Slovenský premiér Robert Fico v stredu prežil atentát, utrpel vážne zranenia žalúdka, rúk a nôh, no zostal nažive. Útok vyvolal veľký nárast napätia na Slovensku a v celej Európe. Sputnik sa pýtal dvojice popredných európskych politických analytikov, prečo sa Fico mohol stať terčom a čo sa stane potom.
Slovensko po atentáte na premiéra čaká najnebezpečnejšie obdobie vo svojej novodobej histórii s ministrom vnútra Matúš Šutaj Estok varovanie, že krajina je po stredajšej „politicky motivovanej“ streľbe na pokraji „občianskej vojny“.
„To, čo sa rozpútalo, nenávisť, ktorá bola zasiata, sa dnes stala búrkou. Stojíme na pokraji občianskej vojny. Tento pokus o atentát na premiéra je toho potvrdením,“ povedal Estok novinárom na tlačovej konferencii.
„Chcem apelovať na verejnosť, novinárov a všetkých politikov, aby prestali šíriť nenávisť,“ vyzval Estok a požiadal médiá aj bežných Slovákov, aby „zastavili útoky a nenávisť na sociálnych sieťach a médiách“.
„Neschopnosť akceptovať vôľu niektorej časti verejnosti, ktorá sa nepáči niektorej skupine ľudí, je výsledkom, ku ktorému sme dnes dospeli. To, čo sa rozpútalo v posledných týždňoch a mesiacoch, je nepochopiteľné a je našou úlohou to zastaviť,“ dodal.
Fico (59) je teraz vo vážnom, ale stabilizovanom stave po tom, čo po stredajšej streľbe podstúpil niekoľkohodinovú urgentnú operáciu. Nie je jasné, či sa bude môcť vrátiť k svojim povinnostiam.
Kariérny politik s divokou kartou so záľubou v šliapaní po silných prstoch, Fico zastával funkciu predsedu vlády SR 11 z posledných 18 rokov. Strana Smerfungujúca na výraznej zmesi ekonomickej sociálnej demokracie, sociálneho konzervativizmu a slovenského patriotizmu, zostavením štyroch vlád (tri koalície a jedna úplná väčšina) – naposledy v októbri 2023.
Počas svojej kariéry a najmä počas posledného funkčného obdobia si Fico vytvoril množstvo nepriateľov, vrátane:
NATO – po tom, čo sa zaviazal zablokovať dodávky zbraní do Kyjeva a prisľúbil, že prehodnotí bezpečnostné opatrenia Slovenska so Spojenými štátmi.
Európska únia – ktorá ho obvinila z „demokratického spiatočníctva“ a „porušovania európskych noriem“ v súvislosti s reformami trestného zákonníka jeho vlády.
Zelenského režim – po tom, čo Fico vyjadril vrúcny odpor voči členstvu Kyjeva v NATO a charakterizoval ruskú vojenskú operáciu na Ukrajine ako dôsledok šírenia sa neonacistov na Ukrajine a expanzie západnej aliancie k ruským hraniciam.
Ďalšie silné regionálne a globálne politické a ekonomické záujmy, po tom, čo sľúbil začať nezávislé vyšetrovanie tvrdej pandemickej politiky EÚ, preskúmať „všelijaké drogy (ktoré) boli vtláčané do ľudí“ a odmietnuť povinné kampane Covid vax ako „Nezmysel (to) mohli vymyslieť len chamtivé farmaceutické spoločnosti.“
Bezprecedentná sociálna polarizácia
„V celej Európe existuje sociálna polarizácia a politický antagonizmus, ale zvyčajne nikto nestrieľa na premiérov. (Toto sa stalo) len na Slovensku,“ Dimitris KonstantakopoulosPovedal pre Sputnik bývalý poradca pre bezpečnosť a zahraničnú politiku bývalého gréckeho premiéra Andreasa Papandreua, ktorý komentoval nebezpečnú situáciu, ktorá vznikla v srdci Európy po pokuse o Ficov život.
Poukázanie na „veľmi odlišnú politiku“ premiéra Fica od politiky väčšiny európskych národov, pokiaľ ide o konflikt na Ukrajine a vzťahy s Ruskom, a pripomenutie si „kampane nenávisti západnej tlače“, ktorej Fico v posledných mesiacoch čelil v súvislosti so svojou politikou pozície, Konstantakopoulos povedal, že hoci je možno priskoro povedať s istotou, kto je zodpovedný za jeho pokus o vraždu, nálada v európskej ulici je jasná.
„Ľudia v celej Európe si budú myslieť, že je to signál pre každého politika, ktorý by chcel nesúhlasiť s hlavnou politikou NATO a Európskej únie – že si musí dávať pozor, aby nebol zavraždený,“ povedal pozorovateľ.
Fico predpovedal pokus o atentát na seba ešte v apríli
„A ja už len čakám, kedy sa táto frustrácia, umocnená Denníkom N, SME či Aktualitami, zmení na vraždu niektorých popredných vládnych politikov,“ povedal premiér Robert Fico… pic.twitter.com/Djxb02eQ6h
Obrat k násiliu môže naznačovať novú pripravenosť Ficových vrahov prijať „nepolitické“ „dodatočné opatrenia na uvalenie disciplíny na všetkých členov“ bloku, okrem iných nástrojov vo svojom balíku nástrojov, ktoré už boli nasadené.
