13.7 C
Bratislava
sobota, 26 apríla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

M. Söder zožal kritiku za selfie pri príchode do Ríma na pohreb pápeža

Rím 26. apríla (TASR) - Predseda vlády nemeckého štátu Bavorsko Markus Söder v sobotu zožal kritiku za fotografiu, ktorú zverejnil pred pohrebom pápeža Františka....
HomeSlovenskoEurópske právo je nadradené, nediskutuje sa o tom

Európske právo je nadradené, nediskutuje sa o tom

Brusel 29. januára (TASR) – Eurokomisár pre právny štát Michael McGrath v stredu na tlačovej konferencii upozornil na nadradenosť európskeho práva pred zákonmi jednotlivých členských štátov. Reagoval tak na návrhy ústavných zmien, s ktorými v pondelok prišiel slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD). Podľa Ficovho návrhu by právne záväzné akty Európskej únie, ktoré sú v rozpore s Ústavou SR, nemali pred ňou prednosť, informuje TASR.

Prednosť práva EÚ je pevne stanovená v judikatúre Súdneho dvora EÚ a nie je o tejto veci možné viesť diskusiu. To je dôležitý kontext pre akékoľvek ústavné zmeny v ktoromkoľvek členskom štáte,“ uviedol McGrath s tým, že členské štáty si môžu ústavu zmeniť podľa svojho uváženia, avšak musia rešpektovať a uznávať prednosť európskeho práva.

Írsky eurokomisár následne zdôraznil, že slovenský premiér zatiaľ nepredložil žiadny konkrétny návrh a je nutné si počkať na bližšie podrobnosti.

Fico v pondelok predstavil návrh konceptu zmeny Ústavy SR. Zakotviť sa v nej má napr. uznanie len mužského a ženského pohlavia či zmena pohlavia len zo závažných dôvodov. Deti by mohli adoptovať len manželia, prípadne pozostalí po rodičovi či opatrovateľovi. Podľa návrhu musia štátne výchovno-vzdelávacie programy rešpektovať ústavu a v kultúrno-etických a hodnotových otázkach pred ňou nebudú mať prednosť právne záväzky EÚ či medzinárodné pakty. Premiér deklaroval, že návrh nie je nemenný a o prípadných návrhoch zmien je otvorený rokovať.

Prednosť európskeho práva pred právom členského štátu potvrdil Súdny dvor EÚ vo viacerých súdnych rozhodnutiach, hoci takýto princíp nie je zakotvený v zmluvách o EÚ. Podľa súdu musí byť európske právo prednostné, inak by mohlo dôjsť k mareniu vykonávania politík EÚ.

V roku 2021 sa do konfliktu s Európskou komisiou dostalo Poľsko. Jeho ústavný súd vo svojom verdikte spochybnil nadradenosť práva EÚ nad poľským právom, s ktorou Varšava súhlasila pri svojom vstupe do Európskej únie v roku 2004.

Zdroj feed teraz.sk

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno