21 C
Bratislava
nedeľa, 27 júla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt
HomeNezaradenéGT Voice: US Tech Export Controls zlyhal, hnal spoločnosti do „špirály smrti“

GT Voice: US Tech Export Controls zlyhal, hnal spoločnosti do „špirály smrti“

Obmedzenia vývozu technológií z USA do Číny narážajú na rastúci odpor v dôsledku rastúcich finančných strát amerických spoločností a rastúcich nezávislých inovačných schopností čínskych spoločností, čo v konečnom dôsledku vylučuje možnosť, že by USA boli schopné prinútiť spojencov, aby sa zosúladili o ďalších kontrolách vývozu. nad Čínou.

Kalifornskí demokrati vyzývajú Bidenovu administratívu, aby zmrazila ohlásené plány na zavedenie nových obmedzení na vývoz amerických technológií do Číny, pričom argumentujú, že ďalšie kolo kontrol „by mohlo poslať dlhoročné americké spoločnosti do špirály smrti“, informovala v stredu agentúra Reuters.
Aby bolo jasné, americkí politici tento výraz používajú „špirála smrti“ nevyhnutne neznamená, že sú proti technologickému potlačeniu Číny, ale skôr zdôrazňuje ich hlboké znepokojenie nad potenciálnymi škodami, ktoré by opatrenia zamerané na Čínu mohli spôsobiť americkým spoločnostiam.
Takéto obavy nie sú neopodstatnené. Napríklad nedávna správa Federálnej rezervnej banky v New Yorku poukázala na to, že opatrenia na kontrolu vývozu USA zamerané na Čínu mali negatívny vplyv na americké spoločnosti, pretože spôsobili narušenie dodávateľského reťazca, zvýšili prevádzkové náklady a znížili konkurencieschopnosť amerických spoločností.

Celková trhová hodnota všetkých amerických spoločností ovplyvnených kontrolami vývozu Číny sa odhadom znížila 130 miliárd dolárovuvádza sa v správe.

V politických a obchodných kruhoch USA rastie povedomie o tom, že kontroly vývozu technológií zo strany Washingtonu v Číne narážajú na odpor a stávajú sa čoraz neefektívnejšími.
V nedávnom článku publikovanom časopisom The National Interest Brian J. Cavanaugh, ktorý kedysi pôsobil v Národnej bezpečnostnej rade Bieleho domu, napísal, že riešenie vzostupu Číny ako globálneho lídra vo výrobe elektroniky si vyžaduje komplexnú stratégiu, ktorá zahŕňa hospodársku politiku, technologické inovácie. a opatrenia národnej bezpečnosti.

Uznal, že USA neporazia Čínu samy, pričom poukázal na to, že „Washington musí prehodnotiť svoj prístup k obchodu s Pekingom, najmä v elektronickom sektore. Spolupráca so spojencami a partnermi na rozvoji koordinovanej reakcie na čínske trhové praktiky môže pomôcť zmierniť riziká.“
Avšak bez ohľadu na metódy, ktoré sa USA rozhodnú použiť na presadenie svojej jednostrannej stratégie potlačenia čínskeho technologického priemyslu, bude ťažké dosiahnuť svoje ciele. To možno pripísať dvom primárnym faktorom.
Po prvé, ak americké spoločnosti nedokážu zarobiť na obrovskom čínskom trhu, podniky v spojeneckých krajinách USA budú menej ochotné spolupracovať s americkými spoločnosťami. Je to do značnej miery spôsobené tým, že Čína sa môže pochváliť obrovským trhom s vysokým dopytom po medziproduktoch a čipsoch, čo z nej robí trh, ktorý si spoločnosti orientované na zisk jednoducho nemôžu dovoliť prehliadať.
Po druhé, nezávislé inovácie čínskych spoločností predstavujú výzvu pre jednostrannú technologickú blokádu USA. Washingtonská technológia „železná opona“ nezabránilo čínskym spoločnostiam v rozvoji. Naopak, americké kontroly exportu v skutočnosti podporili nezávislé inovácie v Číne, pomohli čínskym spoločnostiam znížiť ich závislosť od amerických technologických produktov a zvýšili ich konkurencieschopnosť na globálnom trhu. Napríklad The Wall Street Journal nedávno informoval, že Huawei Technologies je blízko predstaveniu nového čipu na použitie s umelou inteligenciou. Neustále technologické objavy sú najlepšou odpoveďou na technologické obmedzenia v USA.
Toto je jeden z dôsledkov, s ktorým mali politici USA počítať. Dôvod, prečo zatvárajú oči pred takýmito možnosťami a pokračujú v presadzovaní technológií „oddelenie“ z Číny preto, lebo sa zdráhajú priznať, že ich technologická hegemónia nakoniec zlyhá. Krajiny, ktoré zvyknú zneužívať svoju moc, často preceňujú svoje sily.
Washington tiež preceňuje svoj vplyv na spojencov, pretože sa zdá, že má za cieľ poraziť Čínu prostredníctvom aliancií. Kalifornskí demokrati napísali list, v ktorom vyzvali na používanie „všetky formy pákového efektu, ktoré má vláda USA k dispozícii, aby priviedla našich spojencov k zosúladeniu ich vývozných kontrol s našimi“ Ale tento prístup pravdepodobne nebude úspešný.
Snaha Washingtonu udržať si technologickú hegemóniu na úkor globálnej efektivity a ziskov high-tech nadnárodných spoločností už vyvolala všeobecnú nespokojnosť, pretože neovplyvňuje len Čínu, ale aj záujmy globálnej ekonomiky a svetového obchodu. Ešte dôležitejšie je, že dnešná Čína má silné technologické možnosti a môže robiť nezávislé prelomy. Stratégia zadržiavania USA, ktorá zostala z obdobia studenej vojny, preto musí zlyhať.
Tento článok pôvodne publikoval Global Times.

Zdroj sputnik, preložené cez google

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno