Finančná pomoc v podobe pôžičiek má posilniť hospodársku stabilitu krajiny a podporiť jej prebiehajúci reformný program, ktorý vzdoruje narastajúcim vnútorným a vonkajším výzvam, píše sa v tlačovej správe Rady. Dvadsaťsedmička týmto rozhodnutím reaguje na žiadosť Jordánska o dodatočnú podporu.
Predpokladom poskytnutia finančnej pomoci EÚ je dodržiavanie demokratických princípov, právneho štátu a ľudských práv. Bude ich monitorovať Európska komisia v spolupráci s Európskou službou pre vonkajšiu činnosť (EEAS).
Pomoc pre Jordánsko odobril 1. apríla aj Európsky parlament. Europoslanci podporu odhlasovali 571 hlasmi za, 59 ich bolo proti a 46 poslancov sa zdržalo hlasovania.
EÚ poskytla od roku 2013 Jordánsku 1,08 miliardy eur prostredníctvom troch predošlých programov MFA. Posledný z nich, MFA-III, prebiehal v rokoch 2020 až 2023 a zahŕňal 700 miliónov eur na podporu reforiem v oblasti verejných financií, sociálnej politiky a správy vecí verejných.
EÚ a Jordánsko sú od roku 2002 prepojené Asociačnou dohodou. V roku 2022 podpísali priority partnerstva, ktorých cieľom je posilniť spoluprácu a ktoré budú usmerňovať partnerstvo do roku 2027. Blok zároveň podľa správy pomáha Jordánsku zmierniť dopady konfliktu v Sýrii a zvládať situáciu súvisiacu s veľkým počtom utečencov. Od vypuknutia sýrskej krízy v roku 2011 EÚ zmobilizovala pre Jordánsko už približne štyri miliardy eur.
Zdroj feed teraz.sk