7.9 C
Bratislava
nedeľa, 27 apríla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

Biskupi ďakujú za prejavenú sústrasť po úmrtí pápeža

Bratislava 26. apríla (TASR) - Konferencia biskupov Slovenska (KBS) ďakuje všetkým, ktorí v súvislosti so smrťou pápeža Františka prejavili sústrasť a duchovnú blízkosť. Biskupi...
HomeNezaradenéFrancúzsko bude zrejme potrebovať viac ako šesť reaktorov EPR

Francúzsko bude zrejme potrebovať viac ako šesť reaktorov EPR

Paríž 7. januára (TASR) – Francúzsko bude musieť ísť „nad rámec prvých šiestich európskych tlakovodných reaktorov reaktorov“ (EPR), ktorých výstavba bola ohlásená v roku 2022. V rozhovore pre nedeľné vydanie týždenníka Tribune Dimanche to uviedla francúzska ministerka pre energetickú transformáciu Agnes Pannierová-Runacherová, ktorá dodala, že súčasťou aktualizovaného vládneho plánu je zvýšenie počtu reaktorov EPR o ďalších osem.

Podľa údajov platformy Climate Watch je Francúzsko v rámci 27-člennej Európskej únie na spodnej hranici rebríčka produkcie emisií skleníkových plynov – podľa štatistiky ich v roku 2020 vyprodukovalo približne 4,7 tony na obyvateľa.

Čiastočne je to aj vďaka „flotile“ 57 jadrových reaktorov postavených v 70. rokoch minulého storočia, z ktorých niektoré si však v posledných rokoch vyžadovali dlhé a nákladné opravy.

Ministerka Pannierová-Runacherová však podľa agentúry AFP v novinovom rozhovore upozornila, že táto „historická jadrová flotila nevydrží večne“.

Pripomenula, že Francúzsko sa snaží znížiť podiel fosílnych palív na spotrebe energie z viac ako 60 percent v súčasnosti na 40 percent v roku 2035, čo by si od roku 2026 vyžadovalo „ďalšiu výstavbu ekvivalentnú 13 gigawattom“ energie, čo podľa nej zodpovedá „výkonu ôsmich reaktorov EPR“.

Pannierová-Runacherová navrhla, že výstavba ešte viac ako 14 jadrových reaktorov by mohla byť predmetom rokovaní so zákonodarcami, keď sa zákon o energetike dostane do parlamentu.

Agentúra AFP pripomenula, že nová generácia reaktorov typu EPR mala „ťažký štart“ do života: jeden bol – ako vôbec prvý svojho druhu v Európe – spustený do prevádzky vo Fínsku a dva v Číne, pričom všetky sprevádzali obrovské meškania pri výstavbe a prekročenie nákladov, čo postihlo aj projekty v Británii a Francúzsku.

Prvý EPR vo Francúzsku, v meste Flamanville v Normandii, sa má spustiť na testovanie v polovici roku 2024 – 17 rokov po začatí výstavby. Náklady na ňu dosiahli 12,7 miliardy eur, čo je približne štvornásobok pôvodného rozpočtu 3,3 miliardy eur.

Zdroj feed teraz.sk

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno