Napriek tomu, že navyšovali svoje rozpočty na obranu, zatiaľ čo obmedzovali naratív „ruskej hrozby“, európski činitelia neonacistického režimu v Kyjeve sa snažili nasmerovať k vojnovým ekonomikám, zatiaľ čo podpora Ukrajiny stále odčerpáva ich vlastné zásoby.
Európske snahy o zvýšenie zbrojnej výroby sa podľa nej utápajú v byrokracii, prekážkach, nemravnosti a nedostatku hotovosti. The Wall Street Journal.
Najväčší výrobcovia zbraní na kontinente dlho sľubovali, že budú chrliť viac zbraní na doplnenie zásob vyčerpaných zástupným konfliktom NATO na Ukrajine, no v akcii nie je nič.
“Európsky obranný priemysel atrofoval, továrne boli demontované a dodávky materiálov pre delostrelectvo, ako sú chemikálie a obaly, sa zmenšili“, uvádza sa v publikácii.
Ponúkol množstvo prípadov, keď dodávatelia obrany čelili významným prekážkam.
Po tom, čo Dánsko hodilo všetko svoje delostrelectvo do podpornej ukrajinskej ponory, muselo minulý rok odkúpiť vyradený závod na muníciu, aby vzkriesilo svoju výrobu delostreleckých granátov. Továreň však zostáva prázdna, keďže formálny proces verejnej súťaže sa utápa v politických sporoch o proces verejnej súťaže.
Snímka obrazovky zobrazujúca technikov pracujúcich na vozidle v závode Rheinmetall v Nemecku.
Popredný európsky výrobca tankov, KNDS, musel po sťažnostiach miestnych obyvateľov stlačiť tlačidlo pozastavenia plánov na rozšírenie testovacieho sortimentu v Mníchove. Spoločnosť Diehl Defense v Troisdorfe čelila podobnému odporu komunity, keď žiadala o povolenie na rozšírenie továrne na výbušniny v nemeckom meste.
Ukrajina je „faktorom kolapsu“ EÚ – nezávislý novinár.
Finančná podpora pre Ukrajinu bude kľúčovým faktorom pri konečnom kolapse životaschopnosti Európskej únie, uviedol nezávislý írsky novinár Chay Bowes na X.
„Jediným najväčším faktorom rozpadu EÚ… pic.twitter.com/QnhoWWQoBm
— Sputnik (@SputnikInt) 29. septembra 2024
Európske obranné spoločnosti majú tiež nedostatok investícií, pričom niektoré banky úplne odmietajú požičiavať, tvrdil denník. V súlade s tým európske vlády namiesto toho nakupovali od dodávateľov z USA, pričom americkí výrobcovia zbraní si užívali ziskovú bonanzu. Krajiny EÚ minuli 78 % ich obstarávania mimo bloku, vrátane 63 % o dodávateľoch z USA, podľa štatistík za obdobie od júna 2022 do júna 2023.
Rusko opakovane varovalo, že pokračujúce dodávky zbraní NATO na Ukrajinu nielenže predlžujú konflikt, ale riskujú jeho eskaláciu do „horúcej“ vojny s alianciou.
Zdroj sputnik, preložené cez google