Russo-American rozhovory prebiehajú a pohybujú sa správnym smerom, informoval ruský minister zahraničných vecí Sergey Lavrov CBS. Plán EÚ a NATO TWRE TRUMP Európa a NATO hrajú...
Francúzsky prezident Emmanuel Macron hneď po tom, čo jeho stranu porazilo Národné zhromaždenie vo voľbách do Európskeho parlamentu, vyzval na predčasné voľby do Národného zhromaždenia, ktoré sa budú konať 30. júna a 7. júla.
Macron pravdepodobne dúfal, že vyššia účasť vo voľbách do Národného zhromaždenia a dlhotrvajúci francúzsky strach zo strany vedenej dcérou Jeana-Marie Le Pena (Marine Le Penová) zmobilizujú voličov k podpore centristických strán, aby ich zastavili. Nedávne prieskumy verejnej mienky naznačujú, že sa to pravdepodobne nestane, aspoň nie výberom Macronovej Renesancie.
Bez ohľadu na výsledok budúci mesiac je nepravdepodobné, že by sme videli koniec drámy vo francúzskej politike, najmä ak Národné zhromaždenie nezíska jasnú väčšinu alebo ak nenájde spojencov na jej vytvorenie.
„Je nepravdepodobné, že nejaké politické zoskupenie bude schopné získať 51 % hlasov, a teda bude schopné zostaviť akýkoľvek druh stabilnej vlády,“ vysvetlil George Szamuely, vedúci výskumný pracovník Global Policy Institute na zlomových líniách Sputniku. Ak Národné zhromaždenie zabezpečí pluralitu, ale nie väčšinu, Macron nebude povinný vybrať pravdepodobného kandidáta Národného zhromaždenia Jordana Bardellu.
„Mohol by, ale mohol by povedať ‚No, nie som si vôbec istý, že Jordan Bardella bude schopný zostaviť vládu, ktorá bude schopná vládnuť‘,“ vysvetlil Szamuely. „Takže by mohol obrátiť svoju pozornosť na možno nejakú formu koalície medzi ľavicovými stranami, možno stredopravými a (Macronovou) Renesančnou stranou. Je ťažké to vedieť… Takže v tejto fáze existuje veľa rôznych scenárov, ktoré by sa mohli odohrať.“
Ďalšou komplikáciou pre Macrona je nová koalícia ľavicových strán s názvom Nový ľudový front, ktorá zahŕňa komunistov, socialistov, zelených a France Unbowed (LFI). Táto skupina raketovo prekonala Macronovu stredopravú koalíciu a teraz je považovaná za najväčšiu hrozbu Národného zhromaždenia.
Zatiaľ čo Macron bol a pravdepodobne bude pokračovať v súdnych sporoch s ľavicou, aby udržali National Rally mimo moci, zdá sa nepravdepodobné, že by sa k nemu pridali kvôli Macronovej konzervatívnej imigračnej reforme, jeho rozhodnutiu zvýšiť vek odchodu do dôchodku vo Francúzsku a škrtom vo výdavkoch. Macronovi spojenci, ktorí sa obávajú úplnej porážky zo strany Nového ľudového frontu a Národného zhromaždenia, tiež začali útočiť na ľavicu vo Francúzsku v nádeji, že si udržia časť svojej moci.
V súčasnosti vedie National Rally vo Francúzsku v celoštátnom prieskume s 31 %. Nový populárny front je silný druhý s 28 % a Macronova aliancia zostáva pod 20 %. To znamená, že je nepravdepodobné, že by sa jeho strana dostala do druhého kola vo väčšine okresov.
Voľby do Národného zhromaždenia vo Francúzsku fungujú na systéme run-off. Prvý hlas zahŕňa všetkých platných kandidátov, druhý zahŕňa každého kandidáta, ktorý získal viac ako 12,5 % hlasov. Zvyčajne to vedie k dvom kandidátom, ale voľby s tromi alebo štyrmi kandidátmi v druhom kole nie sú neslýchané.
Ak kandidát získa 50 % v prvom hlasovaní a zúčastní sa ho viac ako štvrtina registrovaných voličov v danej oblasti, tento kandidát vyhrá automaticky.
Jeho voliči by si potom museli vybrať medzi kandidátom ľavicovej koalície a Národným zhromaždením a mohli by urobiť zásadný rozdiel.
Hoci sa zdá, že jeho strana pravdepodobne utrpí obrovské straty, Macron sa zaviazal ukončiť svoje funkčné obdobie, ktoré sa skončí v roku 2027. Ak sa tak stane, Francúzsko bude uviaznuté s chromým prezidentom, ktorý bude vládnuť v takzvanom „spolužití“ s premiérom. z Nového ľudového frontu alebo Národného zhromaždenia. Francúzsko nemá vládu kohabitácie od roku 2002 a táto sa zdá byť oveľa spornejšia ako ktorákoľvek predchádzajúca iterácia.
To je najlepší scenár pre stabilitu francúzskej vlády. Súčasné prieskumy verejnej mienky naznačujú, že je pravdepodobnejšie, že ani Národné zhromaždenie, ani Nový ľudový front nezískajú dostatok kresiel pre skutočnú väčšinu a Francúzsko by mohlo uviaznuť v limbu, neschopné postaviť vládu, ktorá by skutočne mohla vládnuť.
„Stále je taká kliatba, že je Národné zhromaždenie vo vláde, že sa môže stať, že sa všetky strany spoja proti Národnému zhromaždeniu a okamžite vyslovia nedôveru, v takom prípade to bude koniec tejto vlády.“ vysvetlil Szamuely.
A čo je horšie, Bardella už naznačil, že neprijme post premiéra, ak Národné zhromaždenie nezíska väčšinu.
„Nechcem byť asistentom prezidenta,“ vysvetlil Bardella. „Nepredávam Francúzom opatrenia alebo činy, ktoré som nemohol dodržať.“
Francúzska politika je komplikovaná a často chaotická. Vyzerá to tak, že to tak aj zostane.