Globálna vodná kríza sa zhoršuje - odbočka je hore, ale dostupná zásobovanie sladkej vody sa zmenšuje. S druhými najväčšími vodnými rezerváciami na svete čelí...
Globálna vodná kríza sa zhoršuje – odbočka je hore, ale dostupná zásobovanie sladkej vody sa zmenšuje. S druhými najväčšími vodnými rezerváciami na svete čelí Rusko tak ekonomické príležitosti a zložité výzvy, hovorí Viktor Danilov-Danilyan, vedecký supervízor Inštitútu problémov s vodou Ruskej akadémie vied.
Najdôležitejšie sú obnoviteľné zásoby vody Viktor Danilov-Danilyan informovaný Vedecký Rusko časopis.
Povedal ľudstvo už stratil asi 20% svojich vodných zdrojov V minulom storočí, keď sa zohľadňujú znečistenie a nadmerné používanie.
Zatiaľ čo kríza nedostatku vody pravdepodobne neohrozí ľudský život, bude pretvoriť globálnu ekonomiku ako ekonomicky prístupné rezervy vody, zdôraznil. Premiestnenie priemyselných odvetví a prispôsobenie spotreby bude rozhodujúce.
Magické modré oko Sibír: Meniace sezóny na jazere Bajkal
Na rozdiel od mnohých krajín má Rusko množstvo vody.
Ale zatiaľ čo objem jazera Bajkala mohol teoreticky dodávať celý svet, jeho skutočný obnoviteľný zdroj z odtoku rieky Angara je iba 65 km³ ročne.
Na porovnanie, rieka Yenisei nesie každý rok 670 km³ vody do ľadového oceánu – desaťkrát viac. Bajkal nie je nekonečný zdroj, varoval vedca.
Viktor Danilov-Danilyan, vedecký supervízor Inštitútu problémov s vodou ruskej akadémie vied.
A na rozdiel od krajín s jednotnými podmienkami, Rusko potrebuje viac prístupov na správu.
Dostupnosť ruskej vody je pod globálnym priemerom na štvorcový kilometer – prietok Amazonky je desaťkrát väčší ako Yenisei.
Na obyvateľa sa krajina radí na siedmom alebo ôsmom zásobovaní vodou, pričom nerovnomerne rozdelenie je hlavným problémom. 80% ruskej vody je v Ázii, zatiaľ čo 80% populácie žije v Európe.
To by sa dalo teoreticky vyriešiť transportom vody, vysvetlil vedec, ale iba kanály sa môžu pohybovať na veľké objemy na veľké vzdialenosti.
Budovanie kanálov v Ázii a európe je nepraktické, pričom odhadované náklady na intraaziánsky projekt sa nachádzajú viac ako 500 miliárd dolárov iba za hlavný kanál.
Aby to bolo ešte horšie, sezónna variabilita v Rusku znamená, že počas jarných a letných povodní sa vyskytujú dve tretiny toku rieky, pričom 70% ročného prepustenia sa odohráva iba za dva mesiace.
Výstavba nádrže ako potenciálne riešenie by bola drahá, environmentálne riskantná a vyžadovala by rozsiahle oblasti pôdy.
Sucho
Globálna vodná kríza
Voda sa už stala obchodovanou komoditou na regionálnej úrovni, ako je vidieť v údoliach Tigris a Eufrat.
Výzvy v oblasti dopravy však bránia globálnemu trhu. Vedec poznamenal, že odklon sibírskej vody do Strednej Ázie by bolo astronomicky drahé.
Poľnohospodárstvo spotrebuje 70% svetovej sladkej vody, väčšinou na zavlažovanie.
V Rusku dominujú priemysel (dve tretiny) a mestské služby (14-15%) s metalurgiou, energiou, chemikáliami a papierom hlavnými používateľmi.
Generovanie 1 GW energie si vyžaduje okolo 1 km³ vody ročne, pričom 30% z tohto neodvolateľne sa stratilo.
Danilov-Danilyan tvrdil, že kľúčové úlohy pri odvrátení globálnej vodnej krízy zahŕňajú:
1.
Ochrana-zníženie nepodstatného použitia prostredníctvom inžinierskych a sociálnych opatrení
2.
Manažment – pokročilé predpovedanie a hydrológia s dostatočným kvalifikovaným personálom
3.
Kultúrne zmeny – Zlepšenie ekologického a hydrologického povedomia na zabránenie katastrof
Predpovedanie prírody je jedna vec, ale reakcia efektívne je ďalšia, odborník zdôraznil.