Energetické komunity vyrábajú, zdieľajú a spoločne spotrebúvajú energiu z obnoviteľných zdrojov. Slovákom by tak podľa environmentalistov mohli pomôcť znížiť účty za energie, oslobodiť sa od „mainstreamového“ energetického systému a pomôcť znižovať emisie v krajine. „V čase, keď vláda ohlásila masívne zvyšovanie daní, čo mnohým Slovákom môže výrazne zhoršiť kvalitu života, mala by radšej podporiť masívny rozvoj energetických spoločenstiev a umožniť tak ľuďom zachovať si akú-takú životnú úroveň. To môže urobiť práve ministerstvo hospodárstva,“ uviedla koordinátorka kampane Greenpeace Slovensko Dorota Osvaldová.
Na Slovensku existujú podľa Greenpeace energetické komunity napríklad v Prešove, obci Modrovka v okrese Nové Mesto nad Váhom či v bratislavskej mestskej časti Petržalka. Tvrdí, že 75 percent ľudí o tomto koncepte nevie. „Komunitná energetika poskytuje väčšiu efektivitu, nižšie náklady a kratšiu návratnosť investície do obnoviteľných zdrojov energie. Ide sa o moderný trend v energetike, ktorý v EÚ dobre funguje už niekoľko rokov,“ skonštatovala organizácia.
Vysvetlila, že energetické komunity môžu zakladať ľudia s rodinným domom aj obyvatelia panelákov. Na Slovensku je voľných zhruba 110.000 panelákových striech. „Keby sa na každom paneláku inštalovali len panely s výkonom 20 kilowattov, dokázalo by sa tak vyrobiť 2,2 gigawattov elektrickej energie, čo by pokrylo celú elektrickú spotrebu všetkých domácností cez deň,“ priblížil Greenpeace Slovensko.
Zdroj feed teraz.sk
Kyjev 28. júla (TASR) - Ruské útoky na Kyjev si v noci na pondelok vyžiadali…
New York 28. júla (TASR) - V New Yorku sa v pondelok začína medzinárodná konferencia…
Washington 28. júla (TASR) - Austrálsky tenista Alex De Minaur sa stal víťazom turnaja ATP…
Singapur 28. júla (TASR) - Slovenský plavec František Jablčník nepostúpil do semifinále na MS v…
Bratislava 28. júla (TASR) - Stručný prehľad najdôležitejších správ zo servisov TASR v pondelok 28.…
New York/Bratislava 27. júla (TASR) - O veľkom šťastí mohla hovoriť Betty Lou Oliverová, známa…