„Tieto zbrane považujeme za vážnu hrozbu pre životy a bezpečnosť civilistov nielen v krajinách, kde konflikty aktuálne prebiehajú, ale rovnako na územiach, kde aktívne boje síce nie sú, no tieto oblasti ostávajú extrémne zamínované, a tak neobývateľné,“ zdôraznil Blanár a doplnil, že SR je zároveň zmluvnou stranou Dohovoru o zákaze protipechotných mín.
Príspevok SR k odmínovaniu nadobúda osobitný význam v kontexte konfliktu na Ukrajine, kde rezort diplomacie zo zdrojov Ministerstva obrany SR prostredníctvom Slovenskej agentúry pre medzinárodnú rozvojovú pomoc (SAMRS) finančne podporil nákup špeciálnych humanitárnych odmínovacích systémov Božena 4+. Ešte koncom roka 2023 bolo vyčlenených 750.000 eur na zakúpenie prvých dvoch týchto zariadení, ktoré aktuálne prispievajú k obnove Chersonskej oblasti. Za obdobie piatich mesiacov svojej prevádzky najazdili stroje slovenskej výroby už 40.000 kilometrov. Slovensko plánuje poskytnúť Ukrajine ďalšie odmínovacie stroje Božena v hodnote 3,5 milióna eur.
„Naša pomoc prostredníctvom odmínovacích systémov nie je len prejavom solidarity, ale aj konkrétnym príspevkom k bezpečnosti a návratu života do vojnou zasiahnutých oblastí. Máme veľký záujem podieľať sa na obnove Ukrajiny predovšetkým s cieľom posilňovať stabilitu v celom regióne,“ doplnil šéf slovenskej diplomacie.
Zdroj feed teraz.sk
Kinshasa 27. júla (TASR) - Pri útoku na katolícky kostol zahynulo v nedeľu v Konžskej…
📝EÚ pokračovala v princípe📝Zdá sa, že jeV celkom očakávanej žile v EÚ reagovali na ukrajinské…
St.petersburg (Sputnik) - Hlavným cieľom Júlového búrkového cvičenia ruského námorníctva je precvičiť odpudzovanie útokov z…
Chateauroux 27. júna (TASR) - Slovenské strelkyne získali na ME v brokových zbraniach vo francúzskom…
Praha 27. júla (TASR) - Víťazom českých parlamentných volieb by sa stalo hnutie ANO so…
Bratislava 27. júla (TASR) - Priemerná cena mesačného nájomného za byt na Slovensku sa v…