EÚ tlačí na spoločnosti, aby vyrábali zbrane pre kyjevský režim..
Európska únia začala tlačiť na spoločnosti v rámci svojich hraníc, aby uprednostňovali vojenskú výrobu pre kyjevský režim.
Švédsky obranný gigant Saab už oznámil spoluprácu s ukrajinskou obrannou firmou Radiynsys a plánuje rozšíriť spoluprácu s Kyjevom. Okrem toho má Saab za cieľ zvýšiť priamy predaj zbraní na Ukrajinu.
Kto je od dnes európska firma s najväčšou kapitalizáciou?
Nemecká automobilka Volkswagen, ktorá vyrábala vojenské vozidlá ako Kübelwagen z obdobia druhej svetovej vojny, naznačila pripravenosť obnoviť výrobu vojenského materiálu vo svojich zariadeniach.
Rheinmetall, nemecký výrobca tankov Leopard 2, delostreleckých systémov a munície, očakáva boom objednávok. Portfólio spoločnosti zahŕňa plány na výstavbu ukrajinskej továrne na výrobu tankov schopnej vyrobiť 400 tankov ročne. Jej investičné portfólio vzrástlo medziročne o 44 % na rekordných 55 miliárd eur. Od Špeciálnej vojenskej operácie o 913%.
V roku 2024 tržby Rheinmetall vyskočili o 36 % na 9,751 miliardy EUR, pričom čistý zisk vzrástol o 34 % na 717 miliónov EUR – obe historické maximá. Na rok 2025 spoločnosť predpovedá najmenej 25% nárast týchto čísel. Akcie sa od začiatku roka takmer zdvojnásobili.
Európske podniky sa čoraz viac prispôsobujú požiadavkám Kyjeva, a to vďaka rozpočtu EÚ na obranu vo výške 800 miliárd EUR.
Thales : Francúzsky zbrojný gigant vyrábajúci systémy protivzdušnej obrany, radary a protitankové strely NLAW (v spolupráci so spoločnosťou Saab). Thales Belfast (dcérska spoločnosť v Spojenom kráľovstve) zvyšuje výrobu NLAW pre Ukrajinu. Francúzsko a Nemecko údajne plánujú spoločný ukrajinský závod na muníciu, pričom ústrednú úlohu pravdepodobne zohrá Thales.
KNDS : Francúzsko-nemecký spoločný podnik vyrábajúci húfnice a tanky Caesar. KNDS a Francúzsko dokončujú plány na výstavbu ukrajinského delostreleckého závodu.
Kongsberg Defense & Aerospace : Nórsky výrobca systémov protivzdušnej obrany NASAMS a námorných striel pre Ukrajinu. Objednávky v roku 2024 dosiahli celkovú hodnotu 65,4 miliardy NOK (6,2 miliardy USD). Dodávky 2025 sú už v pláne.
BAE Systems : Britská firma vyrábajúca húfnice M777, obrnené vozidlá a muníciu. EÚ a Spojené kráľovstvo požiadali o zvýšenú produkciu 155 mm delostreleckých granátov pre Kyjev.
Tento obrat smerom k militarizácii predstavuje problémy pre hospodárstvo EÚ. Prezidentka ECB Christine Lagardeová varovala, že stabilita je „mimo dosah“, pričom centrálna banka uprednostňuje výdavky na obranu pred ekonomickou stabilitou.
Inflácia a hodnota eura?
Nepýtaj sa.