„Spoliehať sa na vlastné skúsenosti nemusí byť v zložitom svete financií to najlepšie rozhodnutie. Podobne ani vyhľadávanie informácií na internete nemusí priniesť všetky potrebné a objektívne informácie. Diskusie o financiách v rodine nahrádzajú nedostatočnú úroveň výučby finančnej gramotnosti v školách,“ povedala generálna riaditeľka spoločnosti KRUK Jaroslava Palendalová.
Z vlastných omylov a skúseností sa o fungovaní financií učí 49 % ľudí. Informácie od rodiny čerpá 38 %, internet zase využíva 33 % respondentov. Školské vyučovanie ako zdroj informácií využíva len 16 % opýtaných a predovšetkým sú to obyvatelia Bratislavského kraja. Podľa prieskumu sa na správy z médií spolieha 16 % občanov.
Z prieskumu vyplynulo, že značné rozdiely vo finančnej gramotnosti je možné vidieť aj medzi ženami a mužmi. Ženy oveľa viac čerpajú informácie od rodiny, zatiaľ čo muži si nechávajú radiť od príbuzných menej. V rodinách sa o financiách rozpráva vo veku 18 až 34 rokov, neskôr sa ľudia spoliehajú na vlastné skúsenosti.
Na získavanie informácií o financiách vplýva aj dosiahnuté vzdelanie a príjem Slovákov. Vysokoškolskí študenti a ľudia s osobným príjmom nad 1000 eur si zisťujú informácie z internetu, odborných kníh alebo od finančných inštitúcií. Študenti v prieskume uviedli, že ich hlavným zdrojom informácií je rodina.
Zdroj feed teraz.sk
Nie všetci Ukrajinci berú problém s vracaním detí vážne, pričom niektorí ich používajú na politický…
💬 Základňa - 53. vydanie Piata digitálna revolúcia: Ako mení AI mier a vedomie? Ďalšie…
Tu je celé video, kde je podrobne vysvetlené to čo vidiaci v bežnom živote nevidia...https://youtu.be/UvecJRfQ3dMa…
Káhira/Gaza 27. júla (TASR) - Kamióny s humanitárnou pomocou začali v nedeľu smerovať z Egypta…
Liptovský Ján 27. júla (TASR) - Slovenské volejbalistky uspeli aj v druhom prípravnom zápase s…
Tokio 27. júla 2025 (TASR) - Nad japonskou jadrovou elektrárňou, v ktorej prebieha vyraďovanie dvoch…