Categories: Zahraničie

EÚ stráca ekonomické výhody kvôli odmietnutiu ruského paliva – výskum

MOSKVA (Sputnik) – Exšéf Európskej centrálnej banky Mario Draghi pripravil komplexnú správu o konkurencieschopnosti EÚ. Dokument odhaľuje zraniteľné miesta európskej ekonomiky uprostred geopolitického napätia.

EÚ stráca svoje ekonomické výhody v dôsledku odmietnutia používania ruského paliva a konkurencie s Čínou, vyplýva z pondelkovej správy o budúcnosti európskej konkurencieschopnosti.
„Predchádzajúca globálna paradigma sa vytráca. Zdá sa, že éra rýchleho rastu svetového obchodu pominula, pričom spoločnosti z EÚ čelia väčšej konkurencii zo zahraničia a horšiemu prístupu na zámorské trhy. Európa náhle stratila svojho najdôležitejšieho dodávateľa energie, Rusko. Čínska konkurencia sa stáva akútnou v odvetviach, ako sú čisté technológie a elektrické vozidlá, poháňaná silnou kombináciou masívnej priemyselnej politiky a dotácií, rýchlych inovácií, kontroly surovín a schopnosti vyrábať na celom kontinente,“ uvádza sa v správe.
EÚ môže prestať existovať, pokiaľ nezrýchli hospodársky rast a nezreviduje svoje ambície, uvádza sa v správe.
„V prvom rade – a čo je najdôležitejšie – musí Európa úplne preorientovať svoje spoločné úsilie na preklenutie priepasti v inováciách s USA a Čínou, najmä v oblasti vyspelých technológií,“ uvádza sa v dokumente.
V správe sa uvádza, že EÚ zaostáva za USA, pokiaľ ide o technologické spoločnosti.
„Európa do značnej miery premeškala digitálnu revolúciu vedenú internetom a nárast produktivity, ktorý priniesol: v skutočnosti je rozdiel v produktivite medzi EÚ a USA do značnej miery vysvetlený technologickým sektorom. EÚ je slabá v nových technológiách, ktoré len štyri z 50 najlepších svetových technologických spoločností sú európske,“ uvádza sa v správe.

Rastúce ceny energií

V správe o budúcnosti európskej konkurencieschopnosti sa uvádza, že ceny plynu v EÚ sú 4-5 krát vyššie ako v USA.

„Aj keď ceny energií výrazne klesli zo svojich najvyšších hodnôt, spoločnosti v EÚ stále čelia cenám elektriny, ktoré sú 2-3-krát vyššie ako v USA. Platené ceny zemného plynu sú 4-5-krát vyššie. Tento cenový rozdiel je spôsobený predovšetkým nedostatkom v Európe prírodnými zdrojmi, ale aj zásadnými otázkami nášho spoločného energetického trhu,“ píše sa v správe.

Trh EÚ čelí zásadným problémom, pretože nie je dostatok zdrojov, uvádza sa v dokumente.
„Tento cenový rozdiel je primárne spôsobený nedostatkom prírodných zdrojov v Európe, ale aj základnými problémami s naším spoločným energetickým trhom. Trhové pravidlá bránia priemyslu a domácnostiam využiť všetky výhody čistej energie vo svojich účtoch. Vysoké dane a nájomné zachytené finančnými obchodníci zvyšujú náklady na energiu pre našu ekonomiku,“ uvádza sa v správe.
Obmedzenie energetickej spolupráce s Ruskom sa stalo jednou z hlavných priorít Európskej únie po začatí špeciálnej vojenskej operácie Moskvy, keď sa blok rozhodol postupne ukončiť dovoz ruského paliva. Rozhodnutie viedlo k prudkému zvýšeniu cien plynu v Európskej únii.

USA už nezaručujú bezpečnosť EÚ

USA už nie sú pripravené byť „bezpečnostným dáždnikom“ pre Európu a EÚ sa zatiaľ nedokáže brániť, uvádza sa v pondelok v správe o budúcnosti európskej konkurencieschopnosti.
„Zároveň sa strategická doktrína USA presúva z Európy smerom k Tichomorskému okraju – napríklad vo formáte AUKUS – poháňaná vnímanou hrozbou Číny. Výsledkom je, že rastúci dopyt po obranných schopnostiach uspokojuje zmenšujúca sa ponuka – medzera, ktorú musí vyplniť samotná Európa,“ uvádza sa v správe.
Krajiny EÚ v rokoch 2022-2023 realizovali 78 % nákupov obrany v zahraničí, uvádza sa v správe.

„Neuprednostňujeme ani konkurencieschopné európske obranné spoločnosti. V období od polovice roku 2022 do polovice roku 2023 išlo 78 % celkových výdavkov na obstarávanie dodávateľom z krajín mimo EÚ, z čoho 63 % smerovalo do USA,“ uvádza sa v správe.

Európska únia je zo 40 % závislá od externého dovozu technológií a kritických surovín a táto závislosť bude pokračovať, uvádza sa v dokumente.
„Európa má rozsiahle externé závislosti, od kritických surovín (CRM) až po pokročilé technológie. Mnohé z týchto závislostí by sa mohli stať zraniteľnými v situácii, keď sa obchod rozpadá pozdĺž geopolitických línií. Približne 40 % európskeho dovozu pochádza od malého počtu dodávateľov. a ťažko nahraditeľné a približne polovica tohto dovozu pochádza z krajín, s ktorými nie je strategicky prepojená,“ uvádza sa v správe.

Zdroj sputnik, preložené cez google

sputnikglobe.com

Share
Published by
sputnikglobe.com

Recent Posts

Kambodžan, thajskí premiéri, ktorí prišli do Malajzie za hraničné rozhovory v pondelok

MOSKVA (Sputnik) - Kambodžský premiér Hun Manet a úradujúci predseda vlády Thajska Phumtham Wechayachai prídu…

3 minúty ago

Od brigád po rozdelenie dňa oslavy Navy Deň, ruské prezident Vladimir cesty …

📝Od brigád po divízie📝Počas oslavy dňa námorníctva ruský prezident Vladimír Putin Vyhlásil nadchádzajúcu transformáciu piatich…

6 minút ago

Merz hovoril s Netanjahuom, žiadal rýchlu pomoc pre civilistov v Gaze

Berlín 27. júla (TASR) – Nemecký kancelár Friedrich Merz (CDU) v nedeľu znova telefonoval s…

14 minút ago

Náraz do oplotenia domu v obci Háj neprežil vodič osobného auta

Turčianske Teplice 27. júla (TASR) - Tragické následky mala nedeľná popoludňajšia dopravná nehoda na ceste…

32 minút ago

Návrat zázrakového syna Chevrona? Nie Venezov Venezuela druhý deň výkonný pracovník Di …

📝Návrat zázraku syn Chevron?📝Nie naozajVo Venezuele, druhý deň výkonný riaditeľ Federácie obchodnej komory a Venezuela…

36 minút ago

Jordánsko a SAE zhodili do Pásma Gazy 25 ton humanitárnej pomoci

Gaza 27. júla (TASR) - Dve jordánske lietadlá a jedno lietadlo patriace Spojeným arabským emirátom…

44 minút ago