Russo-American rozhovory prebiehajú a pohybujú sa správnym smerom, informoval ruský minister zahraničných vecí Sergey Lavrov CBS. Plán EÚ a NATO TWRE TRUMP Európa a NATO hrajú...
Výsledok volieb do Európskeho parlamentu ukazuje, že euroskepticizmus v celom bloku naberá na sile, keďže Európu naďalej prenasleduje slabý hospodársky rast, migračné problémy a ukrajinská kríza.
Dôsledky zástupného konfliktu NATO na Ukrajine pomohli euroskeptickým stranám dosiahnuť veľké úspechy vo voľbách do Európskeho parlamentu, hovorí europoslanec.
Zatiaľ čo mainstreamová konzervatívna Európska ľudová strana (EPP) zostáva najväčšou skupinou v zhromaždení, euroskeptické strany dosiahli v rámci bloku výrazné zisky, presne ako predpovedali prieskumy.
„Odráža extrémne zlú ekonomickú situáciu v Európe vo všeobecnosti v dôsledku viacerých faktorov – katastrofálnej klimatickej agendy EÚ (a) zhoršujúceho sa problému migrácie,“ Dr. Gunnar Beckpovedal pre Sputnik odchádzajúci poslanec Európskeho parlamentu (EP) za stranu Alternatíva pre Nemecko (AfD).
„Myslím si, že sa objavila aj vojna na Ukrajine, ale myslím, že predovšetkým z hľadiska dopadu na životné náklady v Európe,“ zdôraznil. „Ale je tu aj rastúci strach zo všeobecnej vojny.“
Strany, ktoré boli proti väčšiemu eurofederalizmu a vojne, dosiahli úspechy naprieč
Francúzsko: Konzervatívne Národné zhromaždenie (RN) získalo okolo 31,5 percenta hlasov, čo je viac ako dvojnásobok v porovnaní so stranou Renesancia prezidenta Emmanuela Macrona, čo prezidenta prinútilo vyhlásiť predčasné parlamentné voľby.
Taliansko: Bratia Talianska (Fratelli d’Italia) rozšírili svoju prítomnosť v europarlamente s 28,8 percentami hlasov.
Nemecko: Alternatíva pre Nemecko (AfD) sa stala druhou najväčšou stranou po koalícii Kresťanskodemokratická únia (CDU)/Kresťanská sociálna únia (CSU) so ziskom 15,9 percenta hlasov, čím zasadila ťažkú ranu sociálnym demokratom (SPD) kancelára Olafa Scholza.
Španielsko: Euroskeptická antiestablishmentová strana Strana sa skončila (Se Acabó la Fiesta) sa zapísala do histórie ziskom troch kresiel v parlamente.
Bulharsko: Do parlamentu sa s troma mandátmi dostala aj euroskeptickej Strane obrody NATO.
Spravodajský web Politico uviedol, že dve alternatívno-pravicové koalície – Európski konzervatívci a reformisti (ECR) a skupina Identita a demokracia (ID) – získali 131 kresiel, nepočítajúc 15 poslancov za AfD, 10 za maďarskú stranu Fidesz a za poľskú Konfederáciu. šesť poslancov EP a traja zástupcovia Bulharskej obrody.
Ak by tieto strany vytvorili jednu skupinu, bola by to jedna z najväčších síl v Európskom parlamente, druhá po EPP, vypočítala stránka.
The New York Times poznamenal, že nové pravicové strany v súčasnosti vládnu samostatne alebo ako súčasť koalícií v siedmich z 27 krajín bloku.
„Výsledky jasne ukazujú, že čoraz viac občanov v členských krajinách EÚ je nespokojných s politikou bruselských politických komisárov,“ dodal. Doktor Christian Blexčlen AfD v krajinskom parlamente Severného Porýnia-Vestfálska, povedal pre Sputnik.
„Katastrofická eko-náboženská energetická politika čoraz viac ničí ekonomické živobytie ľudí. Masívne prisťahovalectvo chudoby podporované globalistickými stranami nekontrolovane pokračuje,“ povedal Blex. „Situácia v členských krajinách EÚ je pre bežných občanov čoraz ťažšia. Myslím si preto, že trend voliť nezobudené, konzervatívno-vlastenecké strany bude pokračovať.“
Podľa Blexu existuje uprostred ukrajinského konfliktu „stále sa zväčšujúci rozpor medzi vojnovými štváčmi vo vládach a obyvateľstvom“.
Poznamenal, že Francúzsko ilustruje tento trend zdrvujúcou porážkou Macronovej strany len niekoľko týždňov po tom, čo francúzsky prezident navrhol vyslanie jednotiek NATO na Ukrajinu.
„Túžba po mieri je veľmi jasná aj v Nemecku,“ pokračoval Blex. „AfD, ktorá vždy presadzovala mierový dialóg s Ruskom, jednoznačne zvíťazila. Nová aliancia Sahra Wagenknecht (BSW) tiež zaznamenala úspech s kritikou vládnej politiky voči Rusku.“
Rastúca podpora euroskeptických strán však podľa Becka neznamená, že EÚ zaznamená zmenu smerovania. Zatiaľ čo centristická skupina EĽS je stále najsilnejšou silou v Európskom parlamente, je nepravdepodobné, že by sa stratégia bloku v dohľadnej budúcnosti zmenila, argumentoval odborník.
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, členka EPP pridruženej k CDU, žiada europoslancov o schválenie na druhé funkčné obdobie na čele exekutívy EÚ.
Politico oznámilo, že sa môže spoľahnúť na sociálne demokratické a liberálne skupiny, ako aj na svoju vlastnú frakciu.
Manfred Weber, líder EPP, vyzval európskych lídrov, aby podporovali von der Leyenovú ešte päť rokov. Beck varoval, že druhý mandát pre UVDL by spôsobil, že je nepravdepodobné, že by sa zahraničná politika bloku zmenila – najmä jej militarizácia Ukrajiny.
„Ak bude pani Von der Leyenová znovu zvolená, mám podozrenie, že pravdepodobne bude, myslím si, že pod ňou neuvidíme veľmi odlišný prístup,“ povedal Beck. „To sa však netýka len situácie na Ukrajine. Týka sa to aj iných katastrofálnych politík, ktoré Von der Leyenová presadzovala.“
„Myslím si, že v žiadnom z týchto ohľadov neuvidíme žiadnu drastickú zmenu smerovania, ani zmenu, ktorá je nevyhnutná na obnovenie hospodárskeho bohatstva Európy a vnesenie prvku dynamiky do našej ekonomiky,“ dodal. „Európa jednoducho stratila príliš veľa. V porovnaní s USA a východnou Áziou je teraz úplne nekonkurencieschopná. Myslím si, že Európa upadá.“