Categories: Ekonomika

EÚ zváži prístup Británie k Paneuro-stredomorskému dohovoru

Brusel 23. januára (TASR) – Európska únia (EÚ) by mohla zvážiť pristúpenie Spojeného kráľovstva k celoeurópskej obchodnej a colnej zóne. Naznačil to eurokomisár pre obchod a hospodársku bezpečnosť Maroš Šefčovič v Davose, kde prebieha Svetové ekonomické fórum (WEF). Na správu BBC a európskych tlačových agentúr upozornil bruselský spravodajca TASR.

Šefčovič, ktorý počas predošlého mandátu Európskej komisie mal na starosti rokovania s Londýnom o pobrexitových vzťahoch, uplynulú stredu večer v Davose pre BBC povedal, že pristúpenie Spojeného kráľovstva k Paneuro-stredomorskému dohovoru (PEM) je niečo, čo by EÚ mohla zvážiť. Spresnil, že táto možnosť sa črtá potom, ako britský premiér Keir Starmer vyjadril svoj zámer obnoviť vzťahy s euroblokom.

PEM umožňuje bezcolný obchod s tovarom v celej Európe i v niektorých krajinách severnej Afriky. Ide o spoločné pravidlá, ktoré umožňujú, aby sa výrobné diely, prísady a materiály pre výrobné dodávateľské reťazce, pochádzajúce z desiatok krajín v Európe a severnej Afrike, mohli používať v bezcolnom obchode.

V rozhovore pre BBC Šefčovič pripomenul, že táto myšlienka ešte nie je „presne sformulovaná“ a teraz „je lopta na strane Spojeného kráľovstva“.

BBC na svojej webovej stránke vo štvrtok uviedla, že britská vláda už začala so spoločnosťami konzultovať výhody schémy PEM, a ako by to mohlo pomôcť znížiť byrokraciu a zlepšiť obchod. BBC zároveň upozornila, že minister pre európske záležitosti Nick Thomas-Symonds poslancom Dolnej snemovne povedal, že vláda v súčasnosti nemá v pláne pripojiť sa k PEM.

Šefčovič v Davose potvrdil, že vzťahy medzi Spojeným kráľovstvom a EÚ po nástupe labouristov k moci v júli minulého roka „jednoznačne prechádzajú lepším obdobím“.

Pristúpenie Británie k PEM by podľa BBC malo určité výhody. Podľa dohody o brexite sa na britský tovar, predávaný do EÚ, nevzťahujú clá za predpokladu, že tovar je vyrobený z určitého percenta materiálov, pochádzajúcich z Británie alebo EÚ. Ak však britský výrobca odevov vyrába odevy z textílií, ktoré získava z Turecka, krajiny mimo EÚ, a predáva ich na jednotný európsky trh, britská firma musí platiť clá. Pristúpením Spojeného kráľovstva k Paneuro-stredomorskému dohovoru, ktorého členom je aj Turecko, by výrobca odevov neplatil už žiadne clá.

(spravodajca TASR Jaromír Novak)

Zdroj feed teraz.sk

teraz.sk

Share
Published by
teraz.sk

Recent Posts

Izrael zastavil humanitárnu loď s aktivistami smerujúcu do Gazy

Jeruzalem 27. júla (TASR) - Izraelské sily zastavili loď smerujúcu do pásma Gazy, na ktorej…

5 sekúnd ago

Kambodžský premiér víta Trumpov návrh na prímerie s Thajskom

Phnom Penh 27. júla (TASR) - Kambodža je ochotná rokovať o prímerí s cieľom zastaviť…

6 minút ago

V Tatrách zúri extrémne počasie

Zakopané 26. júla (TASR) - Vzhľadom na očakávané extrémne zrážky a búrky v Tatrách vyzvala…

12 minút ago

Do španielskej enklávy Ceuta preplávalo z Maroka 54 neplnoletých

Madrid 26. júla (TASR) - Päťdesiatštyri mladistvých osôb, prevažne Maročanov, preplávalo z Maroka cez Stredozemné…

18 minút ago

Turecko zaznamenalo 50,5 stupňa Celzia

Istanbul 27. júla (TASR) - Turecké ministerstvo životného prostredia v sobotu oznámilo, že meteorológovia zaznamenali…

24 minút ago

Božena je tajomná

Bratislava 26. júla (TASR) - Ženské meno Božena má český pôvod a jeho význam je…

36 minút ago