10.8 C
Bratislava
pondelok, 28 apríla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

Lavrovské školy CBS o ruskej diplomacii, signalizuje pokrok vo vzťahoch s nami

Russo-American rozhovory prebiehajú a pohybujú sa správnym smerom, informoval ruský minister zahraničných vecí Sergey Lavrov CBS. Plán EÚ a NATO TWRE TRUMP Európa a NATO hrajú...
HomeNezaradenéFadi-1 a Fadi-2: Čo je známe o raketách, ktoré Hizballáh nedávno použil...

Fadi-1 a Fadi-2: Čo je známe o raketách, ktoré Hizballáh nedávno použil na ostreľovanie Izraela?

Libanonské hnutie Hizballáh minulý týždeň vykonalo sériu raketových útokov na ciele v Izraeli ako odvetu za nedávnu vlnu explózií pagera a vysielačiek, ktoré mali na svedomí izraelské spravodajské služby.

Hizballáh vykonal tieto útoky pomocou rakiet Fadi-1 a Fadi-2, ktorých špecifikácie hnutie odhalilo miestnym médiám po útokoch.

Fadi-1

Fadi-1 je 220 mm neriadená raketa, ktorá môže byť odpálená zo stacionárnych aj mobilných platforiem. Raketa dlhá asi šesť metrov nesie 83 kg vysoko výbušnú hlavicu a má dosah 70 km.
Takéto rakety môžu byť použité na narušenie nepriateľskej logistiky a obťažovanie cieľov hlboko za nepriateľskými líniami, ako aj na prekonanie nepriateľskej protivzdušnej obrany prostredníctvom hromadného odpaľovania.

Fadi-2

Fadi-2 je 302 mm neriadená raketa, ktorá má dosah 100 km a je vybavená 170 kg vysoko výbušnou hlavicou.
Raketa je určená na odstránenie nepriateľských opevnení, infraštruktúry a formácií vojsk.
Rakety Fadi-1 aj Fadi-2 prijal Hizballáh počas izraelskej invázie do Libanonu v roku 2006, uvádza Al-Mayadeen s odvolaním sa na mediálne zdroje Hizballáhu.

Prečo Fadi?

Rakety boli zdanlivo pomenované po Fadi Hassan Tawil, vodca Hizballáhu, ktorý sa narodil v Bejrúte v roku 1969 a ktorý bol zabitý v roku 1987 počas bojov proti izraelským okupačným silám v južnom Libanone.

Aké ciele boli zasiahnuté?

Raketové útoky boli zjavne zamerané na izraelské vojenské prostriedky: konkrétne na leteckú základňu a letisko Ramat David a na to, čo Al-Mayadeen opisuje ako „vojensko-priemyselný komplex“ patriaci poprednému izraelskému výrobcovi obrany Rafael, ktorý sa nachádza neďaleko Haify.

Zdroj sputnik, preložené cez google

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno