Čínski hackeri vyvíjajú „schopnosť fyzicky zničiť našu kritickú infraštruktúru v čase, ktorý si sami zvolia“, povedal tento týždeň riaditeľ FBI Christopher Wray.
Dodal, že hackeri čakajú „na správny okamih, aby mohli zasadiť ničivý úder“.
Podľa jeho slov sa hackerská kampaň, známa ako Volt Typhoon, úspešne usadila vo viacerých amerických spoločnostiach kritickej infraštruktúry, medzi ktoré patria telekomunikačné, energetické a vodohospodárske spoločnosti a ďalšie.
„Jej plánom je zasadiť nízke údery civilnej infraštruktúre a pokúsiť sa vyvolať paniku,“ povedal Wray vo štvrtok na Vanderbiltovom summite o moderných konfliktoch a nových hrozbách 2024.
Hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí tento týždeň uviedol, že Volt Typhoon je súčasťou zločineckej skupiny ramsonware a nie je spojený s vládou.
„Niektorí v USA využívajú sledovanie pôvodu kybernetických útokov ako nástroj na zasiahnutie a obvinenie Číny, pričom tvrdia, že USA sú obeťou, zatiaľ čo je to naopak, a politizujú otázky kybernetickej bezpečnosti,“ uviedlo čínske veľvyslanectvo vo Washingtone v samostatnom vyhlásení.
Bezpečnostní experti spoločností Microsoft a Google už skôr spojili hackerov s Čínou a Wray uviedol, že toto úsilie súvisí s americko-čínskym napätím okolo Taiwanu.
Wray vo februári podobne varoval zákonodarcov na Kapitole a uviedol, že čínski hackeri majú v úmysle „spôsobiť chaos a reálne poškodiť amerických občanov a komunity“.
Wray a ďalší vládni predstavitelia vypovedali pred Výberovým výborom Snemovne reprezentantov pre Komunistickú stranu Číny na vypočutí s názvom „Kybernetická hrozba čínskej komunistickej strany pre americkú vlasť a národnú bezpečnosť“.
„Verejnosť sa príliš málo sústredila na skutočnosť, že hackeri ČĽR [Čínskej ľudovej republiky] sa zameriavajú na našu kritickú infraštruktúru – naše čistiarne odpadových vôd, elektrickú sieť, ropovody a plynovody, dopravné systémy. A riziko, ktoré to predstavuje pre každého Američana, si teraz vyžaduje našu pozornosť,“ povedal vtedy Wray zákonodarcom.
Wray tiež uviedol, že „dnes a doslova každý deň“ čínski hackeri „aktívne útočia na našu ekonomickú bezpečnosť, vo veľkom sa zapájajú do krádeží našich inovácií a našich osobných a firemných údajov“.
„A neútočia len na našu bezpečnosť a hospodárstvo. Zameriavajú sa na naše slobody, siahajú do našich hraníc, naprieč Amerikou, aby umlčali, donútili a ohrozili našich občanov a obyvateľov,“ svedčil Wray.
Zdroj telegram