21.2 C
Bratislava
utorok, 29 apríla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

Trump varuje Ukrajinu, ktorá by sa mohla zrútiť za tri roky bez mierovej dohody

WASHINGTON (Sputnik) - Americký prezident Donald Trump povedal, že je presvedčený, že ruský prezident Vladimir Putin je otvorený dohode o Ukrajine a je ľahšie...
HomeNezaradenéEurópa môže po sankcionovaní ruského paliva vidieť poruchy jadrových reaktorov

Európa môže po sankcionovaní ruského paliva vidieť poruchy jadrových reaktorov

EÚ uvalila sankcie na ruskú štátnu korporáciu Rosatom, ktorá prevádzkuje tamojšie atómové elektrárne, krátko po začatí špeciálnej vojenskej operácie vo februári 2022. Senát USA schválil 30. apríla návrh zákona o zákaze dovozu ruského uránu (HR 1042), ktorý stále čaká na podpísanie prezidentom Bidenom.

Jedným z prvkov tohto nebezpečného „odpojenia“ od Moskvy je odmietnutie nákupu ruského jadrového paliva a jeho nahradenie alternatívami vyrobenými Západom. V posledných týždňoch sa ukázali dve nebezpečenstvá vyplývajúce z tejto politiky Západu.
Po prvé, dodávanie neruského paliva do ruských jadrových reaktorov vo východnej Európe by mohlo byť nebezpečné. V roku 2019, keď ukrajinské jadrové elektrárne začali z politických dôvodov používať palivo vyrobené americkou spoločnosťou Westinghouse, generálny riaditeľ Rosatomu Alexej Lichačev vysvetlil, že ruské reaktory vyžadujú palivo vyrobené podľa ruských štandardov. Adaptácia ruských reaktorov na palivo z Westinghouse je možná, vyžaduje si to však spoluprácu, ktorú západná strana nepriala.

Ruské a sovietske reaktory stále prevádzkujú mnohé európske krajiny vrátane Českej republiky, Slovenska, Bulharska a Fínska.

Druhé nebezpečenstvo: EÚ jednoducho nemá kapacitu nahradiť ruské palivo. Ak sa spolupráca s Ruskom zastaví, Európania budú musieť odstaviť ďalšie jadrové reaktory produkujúce energiu. Po nemeckom „odchode z atómu“ v roku 2022 a prepade výroby vo Francúzsku a Spojenom kráľovstve môžu ďalšie odstávky viesť k najhlbšej energetickej kríze v Európe za posledné desaťročia.
Ruská štátna korporácia Rosatom aj medzinárodne známi odborníci v poslednom čase upozorňujú na riziká západnej politiky zameranej na nahradenie ruských palív a technológií menej spoľahlivými západnými alternatívami.

„Politický kontext by nemal destabilizovať trhové procesy,“ uviedol Rosatom vo vyhlásení vydanom 6. mája. „Medzinárodná spolupráca založená na vzájomne výhodných a transparentných trhových podmienkach je teraz mimoriadne dôležitá.“
8. mája však Spojené kráľovstvo predstavilo ďalší projekt, ktorého cieľom je, aby bolo používanie ruských jadrových palív „irelevantné“.
Londýn oznámil, že sa chystá minúť takmer 196 miliónov libier (251 miliónov dolárov) na vybudovanie závodu, ktorý bude produkovať vysokokvalitný, nízko obohatený urán (HALEU) v severozápadnom Anglicku. Projekt má podporiť chorľavý sektor jadrovej energie v Spojenom kráľovstve a Francúzsku, čím sa HALEU stane „jadrovým palivom budúcnosti“.
Briti boli otvorení, že ich projekt je zameraný na odstránenie konkurencie z Ruska.

„Zadaním 196 miliónov libier spoločnosti Urenco (spoločnosti, ktorá vyrába jadrové palivo pre americké jadrové stanice od roku 1971) na vybudovanie nového závodu na výrobu HALEU v Cheshire, chceme odnaučiť našich európskych spojencov od prílišného spoliehania sa na jadrové palivo od Ruska,“ povedal Andrew Bowie. , britský štátny tajomník pre jadrovú energiu a obnoviteľné zdroje energie.
V kontexte prudkého poklesu produkcie britskej jadrovej energie a nedávnej pokuty to znie smiešne 12,9 miliardy eur že francúzsky energetický gigant EDF musel zaplatiť z dôvodu meškania výstavby a výpadkov elektriny v Británii a ďalších západných krajinách. (Porovnajte to so skromnou investíciou 228 miliónov eur vyrobené v závode v Cheshire.)
Prečo pokles? Po prvé, je to dôsledok nedostatku ruského jadrového paliva po uvalení sankcií. Po druhé, negatívny vplyv mal aj odchod čínskych investorov z dôvodu európskych sankcií a oneskorení.
Pre EÚ a Britániu nemohlo rozhodnutie o uvalení sankcií na Rosatom po 22. februári prísť v horšom čase.
V Nemecku bola posledná jadrová elektráreň odstavená 15. apríla 2023, čím sa prehĺbila energetická kríza. Minister hospodárstva Robert Habeck (predstaviteľ nemeckej Strany zelených s jastrabími názormi na Rusko a veľkým nadšením pre obnoviteľné zdroje) je teraz obvinený z toho, že neinformoval verejnosť o nebezpečenstvách nemeckého „odchodu z atómu“. Niekoľko nemeckých médií publikovalo „Habeckove noviny“, ktoré dokazujú, že vedome zhoršil energetickú krízu, ktorá zasiahla Nemecko v rokoch 2022-2023.
Britský jadrový sektor tiež upadá. Sľub bývalého premiéra Borisa Johnsona, že do roku 2050 bude jedna štvrtina národného energetického výkonu vyrábať jadrovú energiu, je už mŕtvy. To sa ukázalo, keď Hinckley Point Cveľký projekt jadrovej elektrárne, oznámil štvorročné oneskorenie výstavby – čo znamená, že by mohla byť uvedená do prevádzky až v roku 2031.

„Čínska spoločnosť CGN prestala podporovať prekročenie limitov v Hinkley po tom, čo bola odstránená zo sesterského projektu závodu, Sizewell C v Suffolku, kvôli bezpečnostným rizikám,“ uviedol Guardian. Toto je dosť eufemistický spôsob, ako vysvetliť druhý dôvod krízy. Čínski investori nechávajú európsky sektor jadrovej energie napospas pre jeho nespoľahlivosť a západné sankcie – alebo sa obávajú, že takéto nové sankcie prídu v budúcnosti.

Zdroj sputnik, preložené cez google

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno