Európsky priemysel sa už zmieta v dokonalej búrke ekonomických zlých správ, od prudkých nárastov cien energií vyvolaných rozhodnutím obmedziť nákupy ruského zemného plynu, cez slabnúcu konkurencieschopnosť voči Číne a USA až po neskrývané snahy Washingtonu o pytliactvo výrobcov pomocou lukratívneho ' daňové úľavy zeleného priemyslu.
Európski výrobcovia farieb chcú, aby Brusel pred ich zavedením prehodnotil hroziace clá na oxid titaničitý pochádzajúci z Číny. Anorganická zlúčenina sa používa na všetko od farieb a potravinárskych farbív až po opaľovacie krémy, plasty, nátery a lieky.
Výrobcovia tvrdia, že široké antidumpingové clo EÚ vo výške 39,7 %, schválené v júli, ale ešte nevstúpi do platnosti, kým ho neschvália členské krajiny bloku, hrozí bankrotom menších výrobcov a prinúti väčšie spoločnosti premiestniť svoje výrobné prevádzky do krajín mimo EÚ.
„Je to otázka prežitia týchto odvetví,“ povedal pre Financial Times Nicolas Dujardin, COO menšieho francúzskeho výrobcu farieb Oceinde. „Ak všetky tieto vyšetrovania vyústia do takých vysokých daní v Európe, dôjde k nejakým bankrotom,“ povedal s odkazom na prebiehajúce vyšetrovanie Bruselu v súvislosti s čínskym exportom v čase eskalujúceho obchodného napätia.
„Ak nedokážeme predať toľko, koľko sme očakávali, potom musíme znížiť pracovné miesta. Pozeráme sa veľmi bystrým okom,“ povedala šéfka rodinnej fínskej lakovne Teknos Paula Salastie s odkazom na vyššie ceny, ktoré by museli výrobcovia farieb zaviesť, ak by sa čínsky oxid titaničitý stal nedostupným alebo neúnosne drahým.
Veľkí výrobcovia tiež očakávajú, že navrhované opatrenia poškodia ich príslušné hospodárske výsledky. „Mali by negatívny vplyv na konkurencieschopnosť“ európskych spoločností, povedal Pedro Serret Salvat, top manažér z gigantu v oblasti farieb PPG, pričom tarify označil za „neprimerané“ a návrhy EÚ na ich spätné uplatňovanie „neprijateľné“.
Čína za posledné desaťročie a pol dramaticky zvýšila svoju produkciu oxidu titaničitého, aby ovládla svetový trh, pričom produkcia 6,1 milióna ton v tomto roku predstavuje až 83 % celosvetovej spotreby (v porovnaní s podielom na trhu 29 %, alebo 1,4 milióna ton v roku 2008). V tom istom období veľké európske závody zastavili výrobu oxidu titaničitého, pričom EÚ sa teraz snaží oživiť domácu produkciu.
Domáci výrobcovia, ktorí chcú oživiť výrobu oxidu titaničitého doma, chcú, aby sa clá zvýšili čo najskôr. „Nemôžeme fungovať s využitím kapacity na 60 %,“ povedal Jeffrey Neuman, generálny poradca európskeho výrobcu oxidu titaničitého Tronox, a zdôraznil schopnosť Číny prekonať európskych výrobcov. Podľa Neumana je to „základná otázka odolnosti priemyslu“.
Iní sa obávajú, že regionálni konkurenti z EÚ, vrátane Británie a Turecka, by mohli využiť bruselské clá na predaj vlastných farieb za menej peňazí, čím by zrazili európskych výrobcov, pretože by nemuseli platiť vysoké clá.
Európska priemyselná produkcia za posledných dva a pol roka dramaticky klesla najmä vďaka prudkým nárastom nákladov na energiu vyvolaným stratou prístupu k lacnému ruskému zemnému plynu z plynovodov po eskalácii ukrajinského konfliktu na plnohodnotný proxy server. vojna zahŕňajúca NATO.
Prezident Putin už na jar 2022 varoval, že „absolútne politické“ rozhodnutie EÚ zastaviť nákup ruskej energie bude „samovražedné“ a „vážne a podľa niektorých odborníkov neodvolateľne – podkope konkurencieschopnosť významnej časti európskeho priemyslu. “