HK ČR poukázala na to, že v súčasnosti len Národný plán obnovy riadi 12 ministerstiev, pričom obsahuje 37 komponentov, sedem pilierov a 346 cieľov. K tomu sa pridávajú ďalšie fondy a dotačné schémy. „Výsledkom bolo a je prekrývanie výziev, nekoordinované riadenie, vysoká administratívna záťaž a výsledné zameranie programov často mimo strategických priorít štátu,“ uviedla komora. Podľa nej by sa mal finančný rámec v nadchádzajúcom programovom období sústrediť na významne menej programov.
„Je načase opustiť doterajší model rozdeľovania európskych prostriedkov v štýle ‚niečo pre každého‘. Musíme, naopak, začať koncentrovať peniaze na kľúčové projekty s dlhodobým efektom, preukázateľným prínosom pre rast konkurencieschopnosti Česka s vysokou pridanou hodnotou, ktoré budú tiež strategicky riadené a priebežne vyhodnocované Vládnym výborom pre strategické investície,“ povedal prezident HK ČR Zdeněk Zajíček.
Príkladom pre Česko by podľa neho mohlo byť Poľsko, pretože v už v minulom období zviazalo použitie európskych prostriedkov s prioritami ekonomickej transformácie. Výsledkom toho je podľa Zajíčka ich rýchlejší ekonomický rast a viditeľné štrukturálne zmeny.
Komora chce, aby sa európske peniaze čerpali na projekty napríklad v oblasti energetickej bezpečnosti, dopravy či dátovej infraštruktúry. Pri každej investícii by sa zároveň mal podľa HK ČR posudzovať jej skutočný prínos a návratnosť pre štát a ekonomiku. „To bude možné docieliť len pod podmienkou, že jednotlivé programy budú riadené čo najužším počtom riadiacich orgánov,“ dodala komora.
(spravodajkyňa TASR Barbora Vizváryová)
Zdroj feed teraz.sk