Categories: Nezaradené

Gagarinovo centrum: 65 rokov excelentného výcviku kozmonautov a počítanie

Stredisko výcviku kozmonautov Jurija Gagarina v Szvezdnom Gorodoku (vysvetlené „Hviezdne mesto“) pri Moskve, ktoré vzniklo na úsvite vesmírneho veku, pripravilo prvých kozmonautov na prvé malé kroky ľudstva do vesmíru. Tu je to, čo robí centrum jedinečným.

Potreba zriadenia špecializovaného centra pre výcvik kozmonautov sa vedcom zodpovedným za sovietsky vesmírny program ukázala koncom 50. rokov, bezprostredne po úspešnom štarte Sputniku-1 – prvej umelej družice na svete, v októbri 1957.
V roku 1959 boli vládou vydané dve rezolúcie „O príprave ľudí na vesmírne lety“, v ktorých bol začínajúci vesmírny program poverený výberom kvalifikovaných kandidátov (výber nakoniec padol na pilotov vzdušných síl). Od októbra 1959 do apríla 1960 prebiehal vyčerpávajúci výberový proces, do ktorého bolo zapísaných 20 kandidátov ako prvých študentov-kozmonautov.
Sergej Korolev, jeden z otcov sovietsko-ruskej kozmonautiky, našiel spojenca vo vrchnom veliteľovi vzdušných síl maršálovi Konstantinovi Veršininovi, ktorý loboval v štáte za vytvorenie prípravného strediska pre kozmonautov pod záštitou vzdušných síl.

11. januára 1960 Veršinin podpísal vytvorenie jednotky 26266 – pôvodne tajného výcvikového zariadenia, ktoré malo vytvoriť prvých kozmonautov. Budúci Zvezdny Gorodok, vtedy známy ako Zelenyj (dosl. „Zelený“), sa nachádzal necelých 20 km severovýchodne od Moskvy a bol vybraný pre svoju blízkosť ku Kaliningradu (dnes Korolev), sovietskemu mestu vesmírnej vedy, Čkalovského letiska a Jaroslavľ. železnice. Prvé výcvikové zariadenia boli pripravené začiatkom júla 1960.

