13.7 C
Bratislava
sobota, 26 apríla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

V Banskej Bystrici horelo v predajni nábytku, došlo k evakuácii osôb

Banská Bystrica 26. apríla (TASR) - Hasiči v sobotu predpoludním zasahovali pri požiari rozvodnej akumulátorovej skrine v predajni nábytku na Zvolenskej ceste v Banskej...
HomeNezaradenéEuroposlanci kritizovali Grécko pre ohrozovanie zásad právneho štátu

Europoslanci kritizovali Grécko pre ohrozovanie zásad právneho štátu

Brusel/Štrasburg 7. februára (TASR) – Európsky parlament (EP) v stredu upozornil na niekoľko znepokojujúcich udalostí v Grécku, ktoré podľa europoslancov ohrozujú zásady právneho štátu a preto vyzvali Európsku komisiu, aby konala. Informuje o tom spravodajca TASR.

Uznesenie, za ktoré zahlasovalo 330 poslancov, 254 bolo proti a 26 sa hlasovania zdržalo, vyjadruje obavy z vážneho ohrozenia demokracie, právneho štátu a základných práv v Grécku.

V oblasti plurality médií a bezpečnosti novinárov europoslanci poukázali na nedostatočný pokrok vo vyšetrovaní vraždy novinára Giorgiosa Karaivaza z apríla 2021. Upozornili, že novinári sú vystavení fyzickým hrozbám a verbálnym útokom a to aj zo strany vysokopostavených politikov, ich prácu a súkromie ohrozuje špionážny softvér a zastrašujúce súdne spory priamo z okolia predsedu vlády.

Parlament vyjadril obavy aj o nezávislosť národného audiovizuálneho regulačného úradu, skritizoval koncentrovanie médií v rukách oligarchov i rozdeľovanie štátnych dotácií.

Europoslanci rovnako odsúdili zneužitie „hrozieb národnej bezpečnosti“ na odpočúvanie politických oponentov vrátane poslancov EP. V reakcii na kauzu „Predatorgate“ poslanci vyzvali na jej účinné vyšetrovanie s pomocou Europolu. V tejto súvislosti požadujú zrušenie legislatívy, ktorá zaradila spravodajskú službu pod priamu kontrolu predsedu vlády.

Parlament poukázal aj na nadmerné používanie sily zo strany polície a nedostatočnú kvalitu vyšetrovaní a súdnych rozhodnutí, údajnú korupciu, dĺžku súdnych konaní a možné konflikty záujmov vrátane infiltrácie organizovaného zločinu do policajných štruktúr.

Europoslancov znepokojuje aj zaobchádzanie s migrantmi a ich systematické vytláčanie za hranice, útoky na občiansku spoločnosť, najmä očierňujúce kampane a súdne obťažovanie aktivistov za ľudské práva.

V neposlednom rade europoslanci upozornili na nedostatok politickej nestrannosti v parlamentnom vyšetrovaní havárie vlaku, ktorá si vo februári 2023 vyžiadala desiatky mŕtvych, a sú znepokojení odmietnutím provládnej parlamentnej väčšiny vyšetrovať dvoch bývalých ministrov dopravy, ako to požaduje Európska prokuratúra (EPPO).

(spravodajca TASR Jaromír Novak)

Zdroj feed teraz.sk

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno