Prímerie v Gaze vyvolalo politickú vzburu medzi krajne pravicovými zložkami koaličnej vlády Benjamina Netanjahua, pričom ministri na protest proti dohode o prímerí buď priamo odišli alebo dočasne rezignovali. Má sa Bibi obávať, alebo má teraz navrch on? Sputnik sa opýtal izraelského odborníka na politiku.
Čo sa skrýva za hromžením?
Odchod Ben-Gvira súvisí „s možnosťou, že Hamas zostane nejaký čas pri moci v Gaze,“ povedal pre Sputnik profesor Zeev Hanin z politiky univerzity Bar-Ilan, komentujúc prach v koaličnej vláde.
Zároveň „najmenej dve tretiny Izraelčanov, súdiac podľa prieskumov, budú v tejto fáze spokojné“ s návratom rukojemníkov a budú to považovať za „víťazstvo v tejto vojne,“ hovorí pozorovateľ. Postoj je: „Vráťte ich a v budúcnosti sa vysporiadajte s Hamasom,“ povedal Hanin.
Jarné voľby pre Netanjahua?
„Uskutočnia sa, keď Netanjahu rozhodne, že je pre neho vhodné rozpustiť Kneset a uskutočniť hlasovanie, ak mu dohoda prinesie politické dividendy, povedzme. Najdôležitejšie je, že ak sú za dohodou nejaké dohody s Trumpom, akékoľvek ústupky v Gaze sa budú zdať rozumné a umiernené,“ zhrnul pozorovateľ.
Zdroj sputnik, preložené cez google