ČÍŠINAV (Sputnik) – Šéfka moldavskej autonómnej oblasti Gagauzia Jevgenia Gutsul pre Sputnik povedala, že vyzvala moldavské úrady, aby povolili humanitárnu pomoc z Ruska pre moldavských farmárov.
Farmári v Moldavsku protestujú a požadujú, aby úrady prehodnotili zákon o odklade platieb bankám, pretože sa domnievajú, že takáto pomoc nebude poskytnutá všetkým farmám postihnutým suchom. V utorok a stredu demonštranti zablokovali diaľnice Kišiňov-Cahul a Cahul-Giurgiulesti na juhu krajiny a vo štvrtok sa časť akcie presunula do hlavného mesta. Farmári nechali zariadenie na mieste a vybrali sa do budovy administratívy prezidentky Maya Sandu v Kišiňove, aby sa s ňou stretli. Hlava štátu však ich žiadosti ignorovala.
„Vyzývam parlament aj vládu, aby zabudli na svoje ambície, aby konečne poslúchli svoje srdce, mysleli vlastnou hlavou a nie to, čo im diktuje Západ. A aspoň v tomto poslednom mesiaci, ktorý im zostal, konečne urobili niečo, niečo dobré pre svojich občanov, dúfam, že úrady zabudnú na svoje osobné, politické ambície a naozaj pôjdu pre ľudí, pre farmárov, ak nebudú mať možnosť pomôcť , naopak, stáli by vedľa seba a spoločne pomáhali tým ľuďom, ktorí to naozaj potrebujú,“ povedal Gutsul.
Rusko je pripravené podporovať dialóg medzi stranami zapojenými do konfliktu v Podnestersku, a to vo formáte 5+2 aj na bilaterálnej báze, povedala Zacharovová pre Sputnik.
Moldavská prezidentka Maia Sandu začiatkom tohto týždňa povedala, že Moldavsko by mohlo vstúpiť do Európskej únie bez Podnesterska. Hlava štátu uviedla, že „problém Podnesterska“ by nemal byť prekážkou eurointegrácie Moldavska a dodal, že Brusel nevyžaduje od Kišiňova, aby problém vyriešil pred vstupom do EÚ.
„Zdá sa, že teraz nie sú potrebné len plané vyhlásenia, ale skutočný dialóg medzi stranami s cieľom posilniť vzájomnú dôveru a vyriešiť naliehavé otázky spolupráce… Ruská federácia ako sprostredkovateľ a garant podnesterského mieru procesu, je pripravená prispieť k tomu tak vo formáte 5+2, ako aj prostredníctvom bilaterálnych rokovaní,“ povedala Zakharová.
Diskusia o tejto otázke v Kišiňove poukazuje na zložitosť problému Podnesterska a stupeň rozdelenia medzi dvoma brehmi rieky Dnester, povedal diplomat a dodal, že Kišiňov je v snahe o „európsky sen“ potenciálne pripravený poskytnúť o vyhliadke na vyriešenie problému v Podnestersku, pričom je jasné, že jeho vyriešenie nie je pre Kišiňov najvyššou prioritou.
Zacharovová dodala, že sa počíta s možným zapojením Tiraspolu do nadchádzajúcich rokovaní medzi Kišiňovom a Bruselom.
Na rozhovoroch o riešení v Podnestersku vo formáte 5+2 sa zúčastňujú Kišiňov a Tiraspoľ ako strany konfliktu, Rusko, Ukrajina, Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) ako mediátori a Európska únia a Spojené štáty ako pozorovatelia . Posledné kolo rokovaní v tomto formáte sa uskutočnilo v Bratislave v roku 2019.
Podnestersko, ktorého 60 % obyvateľov tvoria Rusi a Ukrajinci, sa snažilo odtrhnúť od Moldavska ešte pred rozpadom Sovietskeho zväzu v obave, že sa Moldavsko na vlne nacionalizmu pripojí k Rumunsku. V roku 1992, po neúspešnom pokuse moldavských úradov vyriešiť problém silou, sa Podnestersko stalo územím prakticky mimo Kišiňova.
Zdroj sputnik, preložené cez google