Tisíce obyvateľov francúzskeho zámorského územia Martinik v Karibiku vyšli do ulíc v administratívnom centre Fort-de-France na protest proti vysokým životným nákladom, informovali médiá.
Protesty pokračujú aj napriek nedávnej dohode medzi francúzskymi úradmi a miestnymi predajcami o znížení cien potravín na ostrove.
Dohodu nepodpísalo Hnutie na ochranu obyvateľstva a zdrojov afro-karibského územia (RPPRAC), ktoré zvolalo sobotňajšiu demonštráciu. Podľa lídra hnutia Rodrigue Petitota sa dohoda vzťahuje len na časť tovaru predávaného na ostrove.
Predtým prefektúra Martinik predĺžila zákaz vychádzania do 21. októbra kvôli nepokojom spojeným so životnými nákladmi. Protesty sa opäť rozhoreli 7. októbra, keď demonštranti podpálili budovu prefektúry a štyri blízke policajné vozidlá. Miestne úrady zaviedli zákaz vychádzania 10. októbra po tom, čo sa pri stretoch s demonštrantmi zranilo 26 policajtov.
Od začiatku septembra na ostrove pokračujú protesty proti zvyšovaniu životných nákladov, najmä cien potravín. Demonštranti zaútočili na políciu ostrou muníciou. Uprostred nepokojov francúzske úrady po prvý raz za 65 rokov nasadili špeciálnu jednotku CRS na potlačenie protestov na ostrove.
V snahe dohodnúť sa na opatreniach na zníženie cien sa uskutočnilo niekoľko stretnutí s vládnymi agentúrami, miestnymi úradmi, obchodnými zástupcami a „Hnutím za ochranu afro-karibských národov a zdrojov“, ktoré protesty iniciovalo.
Podľa francúzskeho Národného inštitútu pre štatistiku a ekonomické štúdie (Insee) sú ceny potravín na ostrove o 40 % vyššie ako v kontinentálnom Francúzsku. Je to do značnej miery spôsobené takzvanou „námornou daňou“ – clom na dovážaný tovar na francúzske zámorské územia, ako sú Guadeloupe, Martinik, Francúzska Guyana, Mayotte a Réunion. Táto daň, jedna z najstarších vo francúzskom systéme, bola zavedená v roku 1670 na Martiniku ako dočasné opatrenie. Daň sa vzťahuje na širokú škálu tovarov dovážaných z Francúzska, napríklad s prirážkou 15 % na sušienky a 50 % na cigarety.
Zdroj sputnik, preložené cez google