„Pripomeniem vám, že už vyhodili do vzduchu plynovod Nord Stream a tiež sme mali v Rusku vraždu alebo pokus o zavraždenie ruských novinárov a politikov. Zdá sa teda, že (vrátim sa späť) už dávno existovala na Západe „vojnová strana“, ktorá sa rozhodla nepovoliť ruské víťazstvo na Ukrajine. A to znamená použiť všetky možné prostriedky,“ zdôraznil Konstantakopoulos.
Podľa pozorovateľa, ktorý pripomenul, že v susednom Maďarsku sa Viktorovi Orbánovi súkromne vyhráža, že jeho ekonomika bude zničená, nie je násilie jediným prostriedkom, ktorý majú k dispozícii tvrdé protiruské sily, ktoré sa snažia „disciplinovať“ neposlušných lídrov Európy. vetuje snahu Ukrajiny o vstup do EÚ.
Ficova vláda je potenciálnou hrozbou pre tieto sily práve preto, že podľa Konstantakopoulosa predstavuje v Európe jedinečný fenomén, pričom politik dokázal presadiť svoju agendu angažovanosti s Ruskom a zostať mimo ukrajinskej bažiny. Pozorovateľ pripomenul, že v jeho domovskej krajine, Grécku, hoci „75 percent populácie je proti posielaniu zbraní na Ukrajinu“, nie je to „prekážkou pre vládu, aby pokračovala v posielaní zbraní“.
Zámienka na obmedzenie slobody prejavu?
Dr. George Szamuelyautor a výskumník z Global Policy Institute, londýnskeho think-tanku pre medzinárodné záležitosti, pre Sputnik povedal, že „veľmi znepokojujúci a alarmujúci“ vývoj na Slovensku môže vyústiť do nových pokusov „zakročiť proti politickým prejavom“ a sociálnym médiám. v Európe, s mocnosťami, ktoré „zúfalo“ chcú rozširovať cenzúru a neváhali by použiť pokus o Ficov život ako zámienku.
„Myslím si, že najpravdepodobnejším výsledkom bude rastúci tlak na cenzúru sociálnych médií, najmä Facebooku*, najmä Twitteru. Aj keď mesiace a mesiace počúvame o tom, ako Elon Musk umožnil, aby na X (ktorý bol predtým Twitter) prekvital „nacizmus“, „rasizmus“, „antisemitizmus“. A EÚ ho už nejaký čas varuje, že proti nemu prijme opatrenia, najmä podľa tohto zákona o digitálnych službách,“ pripomenul Szamuely.
„Mocné sily v rámci EÚ, čo majú v hľadáčiku? Majú na muške populistické hnutia. Nenávidia populistické hnutia. Boja sa ich. A využijú to na cenzúru a potlačenie populistických hnutí. Nečudoval by som sa, ak by v priebehu nasledujúcich šiestich mesiacov bola strana Alternatíva pre Nemecko v Nemecku opäť úplne zakázaná,“ dodal.
„Je tu veľa strachu a nevôle z ekonomického úpadku Európy… Existuje veľa strachu z toho, kam táto vojna na Ukrajine smeruje, a najmä preto, že politické elity v Európe sa zdajú byť odhodlané pokračovať v eskalácii. Myslím si, že to v Európe vyvoláva veľké obavy. Vyjadruje sa to v populizme,“ povedal Szamuely, či už ľavicové, ako v prípade Slovenska, alebo pravicové, ako v prípade Maďarska a Nemecka.
„Je zrejmé, že Fico si znepriatelil veľa mocných síl. A je veľmi dôležité poznamenať, že veci, ktoré povedal o Ukrajine a pôvode vojny na Ukrajine, ďaleko presahovali čokoľvek, čo povedal Viktor Orban. Viktor Orbán z toho jednoducho urobil pragmatickú záležitosť a povedal, že to nemá nič spoločné s Maďarmi, Maďarsko len chce, aby sa táto vojna skončila. Ale nikdy sa poriadne nedostal do toho, čo sa na Ukrajine naozaj stalo – Fico áno. Povedal, že táto vojna bola spôsobená tým, že fašisti hromadne vraždili Rusov. To je dosť vážne obvinenie. A on to urobil. Povedal to v rozhovore po rozhovore. Keď hovoríte takéto veci, zjavne si znepriatelíte mocné sily,“ povedal Szamuely.
„Potom je tu, samozrejme, aj problém Covid. Nastolil to, pozdvihol túto tému a povedal, že začne vyšetrovať a možno aj stíhať ľudí, ktorí zneužívali Covid a porušovali občianske slobody Slovákov. A oznámil, že nebude mať nič spoločné so zmluvou Svetovej zdravotníckej organizácie o pandémii. Takže to je veľa mocných síl, ktoré si znepriatelil. Či to viedlo k pokusu o atentát, neviem. Ale je to vážna politická osobnosť,“ zhrnul Szamuely.
* Klasifikovaná ako extrémistická organizácia a zakázaná v Rusku.