Čína už roky upevňuje svoj vplyv vo viacerých tichomorských ostrovných štátoch. Na výstavbu športových štadiónov, úradov, nemocníc a ciest v krajinách ako Šalamúnove ostrovy a Vanuatu dala stovky miliárd dolárov. Výsledkom tohto jej úsilia je, že Šalamúnove ostrovy, Kiribati i Nauru za posledné roky obmedzili diplomatické vzťahy s Taiwanom v prospech Číny.
Fidžijský premiér Rabuka v stredu odmietol názory, že Peking by mohol premeniť svoj rastúci vplyv na stálu bezpečnostnú prítomnosť a zriadiť vojenské základne v ostrovných štátoch. Dohoda medzi Šalamúnovými ostrovmi a Čínou uzavretá v roku 2022 však podľa AFP vyvoláva obavy, že sa Peking jedného dňa bude snažiť využiť súostrovie ako vojenskú základňu.
„Ak by chceli prísť, kto by ich privítal? Fidži nie. A myslím si, že Čína si to dobre uvedomuje,“ povedal Rabuka novinárom počas vystúpenia na podujatí v Austrálii.
Podotkol, že rozvojová pomoc pre tichomorské štáty, ktoré sú osobitne ohrozené dôsledkami zmeny klímy, by nemala byť viazaná podmienkami.
„Nechceme, aby sa v Tichomorí odohrávalo súperenie veľmocí alebo veľmocenské súperenie. Účasť Číny na našom rozvoji by nemala ovplyvniť naše vzťahy s Austráliou, Novým Zélandom a Amerikou,“ dodal Rabuka.
Zdroj feed teraz.sk
Kamenec pod Vtáčnikom 26. júla (TASR) - Strihači oviec si v sobotu zmerajú sily na…
Naí Dillí 26. júla (TASR) - Futbalovú reprezentáciu Indie mal po odchode Španiela Manola Márqueza…
Najmenej 5 osôb bolo zabitých a ďalších 13 zranených pri útoku zameraného na súdnu budovu…
Tynda 26. júla (TASR) - Krízové centrum ruského ministerstva pre mimoriadne situácie pokračuje aj v…
Madrid 26. júla (TASR) - Vedenie Realu Madrid zvažuje možnosť predaja 25-ročného brazílskeho útočníka Viniciusa…
Výskumníci inovovali vakcínu proti chrípke bez použitia ihly s použitím zubnej nite potiahnutej neaktívnym vírusom…