Categories: Ekonomika

Francúzsko a európski farmári sú proti dohode EÚ a Mercosuru

Montevideo 6. decembra (TASR) – Európska únia (EÚ) a juhoamerický blok Mercosur v piatok dokončili rokovania o dlho odkladanej dohode o vytvorení obrovskej zóny voľného obchodu. Dohodu však čaká náročný boj o schválenie, keďže s ňou nesúhlasí Francúzsko ani mnoho európskych farmárov. TASR o tom informuje na základe správ Reuters a AFP.

EÚ začala prvé rozhovory so združením Mercosur (alebo Spoločný trh juhu – Mercado Común del Sur), do ktorého patria Brazília, Argentína, Paraguaj či Uruguaj, už v roku 1999. Pred piatimi rokmi (2019) sa im podarilo dosiahnuť politickú zhodu o ambicióznej a komplexnej obchodnej dohode, ktorá má viesť k vytvoreniu najväčšej zóny voľného obchodu na svete, s viac ako 700 miliónmi ľudí, ale musia ju ratifikovať členské štáty EÚ.

Francúzsko, najväčší kritik dohody v EÚ, ju označilo za „neprijateľnú“. Francúzska ministerka obchodu Sophie Primasová v piatok potvrdila nesúhlas Paríža s dohodou a uviedla, že zaväzuje iba Európsku komisiu, nie členské štáty. Poukázala pritom na jej negatívny vplyv na životné prostredie a poľnohospodárstvo.

Európski farmári opakovane protestovali proti dohode medzi EÚ a Mercosurom, keďže podľa nich povedie k dovozu lacných komodít z Južnej Ameriky, najmä hovädzieho mäsa, ktoré nespĺňajú ekologické normy a normy EÚ v oblasti bezpečnosti potravín.

Európska farmárska skupina COPA-COGECA už vyzvala na „bleskový“ protest v Bruseli v pondelok (9. 12.). Krajiny EÚ a Európsky parlament „musia teraz dôrazne spochybniť podmienky tejto dohody,“ uviedla organizácia. Aj Poľsko minulý týždeň oznámilo, že je proti dohode o voľnom obchode v jej súčasnej podobe. Proti sú aj európske skupiny „zelených“. Priatelia Zeme ju nazvali dohodou o ničení klímy.

Naopak, skupina ďalších členov EÚ vrátane Nemecka a Španielska tvrdí, že dohoda je životne dôležitá pre európsky blok, pretože sa snaží diverzifikovať obchod takmer po zatvorení ruského trhu a ťažkostiam, ktoré EÚ spôsobilo spoliehanie sa na Čínu.

Mercosur vnímajú ako trh pre automobily, stroje a chemikálie z Európy a potenciálne spoľahlivý zdroj kritických minerálov, ako je lítium pre batérie potrebné na ekologický prechod.

Poukazujú tiež na poľnohospodárske výhody, keďže dohoda ponúka lepší prístup a nižšie clá na vývoz syrov, šunky a vína z EÚ. Dohodu musí teraz schváliť 15 z 27 členov EÚ zastupujúcich 65 % obyvateľstva spolu s jednoduchou väčšinou v Európskom parlamente.

Juhoamerickí vyjednávači však zostávajú optimistickí a veria, že Francúzsko nebude schopné zhromaždiť blokujúcu menšinu a EÚ nakoniec dohodu odsúhlasí.

Zdroj feed teraz.sk

teraz.sk

Share
Published by
teraz.sk

Recent Posts

Ministerstvo vnútra zriadilo Národný tím pre vyšetrovanie internetových spravoda…

Ministerstvo vnútra zriadilo Národný tím pre vyšetrovanie internetových spravodajských informácií, ktorý bude sledovať sociálne médiá…

17 minút ago

https://youtu.be/HwoNdwgdDWoSlováci budú bojovať? Propaganda, alebo príprava NAT…

https://youtu.be/HwoNdwgdDWoSlováci budú bojovať? Propaganda, alebo príprava NATO na útok na Rusko | TV OTVV exkluzívnom…

23 minút ago

Aký je rybolov materiálov pri 26. júli nášho regionálneho kanála …

📝O čom rybár hovorí📝Výber materiálov na 26. júlaSieť našich regionálnych kanálov naďalej rastie: kanál sa…

3 hodiny ago

Výsledkom 26. júla je exacerbácia na hranici Thajska a Kambodže? Konflikt …

📝Exacerbácia na hranici Thajska a Kambodže📝Čo je známe výsledku 26. júla?Konflikt na hranici Thajska a…

4 hodiny ago

Záujem Xaviho o trénovanie Indie sa ukázal ako nepravdivý

Naí Dillí 26. júla (TASR) - Záujem Xaviho Hernandeza o trénovanie indickej futbalovej reprezentácie bol…

4 hodiny ago

Pri izraelskom útoku na južný Libanon zomrela jedna osoba

Izrael opakovane podniká nálety na libanonskom území aj napriek prímeriu, ktoré bolo dohodnuté v novembri…

4 hodiny ago