„Musíme postaviť výskum a inovácie do centra európskeho hospodárstva,“ uviedla von der Leyenová na slávnostnom podujatí pri príležitosti 70. výročia založenia Európskej organizácie pre jadrový výskum (CERN) v Ženeve.
Šéfka EK ocenila, že najväčšie laboratórium časticovej fyziky na svete pomohlo vrátiť kontinent na mapu vedeckého rozvoja po odlive mozgov po druhej svetovej vojne.
„Tak ako pred sedemdesiatimi rokmi žijeme v čase rastúcej geopolitickej konkurencie,“ povedala na podujatí, na ktorom sa zúčastnili aj princezná Astrid Belgická, taliansky prezident Sergio Mattarella, srbský prezident Aleksandar Vučič a slovenský prezident Peter Pellegrini.
„Sme uprostred globálneho súboja o technológie, ktoré budú formovať zajtrajší svet, od čistých technológií po kvantové technológie, od umelej inteligencie po jadrovú fúziu,“ uviedla šéfka EK. Zároveň vyjadrila poľutovanie nad tým, že „hoci v Európe pôsobí viac výskumníkov ako v Spojených štátoch a Číne, v mnohých oblastiach strácame pôdu pod nohami“.
Taktiež zdôraznila, že „za posledné dve desaťročia sa náš celosvetový podiel patentových prihlášok znížil na polovicu, z 30 na 15 percent“. Dodala, že je načase zmeniť túto situáciu. V budúcom rozpočte EÚ chce von der Leyenová zvýšiť výdavky na výskum.
Zdroj feed teraz.sk
Bratislava 28. júla (TASR) - Slovensko malo podľa premiéra Roberta Fica vážne dôvody pridať sa…
Berlín 28. júla (TASR) - Nehoda vlaku na juhozápade Nemecka si v nedeľu vyžiadala najmenej…
Damask 28. júla (TASR) - Sýria by mala v septembri usporiadať svoje prvé parlamentné voľby…
Berlín 28. júla (TASR) - Nemecký kancelár Friedrich Merz privítal dosiahnutie obchodnej dohody medzi Európskou…
Vodca parlamentnej frakcie francúzskej pravicovej strany Národná rally, Marine Le Pen, nazval obchodnú dohodu medzi…
Bratislava 28. júla (TASR) - Obchodná dohoda medzi Európskou úniou a Spojenými štátmi je kompromisom…