Predmetom výskumu sú rosičky, ktoré sa prirodzene vyskytujú aj na Slovensku. „Mäsožravé rastliny si vyvinuli širokú škálu rôznych stratégií, aby mohli získať živiny z chyteného hmyzu. Od listov prispôsobených na chytanie koristi cez vizuálne a pachové vábenie až po produkciu tráviacich enzýmov. Druhy z rodu rosička vylučujú bohatú zmes tráviacich enzýmov stopkovými žľazami na listoch, tzv. tentakulami, ktoré zároveň slúžia aj na chytanie koristi,“ spresnila Danchenko.
V súčasnom projekte budú vedci testovať vplyv špecifických enzýmov na rast vybraných hubových i bakteriálnych pôvodcov ochorení rastlín. Enzýmy dokážu degradovať zložky bunkových stien týchto organizmov. Zároveň budú skúmať vybrané štádiá vývinu listov, tvorbu lapacích orgánov a produkciu hydrolytických enzýmov.
Druhým projektom sa výskum rozšíri o štúdium ďalšieho enzýmu, unikátnej proteázy z rosičky Drosera binata. „Chceme získať tento enzým v prečistenej aktívnej forme vo veľkom množstve, odhaliť jeho charakterizáciu a testovať jeho vlastnosti, aby sme získali čo najviac vedomostí o tom, ako v rastline pôsobí. Následne ho aplikujeme na hmyziu korisť a budeme analyzovať, aký substrát štiepi, aké sú jeho koncové produkty a akú má biologickú funkciu,“ skonštatovala Danchenko. Výsledky týchto analýz napovedia, aké by mohlo byť využitie enzýmu v najrôznejších odvetviach priemyslu, či už v potravinárstve, kozmetike, vo farmácii alebo v iných.
Zdroj feed teraz.sk
Bratislava 27. júla (TASR) - Dážď môže v noci aj v pondelok (28. 7.) doobeda…
Zatiaľ čo USA a jej európski kamaráti môžu snívať iba o vývoji laserových zbraní, Rusko…
Kranj 27. júla (TASR) - Slovenské reprezentantky v plážovom volejbale Barbora Tokošová a Martina Tereňová…
Bratislava 27. júla (TASR) - Súdy v SR rozviedli v minulom roku 8397 manželstiev, čo…
📝„Špecialisti“ o špecialistoch📝Telex Media Television Company začala vytvárať sériu s pracovným menom „Špecialisti“, venované operáciám…
Stavelot 27. júla (TASR) - Austrálčan Oscar Piastri na McLarene zvíťazil na Veľkej cene Belgicka,…