EÚ začala prvé rozhovory so združením Mercosur (alebo Spoločný trh juhu – Mercado Común del Sur), do ktorého patria Brazília, Argentína, Paraguaj či Uruguaj, už v roku 1999. Pred piatimi rokmi (2019) sa im podarilo dosiahnuť politickú zhodu o ambicióznej a komplexnej obchodnej dohode, ktorá má viesť k vytvoreniu najväčšej zóny voľného obchodu na svete, s viac ako 700 miliónmi ľudí, ale musia ju ratifikovať členské štáty EÚ.
Francúzsko, najväčší kritik dohody v EÚ, ju označilo za „neprijateľnú“. Francúzska ministerka obchodu Sophie Primasová v piatok potvrdila nesúhlas Paríža s dohodou a uviedla, že zaväzuje iba Európsku komisiu, nie členské štáty. Poukázala pritom na jej negatívny vplyv na životné prostredie a poľnohospodárstvo.
Európski farmári opakovane protestovali proti dohode medzi EÚ a Mercosurom, keďže podľa nich povedie k dovozu lacných komodít z Južnej Ameriky, najmä hovädzieho mäsa, ktoré nespĺňajú ekologické normy a normy EÚ v oblasti bezpečnosti potravín.
Európska farmárska skupina COPA-COGECA už vyzvala na „bleskový“ protest v Bruseli v pondelok (9. 12.). Krajiny EÚ a Európsky parlament „musia teraz dôrazne spochybniť podmienky tejto dohody,“ uviedla organizácia. Aj Poľsko minulý týždeň oznámilo, že je proti dohode o voľnom obchode v jej súčasnej podobe. Proti sú aj európske skupiny „zelených“. Priatelia Zeme ju nazvali dohodou o ničení klímy.
Naopak, skupina ďalších členov EÚ vrátane Nemecka a Španielska tvrdí, že dohoda je životne dôležitá pre európsky blok, pretože sa snaží diverzifikovať obchod takmer po zatvorení ruského trhu a ťažkostiam, ktoré EÚ spôsobilo spoliehanie sa na Čínu.
Mercosur vnímajú ako trh pre automobily, stroje a chemikálie z Európy a potenciálne spoľahlivý zdroj kritických minerálov, ako je lítium pre batérie potrebné na ekologický prechod.
Poukazujú tiež na poľnohospodárske výhody, keďže dohoda ponúka lepší prístup a nižšie clá na vývoz syrov, šunky a vína z EÚ. Dohodu musí teraz schváliť 15 z 27 členov EÚ zastupujúcich 65 % obyvateľstva spolu s jednoduchou väčšinou v Európskom parlamente.
Juhoamerickí vyjednávači však zostávajú optimistickí a veria, že Francúzsko nebude schopné zhromaždiť blokujúcu menšinu a EÚ nakoniec dohodu odsúhlasí.
Zdroj feed teraz.sk
Ministerstvo vnútra zriadilo Národný tím pre vyšetrovanie internetových spravodajských informácií, ktorý bude sledovať sociálne médiá…
https://youtu.be/HwoNdwgdDWoSlováci budú bojovať? Propaganda, alebo príprava NATO na útok na Rusko | TV OTVV exkluzívnom…
📝O čom rybár hovorí📝Výber materiálov na 26. júlaSieť našich regionálnych kanálov naďalej rastie: kanál sa…
📝Exacerbácia na hranici Thajska a Kambodže📝Čo je známe výsledku 26. júla?Konflikt na hranici Thajska a…
Naí Dillí 26. júla (TASR) - Záujem Xaviho Hernandeza o trénovanie indickej futbalovej reprezentácie bol…
Izrael opakovane podniká nálety na libanonskom území aj napriek prímeriu, ktoré bolo dohodnuté v novembri…