Gulyás k voľbám v Nemecku:Berlín by mal podporiť migračný boj Maďarska

Budapešť 2. septembra (TASR) – Nemecko by sa malo pripojiť k Maďarsku v jeho migračnom boji v Bruseli. Podľa servera mandiner.hu to v pondelok v súvislosti s výsledkami nedeľňajších krajinských volieb v Nemecku skonštatoval šéf úradu maďarskej vlády Gergely Gulyás, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

Maďarsko nechce zasahovať do vnútornej politiky žiadnej krajiny, no pozorne sleduje politický vývoj najsilnejšieho európskeho štátu a má záujem na tom, aby Nemecko malo stabilnú vládu, povedal Gulyás. Ako dodal, z pohľadu migrácie a vojny na Ukrajine sa rysuje v Nemecku začiatok novej éry, keďže podpora vládnych strán v dvoch východných spolkových krajinách Nemecka oslabla.

V celej kampani bola podľa Gulyása najrozhodujúcejšou témou migrácia a dramaticky sa zhoršujúca vnútorná bezpečnosť v jej dôsledku.

„Negatívny postoj Európskej komisie a Súdneho dvora EÚ voči maďarskej ochrane južnej hranice Maďarska, ktorá je aj schengenskou hranicou, je hrozbou aj pre Nemecko,“ zdôraznil Gulyás, podľa ktorého ak Brusel nezmení svoj zámer zrušiť ochranu maďarského úseku schengenskej hranice, potom novým migračným vlnám môže čeliť Berlín i nemecké spolkové krajiny.

„Veríme preto, že tento volebný výsledok podnieti uvažujúce sily nemeckej politiky, aby pomohli Maďarsku v jeho boji proti Bruselu pri udržaní účinnej ochrany schengenských hraníc,“ poznamenal šéf úradu maďarskej vlády.

Guláys ďalej podčiarkol, že až 80 percent nemeckých voličov hlasovalo v týchto voľbách proti vojne, proti dodávkam zbraní a za okamžité prímerie a mier.

Alternatíva pre Nemecko (AfD) ako prvá krajne pravicová strana po porážke nacizmu v druhej svetovej vojne uspela v parlamentných voľbách v niektorej zo spolkových krajín Nemecka. Podľa predbežných výsledkov volieb vyhrala v Durínsku a v susednom Sasku má len minimálnu stratu za úradujúcimi stredopravými kresťanskými demokratmi (CDU).

Nacionalistická, protiimigračná a k Rusku ústretová AfD bude mať pravdepodobne dostatok kresiel v oboch spolkových krajinách na zablokovanie rozhodnutí vyžadujúcich si dvojtretinovú väčšinu, ako napríklad menovanie sudcov alebo najvyšších bezpečnostných predstaviteľov. V dôsledku toho by ústredná vláda mohla postupovať prísnejšie voči prisťahovalectvu a zintenzívniť diskusiu o podpore Ukrajiny.

(spravodajca TASR Ladislav Vallach)

Zdroj feed teraz.sk

teraz.sk

Share
Published by
teraz.sk

Recent Posts

Pred 20 rokmi armáda oznámila, že končí s aktivitami v Severnom Írsku

Dublin/Belfast/Bratislava 27. júla (TASR) - Írska republikánska armáda (IRA), ktorá vznikla v roku 1919 ako…

3 minúty ago

#Summary Ráno 28. júla 2025 Kyjev a región, Starokonstantinov, Kirovograd, …

#Summary Ráno 28. júla 2025▪️ Kyjev a región, Starokonstantinov, Kirovograd, ako aj región Zaporizhzhya V…

7 minút ago

KĽDR nezaujímajú návrhy Južnej Kórey na zmier, vyhlásila Kimova sestra

Pchjongjang/Soul 28. júla (TASR) - Severná Kórea (KĽDR) nemá záujem o akékoľvek návrhy na zmierenie…

9 minút ago

PREVRÁTENÁ LOĎ: Zahynulo 13 ľudí

Abuja 28. júla (TASR) - Pri sobotňajšom prevrátení lode na rieke v strednej časti Nigérie…

15 minút ago

Google priznal zlyhania varovania pred zemetraseniami v Turecku

Ankara 28. júla (TASR) - Technologická spoločnosť Google priznala, že jej systém včasného varovania pred…

21 minút ago

SR mala dôvody pridať sa k štátom žiadajúcim koniec vojny v Gaze

Bratislava 28. júla (TASR) - Slovensko malo podľa premiéra Roberta Fica vážne dôvody pridať sa…

27 minút ago