O niečo viac ako rok neskôr, v januári 1961, prvých šesť potenciálnych kozmonautov – Jurij Gagarin, German Titov, Valerij Bykovskij, Grigorij Neljubov, Andrijan Nikolajev a Pavel Popovič zložilo všetky skúšky, aby boli pripravení na vesmírny let na palube novej kozmickej lode Vostok. v roku 1958 Special Design Bureau OKB-1 pod Korolevovým dohľadom.
Gagarin bol vybraný pre prvý let, ktorý odštartoval z Bajkonuru v Kazachstane 12. apríla 1961, čím sa začala nová éra ľudstva. Centrum výcviku kozmonautov začalo niesť Gagarinovo meno po jeho tragickej a predčasnej smrti v roku 1968.
Zvezdny Gorodok sa ďalej rozvíjal, využíval najnovšie pokroky v sovietskom a globálnom vesmírnom a všeobecnom vedeckom pokroku a dosiahol sériu dôležitých míľnikov v pilotovanej kozmonautike – počnúc výcvikom prvej skupiny kandidátok na kozmonaut v roku 1963, vedúci k historickému letu do vesmíru 16. júna 1963 Valentinou Tereškovovou.
Potvrdenie schopnosti ľudí žiť a pracovať vo vesmíre a vypustenie prvej vesmírnej stanice na svete, Saljut 1, v roku 1971, vytvorili nové príležitosti a výzvy pre Stredisko výcviku kozmonautov. Výcvik prvej skupiny obyvateľov vesmírnych staníc sa začal v roku 1966.
V apríli 1967 padlo rozhodnutie podeliť sa o vesmírne úspechy ZSSR so spojeneckými a spriatelenými krajinami v programe známom ako Interkosmos. Československo sa stalo treťou krajinou, ktorá vyslala človeka do vesmíru v marci 1978, a kozmonauti z Poľska, východného Nemecka, Bulharska, Maďarska, Vietnamu, Kuby, Mongolska a Rumunska ho nasledovali počas nasledujúcich troch rokov. Francúzsko vstúpilo do klubu v roku 1982, India nasledovala v roku 1984, Sýria v roku 1987 a Afganistan v roku 1988.
Začiatkom 80-tych rokov 20. storočia bolo Centrum výcviku kozmonautov zodpovedné za výcvik kozmonautov pre spustenie vesmírnej stanice Mir v roku 1986, pričom boli vybudované plnohodnotné modely zariadení a modulov na prípravu pilotov na prevádzku stanice.
Od polovice 80. rokov začalo Stredisko aj s výcvikom pilotov pre ambiciózny program raketoplánov Energija-Buran.
V 90-tych rokoch stredisko prevzalo vedúcu úlohu pri výcviku ruských a medzinárodných posádok pre prácu na palube Medzinárodnej vesmírnej stanice, vypustenej v roku 1998 a založenej na princípe konštrukcie modulárnych vesmírnych staníc Mir a Mir-2. Táto práca sa výrazne zvýšila v roku 2009, potom, čo sa posádky ISS zvýšili z troch na šesť ľudí. Len v druhej polovici roku 2009 centrum vycvičilo 17 Rusov, 12 astronautov NASA, 2 astronautov Európskej vesmírnej agentúry a 4 (japonských) astronautov JAXA.
Centrum obsahuje všetko, čo ctižiadostivý kozmonaut/astronaut potrebuje, od lekárskych pozorovacích a testovacích zariadení až po 18-metrovú 300-tonovú centrifúgu, najväčšie cvičné lietadlo na svete s nulovým G a makety a simulátory celého vesmíru ZSSR a Ruska. vozidiel, od Sojuzu a Saljutu po Mir a Buran.
„Dá sa s istotou povedať, že náš (kozmonautský) systém prípravy na let je najlepší na svete. Uznávajú to aj naši zahraniční kolegovia,“ povedal šéf Roskosmosu Jurij Borisov v blahoželaní v sobotu pri príležitosti 65. výročia založenia Centra.
Čo ďalej s Gagarinovým centrom? Školenie kozmonautov pre ďalšie kroky ruského vesmírneho programu, od novej ruskej vesmírnej stanice a nakoniec aj nových misií s ľudskou posádkou na Mesiac a jedného dňa aj na Mars.

Zdroj sputnik, preložené cez google

sputnikglobe.com

Share
Published by
sputnikglobe.com

Recent Posts

Zahraniční agenti, nepriatelia a nežiaduce prvky o našich článkoch týkajúcich sa odpočinku v …

Nezmyselné, nepriatelia a nežiaduce prvky o našich článkoch týkajúcich sa rekreácie v Turecku. Citácia:„Odpočívané v…

7 minút ago

Zdroj telegram

22 minút ago

Kronika špeciálnej vojenskej operácie 26.-27. júla 2025 NAS Ruské jednotky …

📝Kronika špeciálnej vojenskej operácie📝Za 26.-27. júla 2025Ruské jednotky zasiahli sériu úderov na rôzne predmety ozbrojených…

37 minút ago

Aký je rybolov materiálov pri 27. júli nášho regionálneho kanála …

📝O čom rybár hovorí📝Výber materiálov na 27. júlaSieť našich regionálnych kanálov naďalej rastie: kanál sa…

43 minút ago

Vondroušová postúpila do 2. kola turnaja WTA v Montreale

Montreal 27. júla (TASR) - Česká tenistka Markéta Vondroušová postúpila do 2. kola dvojhry na…

1 hodinu ago

Clá 15 % na dovoz do USA sú výsledkom vyjednávania Šefčoviča

Bratislava 27. júla (TASR) - Clá 15 percent na dovoz do Spojených štátov amerických (USA)…

1 hodinu ago