„Európska únia víta vytvorenie novej prechodnej vlády v Sýrii. EÚ je pripravená s touto novou vládou spolupracovať, aby jej pomohla vyriešiť obrovské výzvy, ktoré má pred sebou,“ uviedla Kallasová. Európska únia už avizovala zmiernenie niektorých sankcií voči Sýrii, Británia a Kanada už niektoré z nich zrušili.
Spojené štáty označili v pondelok vytvorenie novej prechodnej sýrskej vlády za pozitívny krok. Avizovali však, že sankcie nezmiernia, kým v Sýrii nedôjde k pokroku v určitých prioritných oblastiach zahŕňajúcich boj proti terorizmu.
Novú prechodnú vládu predstavil v sobotu dočasný sýrsky prezident Ahmad Šara. Dominujú v nej jeho blízki spojenci, ale je v nej aj jedna žena, kresťanka Hind Kabawátová. Nová vláda nahradí prechodné orgány fungujúce od Asadovho zosadenia.
Prechodné obdobie v Sýrii má trvať päť rokov. Potom by sa mali konať voľby. Dovtedy má Šara plné právomoci pri formovaní zákonodarnej, výkonnej a súdnej moci.
„Uznávame boj sýrskeho ľudu, ktorý desaťročia trpel pod despotickou vládou a útlakom Asadovho režimu, a dúfame, že toto oznámenie (o vytvorení novej vlády) predstavuje pozitívny krok pre inkluzívnu a reprezentatívnu Sýriu,“ povedala v pondelok novinárom hovorkyňa ministerstva zahraničných vecí USA Tammy Bruceová.
Dodala však, že nová prechodná vláda „by sa mala v plnej miere zrieknuť terorizmu a potlačiť ho, vylúčiť zahraničných teroristických bojovníkov zo všetkých funkcií (a) zabrániť Iránu a jeho zástupcom využívať sýrske územie“.
Prechodnú vládu hovorkyňa americkej diplomacie vyzvala, aby podnikla kroky na overiteľné zničenie chemických zbraní Asadovho režimu, pomohla pri hľadaní občanov USA aj iných krajín, ktorí počas Asadovej vlády v Sýrii zmizli a zaistila bezpečnosť a slobodu sýrskych náboženských a etnických menšín. Dodala, že prípadné uvoľnenie či zrušenie sankcií zo strany USA bude závisieť práve od týchto krokov.
Zdroj feed teraz.sk