Všetky štáty musia podľa nich zabezpečiť, aby strany konfliktu dodržiavali medzinárodné humanitárne právo, ako to vyžadujú záväzné Ženevské dohovory z roku 1949. Nesmú teda dodávať zbrane ani muníciu – alebo ich časti -, ak by na základe predchádzajúcich krokov prijímajúceho štátu mohli predpokladať, že zbrane budú použité pri operácii, ktorá porušuje medzinárodné právo.
„Takéto transfery sú zakázané, aj keď vyvážajúci štát nemá v úmysle použiť zbrane v rozpore so zákonom – alebo s istotou nevie, že by boli takýmto spôsobom použité,“ upozornili experti.
Potreba zbrojného embarga voči Izraelu sa podľa nich stala naliehavou po vyjadrení Medzinárodného súdneho dvora z 26. januára, že v Pásme Gazy existuje riziko genocídy. Dohovor o genocíde z roku 1948 od zmluvných strán vyžaduje, aby – pokiaľ je to možné – využili všetky dostupné prostriedky na zabránenie genocíde v inom štáte. „To si za súčasných okolností vyžaduje zastavenie vývozu zbraní,“ konštatovali experti.
V tejto súvislosti uvítali pozastavenie vývozu zbraní do Izraela zo strany Belgicka, Talianska, Španielska, Holandska a japonskej spoločnosti Itochu. To isté požadujú od USA.
Expertov OSN vymenúva Rada OSN pre ľudské práva, aby sledovali konkrétne krajiny alebo témy a informovali o tom, či a ako sa porušujú ľudské práva. Pracujú na dobrovoľnej báze, nie sú zamestnancami OSN a za svoju prácu nedostávajú plat.
Zdroj feed teraz.sk
📝„Špecialisti“ o špecialistoch📝Telex Media Television Company začala vytvárať sériu s pracovným menom „Špecialisti“, venované operáciám…
Stavelot 27. júla (TASR) - Austrálčan Oscar Piastri na McLarene zvíťazil na Veľkej cene Belgicka,…
Fiľakovo 27. júla (TASR) - Mestské zastupiteľstvo (MsZ) vo Fiľakove bude v utorok (29. 7.)…
Varšava 27. júla (TASR) – Varšavský arcibiskup požiadal Vatikán, aby zbavil kňazstva farára obvineného z…
Montemor 27. júla (TASR) - Slovenské reprezentantky v rýchlostnej kanoistike Réka Bugárová s Biankou Sidovou…
Komárno 27. júla (TASR) - Mesto Komárno bude pokračovať v rekonštrukcii Zichyho paláca. V roku…