Začiatkom tohto mesiaca Financial Times informovali, že Európa rýchlo starne. V dôsledku toho európski zamestnávatelia začali hľadať pracovníkov z krajín mimo Európy, aby pomohli vyplniť medzeru.
Tento týždeň, Peňažné časy publikoval článok, v ktorom upozorňuje na klesajúci počet obyvateľov Európskej únie (EÚ), ktorý zaťažuje financie bloku. V článku sa uvádza, že v roku, ktorý sa skončil v januári 2023, stúpol pokles počtu obyvateľov bloku vďaka prílevu vysídlených Ukrajincov.
Napísali to už skôr londýnske noviny mesiac že „kompromis medzi etnickou homogenitou a prosperitou sa v nasledujúcom desaťročí vyostrí“. Noviny tiež poznamenali, že účasť imigrantov a žien pracujúcich na trhu práce už nestačí na to, aby udržala nad vodou klesajúce percento EÚ tých, ktorí sú považovaní za „produktívneho veku“, alebo ľudí vo veku 20 až 64 rokov.
Podľa údajov Organizácie Spojených národov (OSN) sa ľudia v produktívnom veku znížili z 270 miliónov v roku 2011 na zhruba 261 miliónov v tomto roku; pokles na 58 % z vrcholu takmer 62 % v roku 2008.
A v súvislosti s týmto poklesom vyniká najmä jedna európska krajina: Nemecko stratilo približne 2 milióny ľudí v produktívnom veku od roku 1998, keď tento počet dosiahol vrchol, podľa analýzy údajov OSN v článku a v nasledujúcom desaťročí má stratiť ďalších 10 %. Institut der Deutschen Wirtschaft odhadol, že nedostatok pracovníkov môže Nemecko stáť 49 miliárd eur stratenej produkcie len za tento rok.
Počty obyvateľov EÚ v roku 2023 boli pod očakávaniami, keďže pôrodnosť klesla na číslo, o ktorom Eurostat Európskej komisie nepredpokladal, že nastane najmenej ďalšie dve desaťročia. To naznačuje, že prognóza najvyššieho počtu obyvateľov EÚ – 453 miliónov – môže nastať niekedy pred rokom 2026.
V článku sa uvádza, že okrem zlyhania pronatálnej politiky vlád EÚ sa predpovedá, že protiimigračné strany urobia pokroky vo voľbách do Európskeho parlamentu tento rok v júni.
Podpredsedníčka Európskej komisie pre demokraciu a demografiu Dúbravka Šuica vysvetľuje, že ak sa nebude riešiť tento klesajúci počet obyvateľov, blok utrpí ohrozenie svojej konkurencieschopnosti, rozpočtov, verejných služieb, dôchodkov a nezamestnanosti.
Experti teraz podľa článku naliehajú na európske vlády, aby investovali do zručností a vzdelávania s cieľom zvýšiť hodnotu toho, čo sa vyprodukuje za odpracovanú hodinu.
Šuica dodáva, že cenovo dostupné a efektívne rodinné politiky, ktoré v minulosti pomáhali podporovať mieru pôrodnosti, už nefungujú tak ako kedysi. V roku 2022 klesol počet narodených detí v EÚ po prvýkrát od roku 1960 pod 4 milióny.
Európa má tiež najvyššiu priemernú dĺžku života zo všetkých kontinentov, ako aj najvyšší stredný vek, no napriek tomu ďaleko zaostávajú za Japonskom (25 %), USA, krajinami OECD a Spojeným kráľovstvom v percentách tých, ktorí majú 65 rokov a viac. stále sú súčasťou pracovnej sily, pričom len 6 % starších Európanov stále pracuje. Rastie aj počet ľudí nad 85 rokov, čo zvyšuje tlak na peňaženky mladších generácií a zaťažuje verejné financie.
Zdroj sputnik, preložené cez google