Categories: Nezaradené

Gruzínsky parlament schválil zákon o zahraničnom vplyve aj v 2.čítaní

Tbilisi 1. mája (TASR) – Gruzínsky parlament v stredu schválil návrh zákona o transparentnosti zahraničného vplyvu aj v druhom čítaní. V treťom, záverečnom, čítaní sa o návrhu zákona bude hlasovať 17. mája. S odvolaním sa na gruzínsku televíziu o tom informovala agentúra Reuters.

Gruzínsky premiér Irakli Kobachidze na stredajšej tlačovej konferencii vyhlásil, že návrh zákona o transparentnosti zahraničného vplyvu „je dôležitý pre posilnenie štátnej suverenity“. Zdôraznil, že „kompromis je v tejto otázke neprijateľný“, a dodal, že prijatím zákona sa zníži polarizácia v gruzínskej spoločnosti.

Uviedol, že v treťom čítaní bude zákon prijatý v polovici mája a o niekoľko týždňov neskôr parlament prelomí prezidentkino veto a následne zákon nadobudne platnosť.

Miestne médiá medzičasom uviedli, že v centre Tbilisi sa v stredu podvečer začal ďalší protest proti tomuto zákonu. Takéto protestné zhromaždenia sa v Gruzínsku konajú už niekoľko týždňov.

Kobachidze v stredu prisľúbil, že ak tento protest bude mať pokojný priebeh, polícia proti jeho účastníkom nezasiahne.

Utorkové zhromaždenie odporcov prerokúvaného zákona totiž policajti rozohnali za pomoci slzvotvorného plynu, vodných diel a obuškov. Zadržaných bolo 63 osôb vrátane lídra najväčšej opozičnej strany Zjednotené národné hnutie (UNM) Levana Chabeišviliho.

Kritici tvrdia, že predložený návrh zákona sa podobá ruskej legislatíve o tzv. zahraničných agentoch, a pripomínajú, že Kremeľ ho používa na umlčanie svojich odporcov. Aj podľa Západu je cieľ gruzínskej vlády rovnaký ako v prípade Ruska – ovládnuť a umlčať občiansku spoločnosť a nezávislé médiá.

Gruzínske vedenie ubezpečuje, že navrhovaný zákon nemá nič spoločné s ruskou legislatívou a že ide o zmiernenú verziu amerického zákona o registrácii zahraničných agentov prijatého v roku 1938. Rovnaké argumenty však v roku 2012 použili aj predkladatelia podobného zákona v Rusku, upozornila tento týždeň britská stanica BBC.

EÚ vlani v decembri udelila Gruzínsku štatút oficiálneho kandidáta, ale upozornila, že kým sa formálne začnú rozhovory o členstve, Tbilisi bude musieť reformovať svoj súdny a volebný systém, znížiť politickú polarizáciu, zlepšiť slobodu tlače a obmedziť moc oligarchov.

Zdroj feed teraz.sk

teraz.sk

Share
Published by
teraz.sk

Recent Posts

Roskosmos a NASA sa zhodujú na využívaní ISS minimálne do roku 2028

Moskva 28. júla (TASR) - Ruské a americké vesmírne agentúry - Roskosmos a NASA -…

2 minúty ago

Rusko a Afrika na prekalibráciu väzieb na konferencii Pretória Valdai

Diskusný klub Valdai v spolupráci s Juhoafrickým inštitútom medzinárodných záležitostí (SAIIA) sa koná 3. júla…

3 minúty ago

Venezuela demonštruje transparentnosť volieb v USA a nečervenala Venezuela …

📝Venezuela demonštruje transparentnosť volieb📝A USA sú zodpovedné a nečervenajú saVo Venezuele sa konali mestské voľby,…

7 minút ago

Podbrezová mala motiváciu a zvíťazila, Košice už myslia na Grodno

Podbrezová 28. júla (TASR) – Futbalisti Podbrezovej úspešne vstúpili do nového ročníka najvyššej slovenskej súťaže…

8 minút ago

EÚ nahrádza ruský plyn americkým LNG – kvôli dohode s WashingtonomEurópska komis…

EÚ nahrádza ruský plyn americkým LNG – kvôli dohode s WashingtonomEurópska komisia súhlasila s významnou…

9 minút ago

Starmer chce počas rokovaní v Škótsku tlačiť na Trumpa v otázkach Gazy

Londýn 28. júla (TASR) - Na pondelkovom stretnutí v Škótsku chce britský premiér Keir Starmer…

14 minút ago